Soudce Jiří Horký rozhodl, že Kadlec se dopustil jen přestupku, ne trestného činu. Věc proto předal ministerstvu vnitra, které je nadřízeným orgánem policie. Státní zástupce ihned podal stížnost proti rozhodnutí.
„Od počátku jsem se podivoval nad tím, že pan obžalovaný odmítl odběr krve i moči a způsobil, že orgány činné v trestním řízení se dostaly do důkazní nouze,“ uvedl při odůvodnění svého rozhodnutí Horký. Dechová zkouška, kterou policie provedla na místě nehody Kadlecovi, nedokáže určit množství alkoholu v krvi a je pouze orientační.
Kadlecovi pomohlo, že ani jeden ze zasahujících policistů, ani svědek z místa nehody necítili alkohol z jeho dechu. Mírné roztěkané chování obhajoba vysvětlovala stresem a spěchem, a soudce Horký to uznal. „Člověk, který spěchá, může projevovat známky neklidu,“ řekl.
Jiný názor měl žalobce. „Po požití alkoholického nápoje vykonával činnost, kterou mohl ohrozit život nebo zdraví lidí. Způsobil dopravní nehodu,“ konstatoval žalobce Ladislav Stahl. Kadlecovi navrhl podmíněný trest při spodní hranici sazby, která činí jeden až tři roky, a zákaz řízení.
Obhájce Karel Brückler však trval na tom, že se Kadlec dopustil jen přestupku a věc by vůbec neměl řešit soud. „Rozhodnutí soudu považujeme za správné a spravedlivé, byť se vám to může nelíbit. Fakticky je otázka, zda můj klient byl ovlivněn alkoholem do takové míry, že vylučuje způsobilost řízení motorového vozidla. Toto nebylo prokázáno,“ sdělil Brückler po vyhlášení rozhodnutí.
Jak hodně byl jeho klient při nehodě ovlivněn alkoholem, se nepodařilo přesně zjistit. „Z praxe se mi jevil, že může být pod vlivem. Byl roztěkaný, nedokázal se soustředit,“ řekl svědek Jiří Navrátil. Právě tento muž přijel po nehodě na místo, zaparkoval svůj vůz za Kadlecovým autem a chtěl pomoci poškozené řešit situaci. Kadlec chtěl ale z místa odjet, začal couvat a naboural do Navrátilova vozu. Svědek ale také jasně řekl, že alkohol z obviněného necítil, i když od něj byl jen pár centimetrů.
Kadlec v březnu loňského roku při cestě do práce naboural na náměstí Bratří Synků auto, které před ním zastavilo před přechodem. Z místa chtěl odjet, i když řidička nabouraného vozu chtěla zavolat policii. Při pokusu odjet z místa narazil do dalšího auta, které mezitím zastavilo za ním. Hájil se tím, že byl nervózní, protože jel do práce pozdě. Alkohol prý sice pil, ale již večer a kolem půlnoci.
Dechová zkouška Kadlecovi naměřila 1,45 promile alkoholu, odběr krve ale odmítl. Po nehodě pracoval ještě nějakou dobu na Policejní akademii. Přišel o hodnost plukovníka. V listopadu 2015 byl postaven mimo službu. Nyní jeho případ bude řešit již jen ministerstvo vnitra jako kázeňské provinění. Kadlec doufá, že se vrátí ke své práci policejního instruktora. Chtěl by zase začít učit. Poslední měsíce využil ke studiu a k získání dalšího titulu.
Karel Kadlec obvinění odmítal:
21. prosince 2015 |