Úspěšná podnikatelka se pohřešuje už rok. Její zmizení zůstává záhadou

  • 94
Přesně před rokem, 15. července 2015, za nejasných okolností zmizela šestačtyřicetiletá výkonná ředitelka firmy Telia Call Jana Svobodová. Šéfku viděla jít na parkoviště u pražské Argentinské ulice její podřízená. Bylo to naposledy, kdy manažerku někdo prokazatelně spatřil.

Loni v létě se věnovaly podivnému zmizení bohaté podnikatelky desítky článků i reportáží ve většině tuzemských médií. Uplynul rok, zájem novinářů utichl, ale záhada zůstává nevyřešená. A to i přes veškeré úsilí vyšetřovatelů z prvního oddělení pražské kriminální policie.

„Máme několik vyšetřovacích verzí, co se mohlo stát. Téměř s jistotou ale můžeme dnes vyloučit, že podnikatelka zmizela sama o své vůli, že se třeba dobrovolně rozhodla žít jiný život,“ řekl iDNES.cz jeden z kriminalistů.

Žena byla velmi spolehlivá. „Když se máma zdržela, šla třeba večer někam posedět, vždycky se ozvala. Měli takový vztah s tátou, pokaždé si dávali vědět. V tomhle byla hodně zodpovědná,“ potvrdil před časem v pořadu Na stopě její syn Ondřej.

Dva cizí muži v autě

Když se ve středu 15. července Jana Svobodová loučila jako jindy v práci s kolegou, nepostřehl na ní nic neobvyklého - žádná viditelná obava, stres nebo nervozita. Podnikatelka si pak před odjezdem domů ještě zašla na masáž do nedalekého salonu.

V 17:45 cestou od masérky procházela znovu kolem sídla společnosti. Mířila na parkoviště, kde stál její stříbrný Ford Kuga s registrační značkou 3AE 0651. V tu dobu si jí všimla podřízená, která stála na schodech před firmou.

Fotogalerie

Co se poté odehrálo na parkovišti, už nikdo neviděl. Není jasné, zda tam ženu někdo přepadl a jestli to byla ona, kdo při odjezdu její vůz řídil. Možná, že už v té době seděl za volantem auta únosce či únosci a Svobodová ležela bezmocně v kufru nebo na zadní sedačce.

Policisté zjistili, že vozidlo krátce po odjezdu z práce najelo na D8 směrem na Teplice. Mířilo do obce Velemín, kde se však najednou otočilo a vydalo se zpět směrem na Prahu. Cesta z hlavního města do Velemína trvala hodinu.

„Úsek Praha - Velemín se dá běžně projet asi za čtyřicet minut. Vyvozujeme z toho, že vozidlo na dvacet minut buď někde po cestě zastavilo, nebo mohlo sjet z dálnice. Třeba na výjezdech Odolena Voda, Úžice nebo Nová Ves,“ říká mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Podnikatelčin vůz zachytily ve Velemíně průjezdové kamery. Ze záběrů je jasné, že auto neřídí jeho majitelka, ale dva cizí muži, kteří jakoby se snažili skrýt obličeje za stínítky proti slunci. Kriminalisté zveřejnili jejich fotografii už loni na podzim, totožnost dvojice ale stále neznají.

Poslední stopa na Vysočině

Auto jelo celou dobu předpisovou rychlostí. Kamera ho vyfotila znovu až v hlavním městě, a to ve 20:12 na Spořilovské ulici na výjezdu na D1 směr Brno. V té době v něm ještě pořád byl mobil Jany Svobodové. Její telefon i auto beze stopy zmizely o hodinu později v lokalitě Jihlava - Antonínův Důl.

Jak zmizela Jana Svobodová

15. července 2015

17:45 šla na parkoviště
19:01 její auto přijelo do Velemína
19:04 vůz vyrazil z Velemína zpět na Prahu
20:12 auto zachytila kamera na Spořilovské v Praze
21:09 kontakt s vozem i mobilem mizí v Antonínově Dole u Jihlavy

Co měla na sobě:

  • bledě zelené kalhoty pod kolena
  • žlutou halenku s rozparkem na zádech
  • kotníčkové boty ze světlé kůže
  • větší tašku světle hnědé barvy
  • nosila sluneční brýle

Možná to někoho překvapí, ale z trasy dlouhé přes dvě stě kilometrů, kterou vůz ujel po dvou tuzemských dálnicích, mají kriminalisté auto zachyceno jen na šesti fotografiích. A ty navíc nejsou ani moc kvalitní.

„Policie nadále pracuje se třemi základními vyšetřovacími verzemi. Na zmizení podnikatelky může mít podíl někdo z rodiny a jejích blízkých, nebo byla žena unesena kvůli svým obchodním aktivitám. Třetí a nejpravděpodobnější verzí je, že zmizela v souvislosti s jinou náhodnou nebo pouliční kriminalitou jako je třeba loupež nebo krádež vozidla,“ vysvětlil iDNES.cz jeden z kriminalistů.

Případní svědci se mohou ozvat na telefon 777 716 403, záznamník 976 826 462 nebo na linku 158.

Za informaci, která by pomohla najít Janu Svobodovou, byla původně vypsaná odměna 500 tisíc korun, firma ji pak zvýšila na rovný milion. „Nezlobte se, Jana byla víc než kolegyně, byla to dobrá kamarádka. K případu teď nechceme veřejně nic sdělovat,“ řekl iDNES.cz šéf společnosti Telia Call Dušan Ivanič. Nejen on asi doufá, že se Janu Svobodovou podaří i po roce najít živou a zdravou.