Pití zdarma a extra služby se slevou. Prostitutky řeší, jak přilákat zákazníky

  21:05aktualizováno  21:05
Už žádné několikanásobně předražené šampaňské a neosobní pokojíky v nočních klubech. Prostitutky v Česku musely kvůli ekonomické krizi změnit své chování. Noční podniky tak nabízejí návštěvníkům pití zdarma a čím dál více prostitutek svou živnost přesouvá do soukromých bytů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra o obchodování s lidmi za loňský rok, kterou má iDNES.cz k dispozici. V dokumentu se uvádí, že krize se nejvíce dotkla českého pohraničí, které je pověstné množstvím erotických klubů. Jejich počet se zde v roce 2009 snižoval.

"Prosperuje už jen několik klubů, za kterými pravděpodobně stojí silný kapitál," konstatuje ministerstvo. Zároveň ale ministerští úředníci uvádí, že prostituce kvůli krizi nezmizela, ženy nabízející sex se jen zřejmě přesunuly do privátních bytů.

Pět let starý snímek zachycuje období, kdy se v Dubí nevěstincům dařilo.

Pět let starý snímek zachycuje období, kdy se v Dubí nevěstincům dařilo.

Dnes je místo nevěstince drogerie.

Dnes je místo nevěstince drogerie.

Kvůli nižším nákladům na udržování a provoz bytu jsou totiž služby poskytované "na privátu" levnější než v klubu. "Tento stav vytváří vhodné podmínky kriminálním strukturám a pro působení organizovaného zločinu nejen u nedobrovolné prostituce, ale rovněž u obchodu nebo sexuálního zneužívání nezletilých dětí," varuje před tímto trendem materiál.

Úředníci sice v materiálu možný počet prostitutek neuvádějí, podle odhadů jich ale v Česku pracuje asi 10 tisíc. Některé nevládní organizace nevylučují, že prostitutek může být až trojnásobek.

K sexu pití zdarma

Právě úbytek zákazníků doléhající na erotické kluby vyhnal do ulic také více "naháněčů", kteří pomocí letáků lákají klientelu do nočních podniků. Klientelu se snaží přilákat také nejrůznějšími bonusy - nápojem k sexu zdarma, případně speciálními službami za zvýhodněnou cenu.

Podniků provozujících prostituci je tradičně nejvíce v Praze a příhraničních oblastech s Německem a Rakouskem, odkud také přijíždí nejvíce zákazníků. Hlavním lákadlem pro zahraniční sexuální turisty je nízká cena a anonymní prostředí.

Prostituce, prostitutka

Méně násilí a "práce" na telefon

Snížení poptávky a vyšší konkurence také mění pravidla uvnitř klubů. Postupně mizí násilné nucení k prostituci a ženy se mnohem častěji s vedením podniku dohodnou na podmínkách obchodu.

"V problematice obchodování s lidmi je případů nucení k prostituci čím dál tím méně. Tento trend trvá už jistou dobu a opravdu si nevybavuji, kdy například celorepublikové útvary řešily nějaký případ," řekla iDNES.cz mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká

Zejména Češky pak docházejí do klubů až na zavolání, že přijel zákazník. Ministerstvo v dokumentu také uvádí, že nabízení sexuálních služeb se věnují studentky, vdané ženy i matky samoživitelky.

Srbský doprovod při žádosti o pas

Častá varování neziskových organizací také poučila české dívky, které se dříve stávaly obětí své naivity a lživých inzerátů. Češky, které se přesto rozhodly odjet "pracovat" do zahraničí, jsou nyní mnohem ostražitější a často si s dalšími dívkami najímají společný byt, kde prostituci provozují.

Přesto úřady zaznamenávají případy Češek násilím držených v zahraničních klubech. Loni tak české velvyslanectví v Srbsku pomáhalo dívce nucené k prostituci.

Případ odhalili pracovníci velvyslanectví ve chvíli, kdy si na úřad žena přišla požádat o náhradní cestovní doklad. Celou dobu ji ale doprovázel podezřelý Srb. Úřednici se proto obrátili na českou policii, Interpol a především na speciální útvar srbské policie pro boj proti obchodu.

Kriminalisté pak přímo na ambasádě cizince zatkli, žena byla zařazena do programu dobrovolných návratů a bezpečně se dostala domů.

Podle ministerstva vnitra i české policie tak situace s prostitucí sice není "radostná", rozhodně ale není tak katastrofální, jak ji v lednu popsala reportáž BBC.

Reportér britské televize totiž vylíčil Česko a především Prahu jako tranzitní středisko obchodu se ženami, kde své peníze utrácejí stovky mladých Angličanů loučících se se svobodou.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Kamion na D5 smetl vozík se světelnou šipkou a zranil pracovníka údržby

Kamion na D5 narazil do světelné směrové šipky na přívěsném vozíku. Při nehodě...

Pracovníka dálniční údržby zranil kamion, který ráno na D5 poblíž Rozvadova smetl přívěsný vozík se světelnou šipkou....

Nehody sanitek zkomplikovaly provoz v Plzeňské v Praze, zranilo se sedm lidí

Nehoda sanitek komplikovala dopravu v Plzeňské ulici v Praze

Dvě nehody sanitek zkomplikovaly vpodvečer provoz v Plzeňské ulici v Praze. Při první narazil řidič sanitky z dosud...

Muž v Kosově Hoře hrozil střelnou zbraní a sekyrou, byl pod vlivem drog

ilustrační foto

Středočeská policie ve středu v obci Kosova Hora na Příbramsku zakročila proti dvaadvacetiletému muži. Ten se střelnou...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz