Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Při střetech nás překvapila agresivita dívek, říká krajský policejní šéf

  18:05aktualizováno  18:05
Kritika i chvála se snáší na policii za sobotní zákrok proti radikálům v Ostravě. Krajský policejní ředitel Tomáš Kužel nepochybuje, že zvolená strategie zákroku byla správná. V rozhovoru také přiznal, že ho překvapilo, kolik bylo mezi účastníky agresivních děvčat.

Chce to změnu. Podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela by do budoucna pomohla také změna legislativy. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Podle získaných informací bylo zřejmé, že demonstrace v Ostravě bude náročnější než předchozí podobná akce ve Vítkově. Potvrdilo se," konstatoval Tomáš Kužel. Rozhovoru byl přítomen i velitel Speciální pořádkové jednotky v Ostravě Robert Kuhn.

Pouliční válka

 • Násilnosti začaly po oficiálním ukončení protiromské demonstrace radikálů na Prokešově náměstí před ostravským magistrátem. Poté se pochod asi tisíce lidí vydal po Sokolské k Přívozu.
 • Nejdřív mělo pár jedinců incident s Romy z Domu na půli cesty, ale boje vypukly až na náměstí Svatopluka Čecha. Radikálové házeli na těžkooděnce kameny, cihly i lahve.
 • Při zásahu bylo zadrženo 62 lidí, tři muži už byli obviněni například z výtržnictví.

Co po sobotních událostech cítíte? Lítost, že vše skončilo střety radikály s polici? Nebo pýchu na své muže, jak situaci zvládli?
T. K.: Lítost a pýcha nejsou přesná slova. Určitě mě mrzí, že jsme museli zasahovat. Náš zákrok se vyvíjel podle situace. Vy jste ve své analýze psal, že se vám nástup jednotek zdál pomalý a chaotický. Ale my si nemůžeme dělat, co nás napadne, nejsme sbor dobrovolných pomocníků. Musíme přesně posuzovat situaci. Úkoly stanoví zákon o policii a jsme tady od toho, abychom si vynutili dodržování zákonů. Když někdo zákon porušuje.

Souhlasím. Jenže je zvláštní, když se o demonstraci a pochodu radikálů mluví jako o spontánní akci, když to byla organizovaná demonstrace a organizovaný pochod.
T. K.: Povolování akcí má na starosti úřad. Co se týče pochodu, tak pořadatel, ještě než ukončil demonstraci, pochod zrušil. Jenže dav poté začal velmi rychle směřovat po Sokolské třídě.

Analýza příčin vzniku násilností v Ostravě

Takže to byl nepovolený pochod.
T. K.: Nepovolený znamená zakázaný a to tento pochod občanů nebyl. Na začátku se nedopouštěli ničeho protizákonného, tak nebyl důvod zasahovat. Pokud někdo běží po ulici, tak to neznamená, že policie proti těmto lidem bude zasahovat, že je bude omezovat v pohybu.

Počkejte. Když se domluvím se štamgasty v hospodě, budeme pochodovat silnicí, vykřikovat různá hesla a zastavovat dopravu, tak nikdo nezasáhne?
T. K.: To jistě ano, ale dovedete si představit, jak dopravní policista zastavuje sobotní dav tisícovky lidí? My jsme okamžitě začali připravovat jednu z nachystaných variant zákroku. K prvnímu porušení zákona došlo při incidentu u ubytovny, kde žijí i Romové. V tom okamžiku jsme zasáhli, ale vše trvalo jen několik sekund, jedinci napadání zanechali a pokračovali dále. Proto jsem nezačali z boku zasahovat.

Ostrava vyčíslila škody

 • Náklady Ostravy na sobotní řádění radikálů vyčíslilo město na více než půl milionu korun. Nejvíce stálo nasazení strážníků. To městská policie vyčíslila na více než 465 tisíc korun. Více než 67 tisíc korun představují materiální škody či následný úklid. Policie ČR náklady na zákrok dosud nevyčíslila, půjdou však do milionů.
 • Například úklid Prokešova náměstí město stál asi 6 700 korun, úklid dalších prostor a výměna zničeného majetku více než 25 tisíc korun bez DPH.
 • "Z hlediska rozpočtu města nejsou škody tak velké, ale myslím si a pracuje na tom právní odbor, že bychom se měli připojit k žalobě na lidi, kteří to způsobili. Pokud budou usvědčeni, tak si myslím, že by rozhodně z určité části ty náklady měli nést," uvedl primátor Petr Kajnar.

Zdroj: ČTK

Takže bylo vaším záměrem, aby pochod došel až k přívozskému kostelu, kde jen přibližně hodinu předtím skončil romský happening?
T. K.: O strategii zásahu mluvit nemůžeme, bylo by to okamžitě zneužito. Ale my jsme věděli, že na náměstí Svatopluka Čecha v Přívozu už nikdo není. My jsme i věděli, že tam nikdo nebude, protože tak bylo bezpečnostní opatření připraveno.

Pochod těžkooděnci zablokovali na křižovatce Mariánskohorské a Nádražní, ale část radikálů zabočila do sadu Boženy Němcové a přes uličky stejně doběhla na přívozské náměstí, kde se poprvé střetla s policisty. To jste tak chtěli?
T. K.: Opět nemohu zacházet do podrobností našeho zásahu, ale můžete si být jistý, že kdyby se romská akce ještě konala, tak naprosto vylučuji, že by se tam kdokoliv z pochodu dostal. Měli jsme připraveno více variant. Vy jste neviděl všechno, my jsem měli mimo mnoha jiných také komplexní záběry například z policejního vrtulníku.

R. K.: Mám, myslím, dlouholeté zkušenosti a zvolená varianta zákroku byla opravdu nejlepší. Varianta se volí podle akce protistrany. Navíc ani v tom davu všichni nepáchají protizákonnou činnost, jde o to zajistit jen ty osoby, které zákon porušují.

Radikálové versus policie

Jak moc vám ztěžují práci obyčejní lidé, kteří se na boj radikálů s vámi přišli pouze podívat a jdou se dokonce na něco zeptat. Vzpomínám na jednoho seniora, který přišel do největší řežby, objevila se ale také rodina s dítětem...
T. K.: Jestliže už to je na první pohled vyhrocená akce, jedna strana hází kameny po policistech, tak to není běžný občan, který se tam vmísí. Opravdu nechápu, když v takové vřavě a chaosu někdo jde za policisty. Navíc před každou takovou akcí upozorňujeme lidi, aby se demonstraci raději vyhnuli, ale pořád je dost těch, kteří toho nedbají a riskují.

Mění se nějak radikálové, jejich strategie, boj, zvyklosti?
T. K.: Ano, mění se, ale nemůžeme být konkrétnější. Jen obecně mohu říci, že jejich agresivita stoupá. Stále se také objevují hodně mladí útočníci a jediné, co nás teď překvapilo, tak je zastoupení agresivních děvčat, to mohu říci.

Boje na křižovatce Mariánskohorská-Nádražní a u kostela v Přívozu

24. srpna 2013

Chtěl byste v souvislosti s takovými zásahy něco změnit v legislativě?
T. K.: Určitě. Považoval bych za vhodné, aby lidé, kterým bude prokázáno provinění, také nesli tíhu opravdu vysokých nákladů Integrovaného záchranného systému. To není jen policie, ale i hasiči a záchranáři. Když za takovým člověkem půjde několik milionů korun, tak si to rozmyslí. Myslím, že by se vůči takzvaným radikálům mělo přitvrdit, říkám to jako krajský policejní ředitel i jako občan této republiky.

Vzali jste si ze sobotních událostí nějaké ponaučení?
T. K.: Ponaučení není správné slovo. Každá situace a událost je jiná a každá znamená zkušenost pro další akci. Nikdy se nic neopakuje stejně. Policisté tento náročný zásah zvládli velmi dobře, jednadvacet jich bylo zraněno, což ukazuje, že to nebyl snadný zákrok.

R. K.: Pokud bude chtít náš zákrok někdo oprávněný prozkoumat, máme vše zadokumentováno. Ale nyní si naši policisté zaslouží poděkování.

Autor:
Po stopách vrahů
 • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Požár v Bohumíně: zemřelo 8 dospělých a 3 děti, mělo jít o žhářský útok

V Bohumíně začal v sobotu odpoledne hořet byt v 11. patře panelového domu. Šéf moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček...

Viděl padat hořící těla k zemi. Hasiči byli pomalí, tvrdí svědek události

Byl mezi prvními, kteří si všimli dýmu valícího se z bytu v jedenáctém patře bohumínského věžáku. Po pár minutách...

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

 • Další z rubriky

Policisté prověřili novinku, vězně v kradeném autě zastavili rámem

Ašští policisté chytili vězně, který ve čtvrtek utekl na Chomutovsku a pod vlivem drog ujížděl ukradeným autem. Na...

Muž se přiznal k vraždě dvou žen na Turnovsku, motiv je zatím nejasný

Kriminalisté obvinili dvaačtyřicetiletého muže z Kutnohorska z dvojnásobné vraždy. Podle vyšetřovatelů na Turnovsku...

Turista na Šumavě spadl ze skály, má vykloubené rameno a zlomenou nohu

Na šumavském vrcholu Trojmezí spadl odpoledne ze skály německý turista. S otevřenou zlomeninou nohy a vykloubeným...

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...