Motorkář se spolujezdkyní předjíždí dodávku v kopci, v zatáčce a navíc na plné čáře. Ručička na tachometru policejního passatu v "civilním maskování", který mu byl v patách, ukazuje 130 kilometrů v hodině.
Jeho zběsilá jízda pokračuje do další zatáčky, ladným pohybem míjí kulatou značku s nepřehlédnutelnou sedmdesátkou a na radaru svítí neuvěřitelné číslo: 188 kilometrů v hodině.
Sedmatřicetiletý řidič sportovního motocyklu se stal rekordmanem měsíc trvající bezpečnostní akce, při níž se policisté zaměřili na nebezpečnou silnici spojující Hradec Králové s hraničním přechodem v Náchodě.
"Silnice je extrémně přetížená a neukázněnost řidičů je tam největší. Nasadili jsme proto veškerou dostupnou policejní techniku, protože na některé řidiče neplatí prevence, ale jen tvrdá represe," říká krajský policejní ředitel Jan Švejdar.
Ve službách byly stovky policistů i vrtulník
Od začátku prázdnin se tak na hlavní spojce krajského města s Polskem vystřídalo 342 policistů, několik policejních passatů, vrtulník s kamerou a desítky dalších policejních aut.
Do sítí zde lapili přes tisíc řidičů. Kromě hazardujícího motorkáře policisté chytili třeba i řidiče osobního auta, který se hnal centrem Jaroměře stovkou.
Přistihli i řidiče kamionu, který předjížděl osobní auta i další kamiony v úseku, kde je to nákladním autům zakázáno, nebo třeba Poláka, který kolem mateřské školy v Dolanech prosvištěl rychlostí 95 kilometrů v hodině.
Od prvního července policisté zkontrolovali půl druhého tisíce vozidel a zjistili 1 009 přestupků, z toho více než šestsetkrát šlo o překročení povolené rychlosti.
Policejní vrtulník rovněž usvědčil skoro padesátku řidičů z předjíždění přes plnou čáru a několikrát při takovém hazardu nachytali i řidiče kamionů.
Nejhorší je pátek a neděle
Během prvního měsíce si policisté zároveň zmapovali dny v týdnu a hodiny, kdy k podobným prohřeškům dochází nejvíce.
Kontroly mezi Hradcem Králové a Náchodem• policie zkontrolovala 1 575 vozidel, • zjistila 1 009 přestupků, z toho: 632 řidičů překročilo povolenou rychlost, 109 aut bylo v nevyhovujícím technickém stavu, 45 řidičů předjíždělo na zakázaných místech, 10 řidičů před jízdou pilo a 2 z nich měli více než 1 promile alkoholu, u 2 řidičů zjistili drogu • na místě uložili 938 blokových pokut v celkové výši 595 tisíc Kč • ke správnímu řízení oznámili 71 přestupků • uložili 14 kaucí v celkové hodnotě 245 tisíc Kč • ve 2 případech nařídili okamžitou technickou prohlídku • vypátrali 2 osoby, po kterých bylo vyhlášeno pátrání • nalezli 1 odcizené vozidlo |
Právě na tato období se chtějí zaměřit i v následujících měsících. "Nejde o nárazovou akci. Musí být vidět, že náš tlak je neustálý," vzkazuje řidičům náměstek krajského ředitele Jan Pavelka.
Jako nejkritičtější si policisté vytipovali páteční a nedělní podvečer a večer.
"Především polské kamiony v té době absolutně nedodržují rychlost. Tenhle problém jsme průběžně řešili už v minulosti, bohužel ta opatření nebyla natolik rázná a adekvátní. Tuto aktivitu policistů jsem proto nesmírně uvítal," říká starosta Jaroměře Jiří Klepsa.
Poláci jsou známi agresivní jízdou
Mezi zadrženými šoféry byla podle policejní statistiky více než třetina zahraniční, převažovali zejména Poláci.
"Není to ale samozřejmě jen jejich záležitost, týká se to řidičů z celého Pobaltí, kteří přes náš hraniční přechod jezdí," vysvětluje náchodský starosta Jan Birke, který se akce jeden den účastnil i osobně.
Právě zástupci nejvíce dotčených obcí s hlídkujícími policisty úzce spolupracovali.
V Jaroměři a Náchodě jim asistovali vybraní úředníci, kteří byli schopni na místě zahájit správní řízení. Hříšníky tak mohli potrestat přímo na silnici.
"Byl jsem osobně u zadržení jednoho řidiče, který spáchal závažný přestupek. Během půl hodiny bylo vše vyřízené a řidič domů odjížděl se šestiměsíčním zákazem řízení," pochvaluje si starosta Birke.
Kontroly mohou být i u Třebechovic
Na řidiče, u nichž se obávali, že by se následně mohli vyhýbat správnímu řízení, uplatňovali policisté možnost uložení kauce.
"Kauci ve výši deset tisíc korun jsme uložili řidiči polské státní příslušnosti, kterému jsme 5. července v Dolanech naměřili rychlost 95 kilometrů v hodině. Kauci zaplatil," uvádí policejní mluvčí Ivana Ježková.
Úspěch červencové akce policisty přesvědčil o tom, že v ní budou pokračovat, a to nejen na silnici do Náchoda.
V dalších měsících se chtějí zaměřit i na nebezpečnou I/11 směrem na Třebechovice pod Orebem, na níž leží druhé nejnebezpečnější místo v České republice - křižovatka na Krňovice.
I když jsou podobné akce finančně náročnější, prostředky na ně policisté ve svém rozpočtu mají a i nadále mít budou.