Policie chrání protidrogové centrum, lidé ho ničí a zaujalo hlídky DSSS

  16:03aktualizováno  18:51
Protidrogové centrum Sananim požádalo o zvýšenou policejní ochranu, protože se množí útoky na pobočku na pražském Smíchově. Neznámí pachatelé ničí okna, dveře i fasádu. K centru zamířily také občanské hlídky Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lenka NejezchlebováiDNES.cz

Ředitelka centra Sananim Martina Richterová Těmínová uvedla, že policie žádosti o pomoc vyhověla. Podle mluvčí pražské policie Jany Röslerové je dozor kolem centra zvýšený dlouhodobě. Sananim si také najal bezpečnostní agenturu.

V posledních dnech tam ale stoupl počet útoků, v nejméně patnácti případech zaznamenali rozbitá okna u auta, dveře s vraženou betonovou cihlou nebo exkrementy vhozené dírou v okně do kanceláře.

Smíchovské centrum se pro narkomany otevřelo v dubnu. V kanceláři na rohu činžovního domu mohou lidé závislí na drogách měnit stříkačky a další potřeby. Terénní pracovníci s nimi především řeší jejich případný návrat do života.

Pobočku ale v domě nesnesou sousedé. Vadí jim zvýšený počet narkomanů v okolí. Faktem ovšem také je, že nedaleko leží autobusové nádraží Na Knížecí, které je vedle Václavského náměstí další otevřenou drogovou scénou v Praze.

Názor obyvatel přišla na protestní akci hájit Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase, která je pokračováním zakázané krajně pravicové Dělnické strany. Kolem Sananimu se po 17. hodině objevovaly občanské hlídky, Vandas avizoval 8 až 10 lidí.

"Dělníci" jen prošli kolem

Pracovníci Sananimu, který je otevřený dvanáct hodin denně vždy od osmi ráno, zavřeli už v 16 hodin. Kolem se shromáždilo asi třicet lidí včetně aktivistů zaměřených proti DSSS. Ti měli v rukou transparenty s nápisy jako "Nejnebezpečnější droga je fašismus" nebo "Drogy mohou zabíjet, fašismus zabíjí s jistotou".

Na místě hlídkovalo přibližně osm policistů v uniformě a několik dalších v civilu. Akce se nakonec obešla bez většího incidentu. Kolem centra pouze prošla skupina čtyř členů DSSS. Vysvětlovali, že jdou do akce na žádost obyvatel domu. Novináři v tu chvíli zaznamenali jen drobnou slovní přestřelku.

Proti hlídkám se vyslovil také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a požádal policii a magistrát, aby zajistily dohled. "Akce DSSS je pokračování a prozatímní vyústění projevů nesnášenlivosti vůči uživatelům drog a profesionálům, kteří v oblasti pomoci pracují," napsal médiím.

Sananim si prostory koupil

Situace souvisí podle Richterové Těmínové s blížícími se komunálními volbami, kdy si problém s narkomany zvolily mnohé strany jako své téma. "Rozhodně se nehodláme stát rukojmím v předvolebním boji a zásadně protestujeme proti zneužívání naší odbornosti v pomoci nemocným lidem, což drogově závislí podle mezinárodní kvalifikace nemocí bezesporu jsou," uvedla ředitelka.

Centrum Sananim se na Smíchov přestěhovalo letos na jaře poté, co obdrželo výpověď z prostor v Praze 7. Nové prostory si u parku Na Skalce díky příspěvku hlavního města koupil. Podle ředitelky výběr nové lokality vycházel mimo jiné z toho, že se v těchto místech už několik let nachází otevřená drogová scéna.

"Uživatelé návykových látek (asi 350) se zde tedy už několik let pohybují a bezesporu jsou pro obyvatele zátěží, kterou však dosud nikdo neřešil," uvedla Richterová Těmínová.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Řidiči se vzájemně předjížděli, až se napadli a jeden druhého pobodal

Ilustrační snímek

Na jihu Čech pobodal jeden řidič druhého. Okolnosti roztržky nyní zjišťují policisté a hledají případné svědky....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Mrtvý z mělkého hrobu na Svitavsku byl Moldavan, zabil ho jeho krajan

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasnili násilnou smrt muže, jehož mrtvolu ve značném stadiu rozkladu našla loni u Bystrého na Svitavsku...

Najdete na iDNES.cz