Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Pacient vyskočil z okna nemocnice, teď žádá 3,6 milionu odškodného

  • 17
Plzeňský soud začal řešit netradiční případ. Zhruba čtyřicetiletý muž z Prahy žaluje plzeňskou fakultní nemocnici za to, že vyskočil z okna psychiatrie. Nemocnici viní, že ho lékaři málo hlídali, a požaduje 3,6 milionu korun jako odškodnění.

V prosinci 2007 pozorovali rodiče u svého syna zdravotní problémy. Tehdy s ním byli v západních Čechách. Nejdřív se synem, který se už nemohl pohybovat, odjeli do nemocnice ve Stodu. Odtamtud ho záchranná služba převezla do plzeňské fakultní nemocnice.

Právě tam měli rodiče konflikt s lékařem, který syna vyšetřoval. "Řekl nám, že ho nechá převézt do Psychiatrické léčebny v Dobřanech. Důrazně jsem mu sdělil, že to v žádném případě nedovolíme. Buď ať ho nechají v plzeňské nemocnici, nebo podepíšeme reverz a syna odvezeme do nemocnice v Praze. To lékař odmítl a prohlásil, že když na tom budu tvrdošíjně trvat, zavolá na mě ochranku a vyvedou mě z nemocnice," popisoval u soudu otec žalobce.

Lékař, který nemocného vyšetřoval, konflikt s otcem potvrdil. "Pacienta v takovém stavu, jako byl jejich syn, vidí lékaři zřídka. Stav pohybové ztuhlosti může odeznít za několik minut, ale může trvat i několik dnů. Pokud pacient není schopen jíst a pít, hrozí rozvrácení vnitřního prostředí v lidském těle, vysoká horečka a poškození různých orgánů," argumentoval lékař, proč pacient musel zůstat v péči odborníků.

Místo čekání na sanitku skok z okna

Nemocného pak z centrálního příjmu převezli na uzavřené psychiatrické oddělení. Tam měl zůstat na pojízdném lůžku až do příjezdu sanity, která ho měla dopravit do léčebny. Na oddělení, jehož všechna stálá lůžka byla obsazená, strávil podle odhadu zdravotních sester asi hodinu. Mezitím začal pomalu komunikovat a chodit po chodbě.

Otec nemocného tvrdil, že mu syn později řekl, že vyskočil z okna jídelny přímo na uzavřeném oddělení. Zdravotníci ale popisují situaci zcela jinak. Muž podle nich přemohl psycholožku i zdravotní sestru, kterou navíc zranil. Pak se dostal na veřejně přístupnou chodbu a vyskočil z okna ve výšce asi devíti metrů. Dopadl na trávu. Poranil si přitom páteř a dodnes chodí o berlích, protože si rozdrtil i patu.

Napadená psycholožka popsala, že pacient na ni nečekaně zaútočil, když si odemkla dveře, aby se dostala na uzavřené oddělení. "Nečekaně se na mne vrhl, chytil mě pod krkem a srazil k zemi. Snažila jsem se udržet dveře, volala jsem o pomoc. Zdravotní sestře, která mi běžela na pomoc, do dveří přirazil ruku. Pak utíkal ke schodišti. Nevím, jestli vyskočil z okna v tomto patře, nebo seběhl o jedno patro níž. To už si neuvědomuji. Běžela jsem za ním. Už si nevybavuji, jestli jsem viděla, jak z okna skáče, nebo už jen jak padá. Měla jsem hrůzu, že se zabil. Pak jsem viděla, že vstal ze země a udělal několik kroků," popsala psycholožka.

Zraněná zdravotní sestra doplnila, že s prsty poraněnými od dveří pak byla přes měsíc v pracovní neschopnosti. "Na tomhle oddělení dělám šest let, a není to poprvé, co mě pacient zranil," podotkla.

Matka zraněného pacienta je přesvědčená, že kdyby jim tehdy lékař dal syna na reverz a oni ho odvezli do Prahy, ke zranění by nedošlo. "Měla jsem pocit, že v Dobřanech nejsou naplněné stavy, proto ho tam posílají. Když jsme pak druhý den přijeli do nemocnice, syn byl přikurtovaný v síťovém lůžku. V kuřárně mi pak několik pacientů opatrně řeklo, že k žádnému napadení nedošlo. Ale rovnou řekli, že mi to nedosvědčí. Navíc vedle syna pak ležel na psychiatrickém oddělení pacient, který jim utekl po balkoně," prohlásila matka syna, který chce vysoudit na nemocnici náhradu škody 3,6 milionu korun.

Mluvčí nemocnice případ nechce komentovat. "Každý člověk, který má pocit, že se mu stala nějaká újma, se může domáhat svých práv, případně odškodnění soudní cestou. Je na rozhodnutí soudu, jak případ posoudí a jaký verdikt vynese. Bližší informace do doby, než bude případ uzavřen a rozsudek nabude právní moci, vydávat nebudeme," uvedla mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renata Jenšíková.

Žalob na nemocnice přibývá

Podle právníků a soudců, kteří podobné případy řeší, v Česku každoročně stoupá počet žalob, v nichž se pacienti domáhají odškodnění od lékařů nebo zdravotnických zařízení. "Pacienti jsou v žalobách často úspěšní, nejde jen o náhradu škody na zdraví, ale i o náhrady nemajetkové újmy, kde vycházíme z toho, že má právo na náhradu už tím, že bylo ohroženo jeho právo na řádné léčení," říká advokát Viktor Pak, který se zaměřuje na medicínské kauzy.

Právník se nedomnívá, že naše justice bude zavalena absurdními žalobami na lékaře, jaké jsou běžné ve Spojených státech. "U nás je situace opačná, tady se pacienti horko těžko domáhají náhrad škody za evidentní porušení právní povinnosti a ve srovnání se Západem jsou částky, kterých se domůžou, relativně nepatrné," uzavírá advokát Viktor Pak.


Video