Ten e-mail koluje po republice. Je v něm emotivně, až nacionalisticky laděná zpráva s fotografiemi zbitého chlapce, kterého surově napadli dva romští mladíci v Krupce. Policie útočníky dopadla. Nyní ovšem pátrá také po tom, kdo fotky umístil na webu, odkud se začaly šířit. Zveřejnil totiž obličej oběti trestného činu, což zákon zakazuje.
"Zveřejnění obličeje vede k identifikaci oběti," říká mluvčí teplické policie Ilona Novotná. "V úvahu přichází přestupek podle zákona o ochraně osobních údajů, kde hrozí až pětimilionová pokuta. Nebo trestný čin neoprávněné nakládání s osobními údaji, za což může jít pachatel až na pět let do vězení," vyjmenovala Novotná.
Fotografie se objevila třeba na webu extremistické skupiny Radical boys. Radikálové ji už stáhli a nechali jen chlapce vyfoceného zezadu.
Trest i pro ty, kteří fotky s obličejem šířili
Podle právníka Narcise Tomáška však mohou být trestně zodpovědní i tisíce lidí, kteří obličej oběti rozesílají e-mailem. "Jsou to vlastně pošťáci, kteří mají díl odpovědnosti, když to šíří dál," varuje Tomášek.
Brutální útok se odehrál 29. dubna, kdy se třináctiletý chlapec z dětského domova v Duchcově rozhodl, že místo do školy vyrazí za svou matkou do Ústí nad Labem. "Stýskalo se mu, napadlo ho to a šel za maminkou. Neměl peníze, takže šel pěšky," uvedla ředitelka dětského domova Blanka Stádníková.
Na kolejích v Krupce ho přepadli dva mladíci, sedmnáctiletý a třináctiletý, a chtěli po něm peníze. Když zjistili, že u sebe žádné nemá, brutálně ho zbili pěstmi a zkopali. Přitom mu nadávali, že teď "bílí poznaj, co zažili cikáni v koncentráku". Nakonec ho hodili do potoka a utekli.
Chlapec se s vypětím všech sil dostal na bohosudovské nádraží, kde mu lidé zavolali pomoc a záchranáři ho ve velmi vážném stavu, s natrženou slezinou a dalšími zraněními po celém těle odvezli do nemocnice. Se štěstím přežil.
Starší útočník je ve vazbě
Krátce po otřesném činu policie staršího z útočníků dopadla a soud ho poslal do vazby. Za loupež a ublížení na zdraví z rasových důvodů mu jako mladistvému hrozí až šestiletý trest.
Pro mladšího přijeli 10. května domů. Když viděl uniformy, snažil se utéct a vyskočil z okna v přízemí. Útěk se mu ale nezdařil. Protože ho policie kvůli nízkému věku stíhat nemůže, skončil v diagnostickém ústavu v Liberci, kde se rozhodne o jeho dalším osudu, případně o ochranné výchově.
Případ vyvolal obrovskou odezvu, přiživit se na něm však chtěli také nacionalisté na svých webech. "Je to snaha podchytit rasistické nálady ve společnosti a zvýšit etnické napětí," říká odborník na extremismus Miroslav Mareš.
Kvůli případu dokonce v pondělí demonstrovali zástupci občanského sdružení Hnutí za efektivní řešení problematiky nepřizpůsobivých obyvatel. Vládnímu zmocněnci Michaelu Kocábovi chtěli předat petici nazvanou Chceme dvojí metr s 2600 podpisy. Kocáb ji odmítl přijmout, místo toho vydal prohlášení.
"Je mi chlapce i jeho matky velice líto. Zejména násilí s rasovým podtextem je třeba kategoricky odmítat," napsal Kocáb. "Mlčet k případu nemohu, protože mlčení představitelů veřejné moci k takto brutálnímu násilí jen zvyšuje napětí ve společnosti a pocit části veřejnosti, že veřejná moc měří dvěma metry. Rychlý postup policie toto podezření, alespoň v tomto případě, vyvrací," dodal Kocáb.
Chlapec opustil nemocnici 20. května a v pondělí šel poprvé do školy. Protože byl vystrašený a bál se, doprovodila ho raději vychovatelka, aby cítil podporu. "Ještě před koncem výuky se vrátil, necítil se dobře, je na tom také psychicky špatně. V dalších dnech mu proto dáme klid, aby se z toho dostal," uvedla ředitelka duchcovského dětského domova Stádníková.