Obličej zbitého chlapce koloval po internetu. Je to trestné

  21:09aktualizováno  21:09
Policisté pátrají po tom, kdo uveřejnil na internetu fotky třináctiletého chlapce, napadeného dvěma romskými mladíky. Fotky ukazovaly obličej nezletilé oběti trestného činu. Za jejich zveřejnění hrozí pokuta nebo vězení.

Jedna z fotografií třináctiletého Patrika kolujících po internetu. Hocha v Krupce zbili rasisté. | foto: Archiv iDNES.cz

Ten e-mail koluje po republice. Je v něm emotivně, až nacionalisticky laděná zpráva s fotografiemi zbitého chlapce, kterého surově napadli dva romští mladíci v Krupce. Policie útočníky dopadla. Nyní ovšem pátrá také po tom, kdo fotky umístil na webu, odkud se začaly šířit. Zveřejnil totiž obličej oběti trestného činu, což zákon zakazuje.

"Zveřejnění obličeje vede k identifikaci oběti," říká mluvčí teplické policie Ilona Novotná. "V úvahu přichází přestupek podle zákona o ochraně osobních údajů, kde hrozí až pětimilionová pokuta. Nebo trestný čin neoprávněné nakládání s osobními údaji, za což může jít pachatel až na pět let do vězení," vyjmenovala Novotná.

Fotografie se objevila třeba na webu extremistické skupiny Radical boys. Radikálové ji už stáhli a nechali jen chlapce vyfoceného zezadu.

Trest i pro ty, kteří fotky s obličejem šířili

Podle právníka Narcise Tomáška však mohou být trestně zodpovědní i tisíce lidí, kteří obličej oběti rozesílají e-mailem. "Jsou to vlastně pošťáci, kteří mají díl odpovědnosti, když to šíří dál," varuje Tomášek.

Brutální útok se odehrál 29. dubna, kdy se třináctiletý chlapec z dětského domova v Duchcově rozhodl, že místo do školy vyrazí za svou matkou do Ústí nad Labem. "Stýskalo se mu, napadlo ho to a šel za maminkou. Neměl peníze, takže šel pěšky," uvedla ředitelka dětského domova Blanka Stádníková.

Jedna z fotografií třináctiletého Patrika kolujících po internetu. Hocha v Krupce zbili rasisté.

Na kolejích v Krupce ho přepadli dva mladíci, sedmnáctiletý a třináctiletý, a chtěli po něm peníze. Když zjistili, že u sebe žádné nemá, brutálně ho zbili pěstmi a zkopali. Přitom mu nadávali, že teď "bílí poznaj, co zažili cikáni v koncentráku". Nakonec ho hodili do potoka a utekli.

Chlapec se s vypětím všech sil dostal na bohosudovské nádraží, kde mu lidé zavolali pomoc a záchranáři ho ve velmi vážném stavu, s natrženou slezinou a dalšími zraněními po celém těle odvezli do nemocnice. Se štěstím přežil.

Starší útočník je ve vazbě

Krátce po otřesném činu policie staršího z útočníků dopadla a soud ho poslal do vazby. Za loupež a ublížení na zdraví z rasových důvodů mu jako mladistvému hrozí až šestiletý trest.

Pro mladšího přijeli 10. května domů. Když viděl uniformy, snažil se utéct a vyskočil z okna v přízemí. Útěk se mu ale nezdařil. Protože ho policie kvůli nízkému věku stíhat nemůže, skončil v diagnostickém ústavu v Liberci, kde se rozhodne o jeho dalším osudu, případně o ochranné výchově.

Případ vyvolal obrovskou odezvu, přiživit se na něm však chtěli také nacionalisté na svých webech. "Je to snaha podchytit rasistické nálady ve společnosti a zvýšit etnické napětí," říká odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Kvůli případu dokonce v pondělí demonstrovali zástupci občanského sdružení Hnutí za efektivní řešení problematiky nepřizpůsobivých obyvatel. Vládnímu zmocněnci Michaelu Kocábovi chtěli předat petici nazvanou Chceme dvojí metr s 2600 podpisy. Kocáb ji odmítl přijmout, místo toho vydal prohlášení.

"Je mi chlapce i jeho matky velice líto. Zejména násilí s rasovým podtextem je třeba kategoricky odmítat," napsal Kocáb. "Mlčet k případu nemohu, protože mlčení představitelů veřejné moci k takto brutálnímu násilí jen zvyšuje napětí ve společnosti a pocit části veřejnosti, že veřejná moc měří dvěma metry. Rychlý postup policie toto podezření, alespoň v tomto případě, vyvrací," dodal Kocáb.

Chlapec opustil nemocnici 20. května a v pondělí šel poprvé do školy. Protože byl vystrašený a bál se, doprovodila ho raději vychovatelka, aby cítil podporu. "Ještě před koncem výuky se vrátil, necítil se dobře, je na tom také psychicky špatně. V dalších dnech mu proto dáme klid, aby se z toho dostal," uvedla ředitelka duchcovského dětského domova Stádníková.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Dvanáctiletý školák nadýchal téměř dvě promile, nemohl chodit ani mluvit

strážníci, městská policie, Plzeň, ilustrace

Namol opilé dítě převáželi v pátek záchranáři do plzeňské fakultní nemocnice. Dvanáctiletý chlapec na sebe upozornil...

Žena vezla v tašce na koloběžce 400 tisíc korun, okradl ji cyklista

Cyklista, který okradl ženu v pražské ulici Na pěšině.

Dost neopatrně si počínala žena, která v Praze 8 převážela několik set tisíc korun v tašce na řídítkách koloběžky. V...

Najdete na iDNES.cz