Plaváček vodil lidi přes hranici ve skafandru

  1:00aktualizováno  1:00
Psal se únor 1948 a moc v zemi převzala komunistická strana. Krom jiného uzavřela státní hranice se západními sousedy. Pro mnohé však byl "Únor" zcela nepřijatelný a snažili se před komunisty přes tyto hranice utéci.

Skafandr převaděče Brabce - Americký agent, který přecházel státní hranice přes řeku Dunaj. K překonání hluboké vody byl vybaven speciálním skafandrem. Ponor mohl regulovat hadičkou, kterou do skafandru vháněl vzduch. | foto: Muzeum Policie ČR

SERIÁL: Slavné případy české kriminalistiky

Některým se podařilo vystihnout okamžik, kdy bylo ještě možné legálně vycestovat. Ti, co to už nestihli, překonávali zadrátované hranice za pomoci převáděčů, či to zkoušeli sami, a to hlavně na Znojemsku a v okolí Bratislavy, kde hranici tvořily řeky.

Diktatura komunistického režimu se stupňovala a zájemců o emigraci přibývalo. Spousta z nich však nezůstávala za hranicemi nečinná a vracela se do republiky zpět jako agenti, aby tak bojovala proti diktátu jedné strany.

Brabec si měl trest odpykat v dolech
K těmto agentům patřil i Karel Brabec. Vyučený strojní zámečník se svou profesí živil po celou dobu protektorátu.

V roce 1945 - to mu bylo sedmadvacet let - se stal v Peci pod Sněžkou národním správcem prodejny ZDAR. O pět let později ho však komise ONV Hradec Králové odsoudila za různé podvody a nezákonné machinace ke dvěma rokům vězení nepodmíněně. Trest si měl odpykat v příbramských dolech, kam také v březnu 1950 skutečně nastoupil.

Ovšem už v květnu téhož roku se mu podařilo uprchnout. Až do října se skrýval. Pak se mu povedlo nelegálně přejít státní hranici do Rakouska a usídlit se v XVII. vídeňském okrese.

V polovině roku 1951 se Brabec - opět nelegálně - vrátil do Československa, aby pomohl přes hranici své manželce. Vzhledem k tomu, že neměl tolik peněz, musel se po třech dnech vrátit.

Jelikož jeho možnosti obživy v Rakousku byly v té době prakticky nulové, přijal nabídku americké CIC.

Manželku převedl už jako agent
V srpnu 1951 opět přešel v oblasti Znojemska hranici a během tří týdnů připravil a zorganizoval útěk nejen své manželky, ale i z plzeňské káznice uprchnuvšího dr. Horusického, který byl kromě jiného za rozvracení republiky odsouzen na doživotí. Oba Brabec úspěšně převedl, za což dostal od CIC odměnu 20 tisíc korun.
 
V polovině října ho CIC pověřila novým úkolem. Měl převést do Rakouska dalšího agenta. Povedlo se mu to, Dunaj překonali v gumových člunech. 

Brabec však příliš spokojen nebyl. Ve Vídni upozornil svůj řídící orgán, že přeprava v nafukovacích člunech je příliš riskantní a nebezpečná. Pro následující ilegální přechody proto dostal lehký gumový skafandr. Před další akcí si ho Brabec vyzkoušel a sám odstranil nedostatky, které objevil.

Brabec za pomoci skafandru dokázal kráčet po dně bez ohledu na hloubku vody, případně se nechal unášet proudem a vyčnívající hlavu zamaskoval třeba drnem či starou plechovkou. Tak se několikrát dostal nepozorovaně do Československa i zpátky do Rakouska.

Plaváček dostal 20 let natvrdo
Agenta CIC zatkli ráno 30. prosince 1951 právě ve chvílích, kdy plnil svůj zpravodajský úkol. Měl kontaktovat ilegální odbojovou skupinu, jejíž členové však už byli odhaleni příslušníky Státní bezpečnosti.    

Brabec se při zatýkání nebránil. Za svou "protistátní činnost" dostal dvacet let vězení.

Tento agent s přezdívkou Plaváček byl pouze jedním z mnoha, kteří se snažili vrátit našemu státu právní řád a demokracii. Mnozí, mezi něž lze zařadit i další "plaváčky", však svou snahu zaplatili životem.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Muž se pokusil na Valentýna znásilnit kolemjdoucí ženu, hledá jej policie

Ústecká policie pátrá po muži, který chtěl znásilnit v Ústí nad Labem...

Ústečtí policisté pátrají po muži, který se na Valentýna pokusil znásilnit ženu, již si vyhlédl v centru města. Nejprve...

Ukradený nakladač se nevešel do náklaďáku, nepomohlo ani sundat lžíci

Stavební stroj, který se ztratil v Ivančicích na Brněnsku.

Čtyři dny se museli silničáři v Chřibech obejít bez nakladače, kterým plnili posypové vozy. Dvaačtyřicetiletý...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Najdete na iDNES.cz