Podnikatelé připravili banky o miliardu

  17:39aktualizováno  17:39
Ústí nad Labem - Skupina podnikatelů u soudu v Ústí nad Labem vysvětluje bankovní podvody za téměř miliardu korun. Mezi nimi je i Milan Vinkler, zakladatel jednoho z nejúspěšnějších fondů privatizace PPF. Podle obžaloby připsal k šedesátimilionové směnce čtyřku a pak vymáhal bezmála půl miliardy. Jeho někdejší libanonský komplic se zodpovídá u soudu v Českých Budějovicích. Banky a poškozené firmy chtějí po podnikatelích vrátit zhruba 900 milionů korun.

Soudkyně ústeckého soudu Milada Kodysová si hlavní líčení naplánovala na tři dny. "Případ je velmi rozsáhlý. Nejprve proto pozveme všechny obžalované a pokusíme se je vyslechnout. Jak bude líčení pokračovat, se nedá odhadnout," řekla Kodysová.

Téměř sedm let trvalo policistům, než se případ, jehož začátky zasahují až do roku 1991, podařilo rozkrýt a dostat k soudu. Jen samotný spis má přes pět tisíc stran.

Obžalovaní připravili banky o miliony
Kromě Vinklera jsou před soudem i jeho společníci a spolupracovníci z teplické firmy Wika. Všichni čelí obžalobě, že v průběhu let 1991 až 1994 podvodně získali od bank přes 870 milionů korun.

„Obžalovaní Vinkler a Mácha například navštívili v květnu 1993 jednu z pražských poboček Komerční banky a pod nepravdivou záminkou se jim podařilo vylákat úvěr ve výši sedmdesát milionů korun. Bankovním úředníkům předložili padělané doklady, bez nichž by úvěr nezískali,“ popsala jeden z úvěrových podvodů státní zástupkyně.

Podobným způsobem měly podle ní probíhat i další podvody. Banky nyní žádají, aby jim podnikatelé všechny dlužné peníze vrátili. Největší částku požaduje Komerční banka - 640 milionů korun.

Podnikatelé svou vinu popírají. Vinkler u soudu uvedl, že jeho stíhání bylo důsledkem sporů ve společnosti PPF, v níž před léty vlastnil majoritní podíl.

„Odmítl jsem se podílet na podplácení tehdejších vládních představitelů Rumla, Pilipa a Kočárníka. Vše, kvůli čemu se nyní zpovídám před soudem, na mě zosnoval můj bývalý společník z PPF Petr Kellner,“ řekl Vinkler.

KDO JE MILAN VINKLER

Pověst schopného člověka měl Milan Vinkler už před rokem 1989, kdy jako nejmladší ředitel vedl sklárnu v Dubí. Lidé, kteří ho znají, říkají, že jeho ambice se začaly plně rozvíjet až po převratu. Nejprve prodával počítače. Společně s Petrem Kellnerem, který je dnes považován za jednoho z nejbohatších Čechů, založili v roce 1991 společnost Wika. Vinkler zároveň zakládá a vstupuje do dalších firem -  prodej výpočetní techniky, výroba keramiky či realitní činnost. S Kellnerem pak založil firmu Správa prvního privatizačního fondu, jejíž jméno se později změní na PPF investiční společnost. Ta v současné době patří k nejúspěšnějším finančním skupinám v České republice. Kromě toho byl například měsíc jednatelem fotbalové Slavia Praha.

Vinklerem se zabývají i v Plzni
Vinklerovými aktivitami se navíc zabývají i krajští soudci v Plzni. V září 2000 začali projednávat jeho podíl na nelegálních obchodech s lihem. Stát při nich přišel o sto dvacet tři miliony korun. Případ soudci ještě neuzavřeli.

Policisté zatkli Vinklera, který byl například i jednatelem fotbalové Slavie Praha, v polovině června 1994. Ve vazební věznicích strávil dva a půl roku.

Komplic z Libanonu
V průběhu vyšetřování se objevilo jméno Libanonce Bechara, které lze najít i v jiných kauzách. S Becharou je například spojen největší podvod, kvůli kterému se kriminalisté o teplického podnikatele začali zajímat.

Tarek Assaf Bechara, sedmatřicetiletý podnikatel z Libanonu, je podezřelý z bankovních podvodů v hodnotě sedmi set milionů korun. Zodpovídá se u Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Někdejší spolupracovníci se začali přít
Vinkler s Becharou nejprve spolupracovali. Na přelomu let 1993 a 1994 se zřejmě dostali do sporu. Bechara sepsal ve zmíněném období směnku, kterou potvrzuje, že společnosti Wika dluží šedesát milionů korun.

Policisté i státní zástupce tvrdí, že Vinkler směnku upravil a před číslici šedesát připsal čtyřku. Částku čtyři sta šedesát milionů korun pak začal od Bechary vymáhat.

LIBANONEC NA SVOBODU

Libanonce Tareka Becharu zřejmě propustí soudci z vazby začátkem března, kdy mu končí tříletá maximální lhůta pro pobyt. Podnikateli hrozí až dvanáct let vězení.

Svědek: Libanonec posílal peníze Hamasu
Jeden z klíčových svědků procesu v Českých Budějovicích obvinil Becharu, že peníze od českých bank posílal na konta palestinského militantního hnutí Hamas do švýcarských bank.

"Řekl mi v roce 1992, že peníze posílá do ciziny," uvedl jeden z jeho prvních společníků Jiří Pecinovský, který se s Becharou poznal při aukcích v malé privatizaci a společně se ucházeli o Obchodním dům Uran v České Lípě.

Informace Pecinovského o pravém poslání Bechary pochází údajně od bývalé StB, z jejích archivů a také od Interpolu. "Na internetových stránkách je Becharův otec George označen za činovníka Hamas," řekl Pecinovský, který si odbývá devět let vězení za podvody.

Tarek Bechara nařčení odmítl s tím, že je křesťan a jeho rodina také. "Otec Bechary se nejmenuje George, ale Assaf," argumentoval obhájce. Další vývoj však ukázal, že George Bechara je bratr Tareka. Jeho jméno figuruje podle internetového obchodního rejstříku v několika firmách v Česku.

Obžalovaný teplický podnikatel Milan Vinkler u soudu kvůli bankovním podvodům a připisování číslic na směnku. (19.2.2002)

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

Na Kampě hořel byt, obyvatelka je lehce popálená a nadýchala se kouře

Na Malé Straně hasiči hasili požár podkrovního bytu. (22. 2. 2019)

Podkrovní byt hořel odpoledne v Praze na Malé Straně. Jeho obyvatelka se nadýchala kouře a je lehce popálená. Hasiči z...

Najdete na iDNES.cz