Plánovač Berdychova gangu už tři roky uniká policii

  3:26aktualizováno  3:26
Na uprchlého Jaromíra Prokopa se hodí věta z cimrmanovské hry: nejgeniálnější (a nejhorší) nejsou ti zločinci, jejichž jména nejvíc děsí veřejnost, ale ti, které nikdo nezná. Prokopovo jméno něco říká jen málokomu, ale policie by jeho dopadení považovala za jeden ze svých největších úlovků.
Jaromír Prokop uniká policii již tři roky. Nikdo o něm nic neví. Ilustrační foto.

Jaromír Prokop uniká policii již tři roky. Nikdo o něm nic neví. Ilustrační foto. | foto: Martin AdamecMF DNES

SPECIÁL: KDO JE KDO V KAUZE BERDYCH

Marně po tomto "fantomovi" pátrá už tři roky. Co má Prokop na svědomí? Minulý týden byl v nepřítomnosti odsouzen za loupeže souvisící s řáděním Berdychova gangu k 13,5 roku vězení.

Nejzajímavější jsou ale novější obvinění, se kterými přišli vyšetřovatelé vraždy podnikatele Františka Mrázka. Podle nich Prokop v roce 1994 s komplici uloupil 35 milionů korun. Navíc je stíhán za dva pokusy zavraždit majitele Discolandu Silvie Ivana Jonáka.

Prokop byl souzen jako uprchlý, protože se jeho komplici vždy shodli, že byl na místě činu. Byl "plánovačem" gangu Davida Berdycha, který unášel podnikatele.

"Na Prokopa platí eurozatykač a hledá ho i Interpol," řekl Roman Skřepek z policejního prezidia.

Ztracených 35 milionů
Případ loupeže 35 milionů z roku 1994 objasněné až letos byl podle policie prvním velkým Prokopovým kouskem. Je to také největší objasněná loupež v historii české policie, co do uloupené sumy. Ovšem uloupené miliony se nikdy nenašly. Tehdy Prokop okradl zloděje.

Podvodník si peníze schoval u svého otce. Když však chtěl peníze zlegalizovat, vybral si špatné lidi: Prokopa a jeho pět kompliců. Ti jeho otce unesli.

"Donutili ho odjet k ruině domu ve Strašnicích. Tam mu vyhrožovali, že když peníze nevydá, předávkují ho drogou," uvedla policejní mluvčí Blanka Kosinová.

Jaromír ProkopProkop se zúčastnil i nejbrutálnější akce Berdychova gangu – únosu zlatníka Václava Tomana v roce 1996, který kruté zacházení nepřežil a policie jeho tělo objevila u Slapské přehrady. Žalobu za vraždu však letos soud neuznal, protože policie nezjistila, kdo z členů gangu konkrétně Tomana mučil.

Jaromír Prokop unikl hromadnému zatýkání náhodou – byl tehdy v září 2004 na dovolené. "Nemohli jsme na něj počkat, razii nešlo odložit," vzpomíná jeden z detektivů, který případ rozplétal.

Další jeho kolega z policie soudí, že Prokop se nejspíš občas do Česka pod falešnou identitou vracívá. "Nikdy nebyl ani jednou u výslechu. Moc ho neznáme," připomíná státní zástupce Tomáš Milec.

Prokop se narodil v roce 1965 v Táboře. Před rokem 1989 údajně pracoval v podniku bytového hospodářství a pak se živil jako provozní v Discolandu Silvie.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Žena vezla v tašce na koloběžce 400 tisíc korun, okradl ji cyklista

Cyklista, který okradl ženu v pražské ulici Na pěšině.

Dost neopatrně si počínala žena, která v Praze 8 převážela několik set tisíc korun v tašce na řídítkách koloběžky. V...

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Najdete na iDNES.cz