Platili jsme statisíce ekologickým aktivistům, řekl u soudu developer

  14:37aktualizováno  14:37
U plzeňského soudu padlo závažné obvinění na adresu ekologického hnutí Děti Země. Pavel Pelc z developerské firmy InterCora řekl, že v souvislosti se stavbou jednoho ze svých obchodních center firma v minulosti vyplatila ekologickému sdružení Děti Země 1,8 milionu korun. Ekologové tvrdí, že to je lež.

Ekologický aktivista Martin Hyťha

Soud se zabývá případem dvou dnes už bývalých plzeňských policistů, kteří na objednávku člověka zainteresovaného do výstavby plzeňského obchodního centra Hornbach podle obžaloby sledovali Martina Hyťhu z Dětí země. Slídili i v interních policejních databázích po citlivých informacích, které by aktivistu mohly zdiskreditovat (více o kauze čtěte zde).

Kdo je kdo

InterCora
Česko-bavorská developerská společnost sídlící v Plzni. Navrhla a pronajala již více než 100 nákupních center po celé zemi o celkové výměře přes jeden milion čtverečních metrů provozní plochy.

Děti Země
Jedno z nejvýznamnější ekologických hnutí v zemi. Za své poslání považuje bránit přírodu před zbytečným ničením, zvláště má-li se tak dít kvůli nejasným politicko-ekonomickým zájmům.

Policisty Pavola Janču a Zdeňka Všahu si najal podnikatel Luděk Tůma napojený na developerskou firmu InterCora. Jednomu z policistů údajně řekl, že Hyťha je ekoterorista, který chce za souhlas se stavbou obchodního centra peníze.

Prokurista společnosti InterCora Pavel Pelc v pátek u soudu vypovídal jako svědek a mimo jiné řekl, že v minulosti už InterCora zaplatila hnutí Děti země 1,8 milionu korun v souvislosti se stavbou obchodního centra Kaufland v Rokycanech.

Advokátka Klára Slámová zastupující jednoho z expolicistů na místě okamžitě podala trestní oznámení na Hyťhu pro podezření z vydírání.

Hyťha nařčení rezolutně popřel. "Děti Země od InterCory nikdy žádné finanční prostředky neobdržely, neboť striktně nepřijímají žádné příspěvky ani dary od firem, které svou činností poškozují životní prostředí, a samozřejmě ani od firem, k jejichž stavebním záměrům se vyjadřují," uvedl Hyťha.

Také Děti Země podle jeho slov podají na základě pátečního dění v soudní síni trestní oznámení. Chtějí žalovat Pelce pro křivou výpověď.

Samotné soudní líčení s expolicisty a podnikatelem bylo odročeno na polovinu ledna.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

GIBS obvinila policejního odboráře ze zpronevěry členských příspěvků

Ilustrační snímek

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila odborníka na balistiku a policejního odboráře Pavla Štěpána ze...

Žena přecházela nedaleko přechodu, sanitka ji srazila zrcátkem

Ženu v  Zenklově ulici srazilo auto záchranářů. (24. 5. 2019)

Jedoucí sanitka záchranné služby srazila v Zenklově ulici v pražské Libni mladou ženu, která mimo přechod přecházela...

Najdete na iDNES.cz