Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 28. července 2021 Viktor

Při střetech nás překvapila agresivita dívek, říká krajský policejní šéf

  18:05
Kritika i chvála se snáší na policii za sobotní zákrok proti radikálům v Ostravě. Krajský policejní ředitel Tomáš Kužel nepochybuje, že zvolená strategie zákroku byla správná. V rozhovoru také přiznal, že ho překvapilo, kolik bylo mezi účastníky agresivních děvčat.

Chce to změnu. Podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela by do budoucna pomohla také změna legislativy. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Podle získaných informací bylo zřejmé, že demonstrace v Ostravě bude náročnější než předchozí podobná akce ve Vítkově. Potvrdilo se," konstatoval Tomáš Kužel. Rozhovoru byl přítomen i velitel Speciální pořádkové jednotky v Ostravě Robert Kuhn.

Pouliční válka

 • Násilnosti začaly po oficiálním ukončení protiromské demonstrace radikálů na Prokešově náměstí před ostravským magistrátem. Poté se pochod asi tisíce lidí vydal po Sokolské k Přívozu.
 • Nejdřív mělo pár jedinců incident s Romy z Domu na půli cesty, ale boje vypukly až na náměstí Svatopluka Čecha. Radikálové házeli na těžkooděnce kameny, cihly i lahve.
 • Při zásahu bylo zadrženo 62 lidí, tři muži už byli obviněni například z výtržnictví.

Co po sobotních událostech cítíte? Lítost, že vše skončilo střety radikály s polici? Nebo pýchu na své muže, jak situaci zvládli?
T. K.: Lítost a pýcha nejsou přesná slova. Určitě mě mrzí, že jsme museli zasahovat. Náš zákrok se vyvíjel podle situace. Vy jste ve své analýze psal, že se vám nástup jednotek zdál pomalý a chaotický. Ale my si nemůžeme dělat, co nás napadne, nejsme sbor dobrovolných pomocníků. Musíme přesně posuzovat situaci. Úkoly stanoví zákon o policii a jsme tady od toho, abychom si vynutili dodržování zákonů. Když někdo zákon porušuje.

Souhlasím. Jenže je zvláštní, když se o demonstraci a pochodu radikálů mluví jako o spontánní akci, když to byla organizovaná demonstrace a organizovaný pochod.
T. K.: Povolování akcí má na starosti úřad. Co se týče pochodu, tak pořadatel, ještě než ukončil demonstraci, pochod zrušil. Jenže dav poté začal velmi rychle směřovat po Sokolské třídě.

Analýza příčin vzniku násilností v Ostravě

Takže to byl nepovolený pochod.
T. K.: Nepovolený znamená zakázaný a to tento pochod občanů nebyl. Na začátku se nedopouštěli ničeho protizákonného, tak nebyl důvod zasahovat. Pokud někdo běží po ulici, tak to neznamená, že policie proti těmto lidem bude zasahovat, že je bude omezovat v pohybu.

Počkejte. Když se domluvím se štamgasty v hospodě, budeme pochodovat silnicí, vykřikovat různá hesla a zastavovat dopravu, tak nikdo nezasáhne?
T. K.: To jistě ano, ale dovedete si představit, jak dopravní policista zastavuje sobotní dav tisícovky lidí? My jsme okamžitě začali připravovat jednu z nachystaných variant zákroku. K prvnímu porušení zákona došlo při incidentu u ubytovny, kde žijí i Romové. V tom okamžiku jsme zasáhli, ale vše trvalo jen několik sekund, jedinci napadání zanechali a pokračovali dále. Proto jsem nezačali z boku zasahovat.

Ostrava vyčíslila škody

 • Náklady Ostravy na sobotní řádění radikálů vyčíslilo město na více než půl milionu korun. Nejvíce stálo nasazení strážníků. To městská policie vyčíslila na více než 465 tisíc korun. Více než 67 tisíc korun představují materiální škody či následný úklid. Policie ČR náklady na zákrok dosud nevyčíslila, půjdou však do milionů.
 • Například úklid Prokešova náměstí město stál asi 6 700 korun, úklid dalších prostor a výměna zničeného majetku více než 25 tisíc korun bez DPH.
 • "Z hlediska rozpočtu města nejsou škody tak velké, ale myslím si a pracuje na tom právní odbor, že bychom se měli připojit k žalobě na lidi, kteří to způsobili. Pokud budou usvědčeni, tak si myslím, že by rozhodně z určité části ty náklady měli nést," uvedl primátor Petr Kajnar.

Zdroj: ČTK

Takže bylo vaším záměrem, aby pochod došel až k přívozskému kostelu, kde jen přibližně hodinu předtím skončil romský happening?
T. K.: O strategii zásahu mluvit nemůžeme, bylo by to okamžitě zneužito. Ale my jsme věděli, že na náměstí Svatopluka Čecha v Přívozu už nikdo není. My jsme i věděli, že tam nikdo nebude, protože tak bylo bezpečnostní opatření připraveno.

Pochod těžkooděnci zablokovali na křižovatce Mariánskohorské a Nádražní, ale část radikálů zabočila do sadu Boženy Němcové a přes uličky stejně doběhla na přívozské náměstí, kde se poprvé střetla s policisty. To jste tak chtěli?
T. K.: Opět nemohu zacházet do podrobností našeho zásahu, ale můžete si být jistý, že kdyby se romská akce ještě konala, tak naprosto vylučuji, že by se tam kdokoliv z pochodu dostal. Měli jsme připraveno více variant. Vy jste neviděl všechno, my jsem měli mimo mnoha jiných také komplexní záběry například z policejního vrtulníku.

R. K.: Mám, myslím, dlouholeté zkušenosti a zvolená varianta zákroku byla opravdu nejlepší. Varianta se volí podle akce protistrany. Navíc ani v tom davu všichni nepáchají protizákonnou činnost, jde o to zajistit jen ty osoby, které zákon porušují.

Radikálové versus policie

Jak moc vám ztěžují práci obyčejní lidé, kteří se na boj radikálů s vámi přišli pouze podívat a jdou se dokonce na něco zeptat. Vzpomínám na jednoho seniora, který přišel do největší řežby, objevila se ale také rodina s dítětem...
T. K.: Jestliže už to je na první pohled vyhrocená akce, jedna strana hází kameny po policistech, tak to není běžný občan, který se tam vmísí. Opravdu nechápu, když v takové vřavě a chaosu někdo jde za policisty. Navíc před každou takovou akcí upozorňujeme lidi, aby se demonstraci raději vyhnuli, ale pořád je dost těch, kteří toho nedbají a riskují.

Mění se nějak radikálové, jejich strategie, boj, zvyklosti?
T. K.: Ano, mění se, ale nemůžeme být konkrétnější. Jen obecně mohu říci, že jejich agresivita stoupá. Stále se také objevují hodně mladí útočníci a jediné, co nás teď překvapilo, tak je zastoupení agresivních děvčat, to mohu říci.

Boje na křižovatce Mariánskohorská-Nádražní a u kostela v Přívozu

24. srpna 2013

Chtěl byste v souvislosti s takovými zásahy něco změnit v legislativě?
T. K.: Určitě. Považoval bych za vhodné, aby lidé, kterým bude prokázáno provinění, také nesli tíhu opravdu vysokých nákladů Integrovaného záchranného systému. To není jen policie, ale i hasiči a záchranáři. Když za takovým člověkem půjde několik milionů korun, tak si to rozmyslí. Myslím, že by se vůči takzvaným radikálům mělo přitvrdit, říkám to jako krajský policejní ředitel i jako občan této republiky.

Vzali jste si ze sobotních událostí nějaké ponaučení?
T. K.: Ponaučení není správné slovo. Každá situace a událost je jiná a každá znamená zkušenost pro další akci. Nikdy se nic neopakuje stejně. Policisté tento náročný zásah zvládli velmi dobře, jednadvacet jich bylo zraněno, což ukazuje, že to nebyl snadný zákrok.

R. K.: Pokud bude chtít náš zákrok někdo oprávněný prozkoumat, máme vše zadokumentováno. Ale nyní si naši policisté zaslouží poděkování.

Autor:

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Po stopách vrahů
 • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

 • Další z rubriky

Senior plašil špačky zbraní s tlumičem, žalobkyně jeho stíhání zastavila

Lounské státní zastupitelství podmíněně zastavilo trestní stíhání šestašedesátiletého muže, jenž loni kvůli plašení...

Jak jinak si mám jet pro rohlíky? ptal se přistižený šofér, který nesmí řídit

Strážníci v Horním Jelení na Pardubicku zastavili čtyřiasedmdesátiletého seniora, který jel v protisměru. Ukázalo se,...

Za nevydařený pokus, při kterém se popálily děti, padlo další obvinění

V případu nevydařeného chemického pokusu na příměstském táboře v Rokycanech, při kterém se předloni popálily tři děti,...

Senior zemřel na nájezdu na D1 po nárazu do náklaďáku stojícímu kvůli vose

Na nájezdu na D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku v úterý odpoledne narazila dodávka do nákladního auta. Její řidič...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...