Hasiči našli v sutinách těla dětí, Frenštát kvůli výbuchu nespal

  21:13aktualizováno  18. února 6:38
Nedělní výbuch plynu v domě ve Frenštátě pod Radhoštěm má nejméně pět obětí. V noci na pondělí hasiči našli v troskách těla tří dětí a jednoho dospělého. Dětem bylo od tří do osmi let. Jeden dospělý obyvatel domu se ještě pohřešuje.

Nikdo z centra zhruba desetitisícového beskydského města v neděli nespal až do rána. Už před čtvrtou hodinou je probudila mohutná detonace v jednom z domů na ulici 6. května. Tlaková vlna prý zatřásla okenicemi až kilometr daleko. "Následky byly i pro nás překvapující," potvrdil mluvčí hasičů Petr Holub.

ČTĚTE: Výbuch zdemoloval bytovku ve Frenštátě

Zemřelo minimálně pět lidí, z toho tři děti. Jedenáct dalších se zranilo, buď se popálilo, nebo nadýchalo kouře. Dva jsou v kritickém stavu. Pohřešuje se ještě jeden dospělý člověk.

První oběť neštěstí oznámila policie hned v neděli ráno. Ostatky druhého člověka našli hasiči v sutinách panelového domu v neděli před půlnocí. Podle mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely zatím nelze určit totožnost ani zda se jedná o dospělého, nebo o dítě. "Tlak sutin tělo zcela zdeformoval," řekl Kůdela iDNES.cz.

Další tělo pak hasiči nalezli v pondělí po druhé hodině ranní. Jednalo se o dítě předškolního věku. O hodinu později následoval nález dalších dvou těl dětí školního věku.

Podle mluvčího sutiny dosahují výšky jednoho patra. Nejdříve se vždy odklidí větší kusy pomocí techniky, poté nastoupí hasiči s lopatami. Ruiny průběžně kontroluje sedm psů vycvičených na vyhledávání těl. Jelikož sutiny stále doutnají, je nutné je během odklízení prolévat vodou.

Fotogalerie

V pondělí ráno mluvčí hasičů Kůdela odhadoval, že během dopoledne budou sutiny uklizeny. Jednu část domu statici navrhli strhnout, protože je vysoce nestabilní.

"Pokud psi přesně neurčí místo, tak vyhledávací práce mohou trvat pět minut i pět hodin," dodal mluvčí hasičů, kteří v sutinách pátrají po jednom pohřešovaném dospělém obyvateli domu.

Podle svědků se v neděli ráno ozvala série výbuchů. Plameny vyšlehly z přízemního bytu, kde bydlel starší muž. Pak šplhaly výše.

"Bylo to strašné. Někteří lidé skákali z oken, něco vyhazovali. Volali o pomoc, křičeli, zmateně okolo pobíhali," popisoval muž z přízemí protějšího bloku domů.

Ještě když dovnitř vnikli první hasiči, tak dílo zkázy dokonalo několik následných explozí. "Jeden z dobrovolných hasičů tak utrpěl zranění, ale není ve vážném stavu," dodal mluvčí hasičů.

Žena se při slovech o dětech kamarádky rozplakala

V tak malém městě se takřka každý zná s každým. Všichni, kteří se na místo neštěstí přišli podívat, byli šokováni rozsáhlou destrukcí domu. Kdo spal uvnitř, tak buď leží v nemocnici, nebo je pohřešovaný. V nejhorším případě mrtvý. Nic jiného. Jen ze sousední bytovky evakuovali takřka třicet lidí do zasedací místnosti nedaleké radnice.

Radniční infolinka 556 833 111

"Když vidím, v jakém stavu je barák, tak se bojím, jak dopadla naše příbuzná Andrea s rodinou," povzdychl si Tomáš Babinec a ukázal na trosky nad bytem, kde bylo epicentrum výbuchu.

Další žena měla v domě příbuzného i známou. "Nejprve jsem se bratrovi nedovolala. Bydleli v horním poschodí. Ale už jsem byla v novojičínské nemocnici za švagrovou a vím, že bratr s dětmi jsou v ostravské nemocnici," popsala.

Rozplakala se však, když hovořila o kamarádce. "Její děti prý tady zůstaly. Ale snad to nebude pravda," doufala. Později se ukázalo, že to bohužel pravda byla.

Panelový dům ve Frenštátě pod Radhoštěm krátce po nočním výbuchu, jak ho...

Panelový dům ve Frenštátě pod Radhoštěm krátce po nočním výbuchu, jak ho mobilním telefonem zachytil čtenář iDNES.cz (17. února 2013)

Příčiny výbuchu ještě policie nezná. Nejpravděpodobněji v přízemním bytě vybuchl plyn. Ale jak, když asi šedesátiletý muž měl plyn údajně odpojený? "No jo, ale vařil a používal propanbutanové lahve," poznamenal jeden z přihlížejících. Právě onoho podivína z přízemí označovali lidé z Frenštátu za možného viníka neštěstí. "Měli ho vystěhovat a vykřikoval, že pokud půjde on, půjdou s ním všichni z baráku," dodal známý jedné rodiny z postiženého domu. Právě onen "podivín" při explozi zahynul.

Dům nepatří městu, byl v držení sdružení vlastníků. Na muže však lidé psali řadu stížností. "Jenže nic se nestalo. A teď už je pozdě," řekl další z přihlížejících.

V místě tragédie se také objevila zpráva, že těsně před výbuchem probudil silný zápach plynu jednoho z chlapců, ten probudil rodiče a na chodbě viděli muže, jak jde s propanbutanovou lahví. Zda je to svědectví, nebo fáma, však nikdo nepotvrdil.

Policisté se zatím nepřiklánějí k žádné z vyšetřovacích verzí.

Starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová nechce do konce vyšetřování o ničem spekulovat. Jen opakuje, že lidé, charity i okolní starostové nabízejí pomoc. "Svoláme mimořádné zastupitelstvo. Lidem pomůžeme, co to půjde," řekla.

Prozatímně lidé mohou bydlet například na internátě střední elektrotechnické školy.

Z krajního domu bloku na ulici 6. května v centru Frenštátu pod Radhoštěm nezůstalo takřka nic.

Z krajního domu bloku na ulici 6. května v centru Frenštátu pod Radhoštěm nezůstalo takřka nic.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Najdete na iDNES.cz