Při střetech nás překvapila agresivita dívek, říká krajský policejní šéf

  18:05aktualizováno  18:05
Kritika i chvála se snáší na policii za sobotní zákrok proti radikálům v Ostravě. Krajský policejní ředitel Tomáš Kužel nepochybuje, že zvolená strategie zákroku byla správná. V rozhovoru také přiznal, že ho překvapilo, kolik bylo mezi účastníky agresivních děvčat.

Chce to změnu. Podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela by do budoucna pomohla také změna legislativy. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Podle získaných informací bylo zřejmé, že demonstrace v Ostravě bude náročnější než předchozí podobná akce ve Vítkově. Potvrdilo se," konstatoval Tomáš Kužel. Rozhovoru byl přítomen i velitel Speciální pořádkové jednotky v Ostravě Robert Kuhn.

Pouliční válka

  • Násilnosti začaly po oficiálním ukončení protiromské demonstrace radikálů na Prokešově náměstí před ostravským magistrátem. Poté se pochod asi tisíce lidí vydal po Sokolské k Přívozu.
  • Nejdřív mělo pár jedinců incident s Romy z Domu na půli cesty, ale boje vypukly až na náměstí Svatopluka Čecha. Radikálové házeli na těžkooděnce kameny, cihly i lahve.
  • Při zásahu bylo zadrženo 62 lidí, tři muži už byli obviněni například z výtržnictví.

Co po sobotních událostech cítíte? Lítost, že vše skončilo střety radikály s polici? Nebo pýchu na své muže, jak situaci zvládli?
T. K.: Lítost a pýcha nejsou přesná slova. Určitě mě mrzí, že jsme museli zasahovat. Náš zákrok se vyvíjel podle situace. Vy jste ve své analýze psal, že se vám nástup jednotek zdál pomalý a chaotický. Ale my si nemůžeme dělat, co nás napadne, nejsme sbor dobrovolných pomocníků. Musíme přesně posuzovat situaci. Úkoly stanoví zákon o policii a jsme tady od toho, abychom si vynutili dodržování zákonů. Když někdo zákon porušuje.

Souhlasím. Jenže je zvláštní, když se o demonstraci a pochodu radikálů mluví jako o spontánní akci, když to byla organizovaná demonstrace a organizovaný pochod.
T. K.: Povolování akcí má na starosti úřad. Co se týče pochodu, tak pořadatel, ještě než ukončil demonstraci, pochod zrušil. Jenže dav poté začal velmi rychle směřovat po Sokolské třídě.

Analýza příčin vzniku násilností v Ostravě

Takže to byl nepovolený pochod.
T. K.: Nepovolený znamená zakázaný a to tento pochod občanů nebyl. Na začátku se nedopouštěli ničeho protizákonného, tak nebyl důvod zasahovat. Pokud někdo běží po ulici, tak to neznamená, že policie proti těmto lidem bude zasahovat, že je bude omezovat v pohybu.

Počkejte. Když se domluvím se štamgasty v hospodě, budeme pochodovat silnicí, vykřikovat různá hesla a zastavovat dopravu, tak nikdo nezasáhne?
T. K.: To jistě ano, ale dovedete si představit, jak dopravní policista zastavuje sobotní dav tisícovky lidí? My jsme okamžitě začali připravovat jednu z nachystaných variant zákroku. K prvnímu porušení zákona došlo při incidentu u ubytovny, kde žijí i Romové. V tom okamžiku jsme zasáhli, ale vše trvalo jen několik sekund, jedinci napadání zanechali a pokračovali dále. Proto jsem nezačali z boku zasahovat.

Ostrava vyčíslila škody

  • Náklady Ostravy na sobotní řádění radikálů vyčíslilo město na více než půl milionu korun. Nejvíce stálo nasazení strážníků. To městská policie vyčíslila na více než 465 tisíc korun. Více než 67 tisíc korun představují materiální škody či následný úklid. Policie ČR náklady na zákrok dosud nevyčíslila, půjdou však do milionů.
  • Například úklid Prokešova náměstí město stál asi 6 700 korun, úklid dalších prostor a výměna zničeného majetku více než 25 tisíc korun bez DPH.
  • "Z hlediska rozpočtu města nejsou škody tak velké, ale myslím si a pracuje na tom právní odbor, že bychom se měli připojit k žalobě na lidi, kteří to způsobili. Pokud budou usvědčeni, tak si myslím, že by rozhodně z určité části ty náklady měli nést," uvedl primátor Petr Kajnar.

Zdroj: ČTK

Takže bylo vaším záměrem, aby pochod došel až k přívozskému kostelu, kde jen přibližně hodinu předtím skončil romský happening?
T. K.: O strategii zásahu mluvit nemůžeme, bylo by to okamžitě zneužito. Ale my jsme věděli, že na náměstí Svatopluka Čecha v Přívozu už nikdo není. My jsme i věděli, že tam nikdo nebude, protože tak bylo bezpečnostní opatření připraveno.

Pochod těžkooděnci zablokovali na křižovatce Mariánskohorské a Nádražní, ale část radikálů zabočila do sadu Boženy Němcové a přes uličky stejně doběhla na přívozské náměstí, kde se poprvé střetla s policisty. To jste tak chtěli?
T. K.: Opět nemohu zacházet do podrobností našeho zásahu, ale můžete si být jistý, že kdyby se romská akce ještě konala, tak naprosto vylučuji, že by se tam kdokoliv z pochodu dostal. Měli jsme připraveno více variant. Vy jste neviděl všechno, my jsem měli mimo mnoha jiných také komplexní záběry například z policejního vrtulníku.

R. K.: Mám, myslím, dlouholeté zkušenosti a zvolená varianta zákroku byla opravdu nejlepší. Varianta se volí podle akce protistrany. Navíc ani v tom davu všichni nepáchají protizákonnou činnost, jde o to zajistit jen ty osoby, které zákon porušují.

Radikálové versus policie

Jak moc vám ztěžují práci obyčejní lidé, kteří se na boj radikálů s vámi přišli pouze podívat a jdou se dokonce na něco zeptat. Vzpomínám na jednoho seniora, který přišel do největší řežby, objevila se ale také rodina s dítětem...
T. K.: Jestliže už to je na první pohled vyhrocená akce, jedna strana hází kameny po policistech, tak to není běžný občan, který se tam vmísí. Opravdu nechápu, když v takové vřavě a chaosu někdo jde za policisty. Navíc před každou takovou akcí upozorňujeme lidi, aby se demonstraci raději vyhnuli, ale pořád je dost těch, kteří toho nedbají a riskují.

Mění se nějak radikálové, jejich strategie, boj, zvyklosti?
T. K.: Ano, mění se, ale nemůžeme být konkrétnější. Jen obecně mohu říci, že jejich agresivita stoupá. Stále se také objevují hodně mladí útočníci a jediné, co nás teď překvapilo, tak je zastoupení agresivních děvčat, to mohu říci.

Boje na křižovatce Mariánskohorská-Nádražní a u kostela v Přívozu

Chtěl byste v souvislosti s takovými zásahy něco změnit v legislativě?
T. K.: Určitě. Považoval bych za vhodné, aby lidé, kterým bude prokázáno provinění, také nesli tíhu opravdu vysokých nákladů Integrovaného záchranného systému. To není jen policie, ale i hasiči a záchranáři. Když za takovým člověkem půjde několik milionů korun, tak si to rozmyslí. Myslím, že by se vůči takzvaným radikálům mělo přitvrdit, říkám to jako krajský policejní ředitel i jako občan této republiky.

Vzali jste si ze sobotních událostí nějaké ponaučení?
T. K.: Ponaučení není správné slovo. Každá situace a událost je jiná a každá znamená zkušenost pro další akci. Nikdy se nic neopakuje stejně. Policisté tento náročný zásah zvládli velmi dobře, jednadvacet jich bylo zraněno, což ukazuje, že to nebyl snadný zákrok.

R. K.: Pokud bude chtít náš zákrok někdo oprávněný prozkoumat, máme vše zadokumentováno. Ale nyní si naši policisté zaslouží poděkování.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Šéfa své družky minul střelec o pár centimetrů, dostal dvanáct let

Martin Havelka je obžalovaný z pokusu o vraždu zaměstnavatele své družky.

Na dvanáct let do vězení poslal olomoucký krajský soud Martina Havelku ze Vsetínska, který z ulice vystřelil do...

Vězni vysáli z účtu trestance peníze, s podvodem jim pomáhal vychovatel

Okresní soud v Plzni začal řešit případ podvodu, který se měl odehrát za zdmi...

Plzeňský okresní soud uložil nepodmíněné tresty dvěma trestancům, kteří jinému vězni vysáli podvodem z konta 14 tisíc...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Najdete na iDNES.cz