Podnikatel Slíva vraždy plánoval, zjistila policie

  23:06aktualizováno  23:06
Kriminalisté uzavřeli po pěti měsících vyšetřování vraždy ostravské advokátky Ivany Kabzanové a náměstka tehdejší havířovské primátorky Martina Balšána. Vyšetřování potvrdilo, že šlo plánovanou akci bývalého ředitele Technických služeb Havířov Pavla Slívy.

Martina Balšána a Ivanu Kabzanovou zastřelil Pavel Slíva úmyslně. Dospěli k tomu kriminalisté. | foto: ČTK

Slíva se poté, co Kabzanovou a Balšána zavraždil, sám zastřelil. Na všechny otázky související s tímto mimořádným zločinem však policisté odpovědět nedokázali. - více zde

"Když Slíva odjel loni 18. září brzy ráno z Bakova nad Jizerou, kde bydlel, do Ostravy, nepočítal s tím, že se ještě někdy vrátí domů," uvedl dozorující státní zástupce Jaroslav Kandráč.

"Po vraždě Kabzanové odjel svým vozem do Havířova, zaparkoval a než šel na zastupitelstvo, kde zastřelil Balšána, poslal z pošty klíče od svého auta manželce do Bakova," líčil Kandráč. Slíva tedy nečekal na aktuální závěry jednání zastupitelů, kteří měli zrovna rozhodovat o jeho nárocích ohledně manažerských akcií Technických služeb Havířov.

Policisté zjistili, že Slíva, který byl přesvědčen, že ho město neprávem připravilo o peníze za tyto akcie, napsal před smrtí dva dopisy na rozloučenou. Slíva žádal za akcie přes pět milionů, město mu nabízelo jen kupní cenu, asi sto tisíc, s odůvodněním, že smlouva, na základě které akcie získal, je neplatná. Město zastupovala právnička Kabzanová.

Napsal i dopisy na rozloučenou
Jeden dopis na rozloučenou dostala jeho manželka, druhý přítel z Prahy. "Co bylo v dopise, který Slíva napsal manželce, jsme se nedozvěděli. Žena odmítla vypovídat a dopis nevydala. Uvedla, že ho roztrhala," sdělil Kandráč.

Druhý dopis ale policie získala. "Slíva v dopise vysvětloval, že ztratil důvěru, že ve svých sporech o akcie uspěje. Z dopisu vyplývá, že to byl důvod jeho následujících činů," řekl Kandráč.

Tyto závěry potvrzují i slova jeho syna Michala Slívy, který je přesvědčen, že k dvojnásobné vraždě a sebevraždě otce dohnaly spory o akcie.

Státní zástupce uvedl, že kriminalisté nezkoumali, kdo měl pravdu ve sporu o akcie Technických služeb Havířov, které Slíva získal, když tento podnik řídil. "Tato záležitost je předmětem řady občanskoprávních sporů, myslím, že jich je téměř deset. Nemůžeme do toho zasahovat," vysvětlil Kandráč.
 
Nový havířovský primátor František Chobot z ČSSD zdůraznil, že akcie, které jsou předmětem sporů, jsou nyní součástí dědictví po Pavlu Slívovi. "Ať bych sám chtěl postupovat jakkoliv, jako primátor musím postupovat striktně podle práva. Věc bude muset dořešit náš právní odbor," řekl Chobot.

Rodina boj o akcie nevzdává
Syn Pavla Slívy Michal se už dříve vyjádřil, že rodina hodlá za otcovy akcie dál bojovat. Předseda představenstva Technických služeb Vojtěch Kozák nedávno uvedl, že ho notářka informovala, že Slívovi se dotazovali, jaká je hodnota akcií.

Od začátku řada lidí včetně členů zastupitelstva Havířova hovořila o tom, že Balšán byl jen náhradní terč, že Slíva měl důvod střílet spíše na předsedu představenstva Technických služeb Havířov Vojtěcha Kozáka. Ten na jednání zastupitelstva tehdy nepřišel, protože, jak uvedl, bolel ho zub.

"Že snad měl zemřít někdo jiný, to jsou čiré spekulace. Slíva střílel na Balšána, pan Kozák na zastupitelstvu ani nebyl. To, koho měl původně případně na mysli, se těžko ještě někdy dozvíme," uvedl Kandráč. Dodal, že v dopise na rozloučenou nikoho nejmenoval.

Před vraždou vybral synovu bezpečnostní schránku
Policisté rovněž uzavřeli šetření ohledně výběru bezpečnostní schránky zavražděného Martina Balšána. Synovu schránku v ČSOB totiž krátce po vraždě vybral jeho otec, i když neměl dispoziční právo. Umožnila mu to úřednice banky, která Balšánovy osobně znala. Balšán starší byl podezřelý z krádeže, úřednice, kterou hned potrestalo vedení banky, z porušování povinností při správě cizího majetku.

"Mohu potvrdit, že policie případ odložila s odůvodněním, že k trestnému činu nedošlo," informoval mluvčí severomoravské policie Milan Klézl.

Otec zavražděného Miloslav Balšán tvrdil redaktorovi Deníku Liboru Pristášovi, který je přítelem rodiny, že ve schránce nebylo vůbec nic. Uvedl, že se ji rozhodl vybrat jen kvůli synovým osobním věcem.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Vězni vysáli z účtu trestance peníze, s podvodem jim pomáhal vychovatel

Okresní soud v Plzni začal řešit případ podvodu, který se měl odehrát za zdmi...

Plzeňský okresní soud uložil nepodmíněné tresty dvěma trestancům, kteří jinému vězni vysáli podvodem z konta 14 tisíc...

Za požár haly u Turska může samovznícení baterie, zjistili vyšetřovatelé

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Středočeští hasiči dopoledne dohasili zbytky požáru haly v Tursku u Prahy, kde byly uskladněny baterie. Vyšetřovatelé...

Muže postřeleného v Nemyčevsi obvinili za střelbu u domu i na policisty

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Kriminalisté obvinili muže, který střílel na dvoře domku v Nemyčevsi na Jičínsku a pak obrátil zbraň i proti zásahové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz