Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Obhájci Mauerových i matka Škrlových prosili odvolací soud o nižší tresty

  6:16aktualizováno  14:59
Kauzu týraných dětí z Kuřimi znovu otevřel vrchní soud. Všichni obžalovaní si totiž proti předchozímu rozsudku podali odvolání. Soudce Milan Kaderka vyslechl obhajobu a verdikt vynese v pondělí. Nebude se týkat Barbory Škrlové, jejíž případ byl kvůli nemoci advokáta odročen.

Kateřina Mauerová při příchodu k Vrchnímu soudu v Olomouci (4.března 2009) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

V jednací síni jsou obě sestry Mauerovy. Od posledního soudu v Brně změnily vizáž. Zatímco Kateřina si nechala narůst dlouhé vlasy, matka týraných dětí Klára Mauerová se naopak nechala ostříhat nakrátko. Stejně jako při předchozích líčeních pláče a drží v ruce kapesník.

Z obžalovaných dorazil k olomouckému soudu i Jan Turek. Hana Bašová předem požádala, aby se jednalo v její nepřítomnosti, stejně jako Jan Škrla. Dorazili i další lidé, kterých se kauza nějak dotkla - třetí ze sester Mauerových Gabriela a novinář Jakub Patočka.

Soudce dopoledne přečetl listinné materiály a po pauze i odvolání Renaty Škrlové za své děti. "Domnívám se, že z výpovědi Jakuba (jednoho z týraných chlapců - pozn. red.) nevyplynulo, že se na trestné činnosti podílel můj syn. Uložený trest je zjevně nepřiměřený a zcela neadekvátní," tvrdila v něm Škrlová.

Poté dostali prostor obhájci. "Je třeba připomenout represivní složku trestu, ten má být ukládán v rozsahu jen zcela nezbytném. Jsem přesvědčen o tom, že účel by byl naplněn i v případě kratšího trestu. To potvrdily i znalkyně. Výměra trestu je zjevně nepřiměřená zejména vzhledem k osobě mé klientky a její pohnutce," uvedla obhájce Kláry Mauerové Daniel Ševčík.

"Pokud by nebylo fenoménu Aničky, podobného jednání by se nikdy nedopustila," dodal.

.kdo je kdo v kuřimské kauze

Advokát Kateřiny Mauerové Pavel Holub postavil své odvolání na znevěrohodnění matky chlapců Kláry. Podle něj se přiznávala postupně a "upravovala si paměť" podle médií a bývalé vedoucí Klokánku Ditty Pokorné. "Nalézací soud důkazy vyhodnotil zcela jednostranně, ve prospěch jedné osoby a v rozporu s výpovědí ostatních osob a v jejich neprospěch," řekl Holub.

Obhájce Hany Bašové alias tety Nenci tvrdí, že jeho klientka byla odsouzena jen na základě zcela nedostatečných tvrzení. "Ve vztahu k mé klientce uvádí soud - jen obecně a nepřezkoumatelně - věci vyplývající z tvrzení ostatních osob," vysvětlil Hlaváč, podle kterého jsou závěry brněnského soudu nelogické a v rozporu s důkazy.

Turkův obhájce: Mediální tlak by vydržel jen soudce robot

Obhájce Jana Turka tvrdí, že se jeho klient žádného týrání neúčastnil, a poukázal, že jako jediný pravidelně na líčení docházel. "Celý tento proces mi připomněl Mozartovu Malou noční hudbu při svíčkách, kdy každý zahraje svou část, zhasne svíčku a odejde. Tak to vypadalo i se soudem, kdy tam zůstal jediný můj klient, ostatní mediální masáž nevydrželi," prohlásil Milan Staněk.

"Soud by musel být složen z robotů, aby nepodlehl mediálnímu tlaku. I proto se podle mě ve vztahu k mému klientovi dopustil celé řady chyb, které vyústily v jeho odsouzení," dodal obhájce.

Jak se hájili obžalovaní

Klára Mauerová: Nechci nic navrhovat, ani si to nedovolím. Chtěla bych jen vrátit čas. Pro mě není nejhorší to, že bych měla jít do výkonu trestu, ale žít s tím, co se stalo. Mám neustále velký zmatek v hlavě, ale ne takový, že bych chtěla něco vykonstruovávat nebo se mstít. S manželem jsme měli problémy už dávno předtím, než začal žít s bývalou ženou pana Turka. To, co se stalo, si nikdy neodpustím, výčitky a pocit viny se mi vrací každou noc. Svým způsobem tak, jak se bojím do výkonu trestu, se bojím i návratu do společnosti. A dalšího převychovávání.

Kateřina Mauerová: Trestné činnosti jsem se dopustila. Byla jsem přenositelem všech informací, které jsem předávala. Nebyla jsem tvůrcem těchto instrukcí, ale týkaly se i Barbory. Pokud se týká ovlivňování, které je tam zmíněno ve vztahu k mé sestře, tak kromě SMS zpráv a instrukcí nic dalšího nebylo. Ty se ale týkaly jen problémů s Ondrou, které nebyly vykonstruované, ty skutečně byly, jen byly dramatizované a dramatizovala jsem je já a moje sestra. Jsem pachatelem, se sestrou i Barborou jsem byla v každodenním kontaktu a vím, jak co bylo a nebylo... Jak jsem působila na svou sestru, jsem působila i na Barboru, na ni myslím i víc.. Nic dalšího tam ale nebylo. Stěžejní otázka je, že moje sestra proti Barboře vypovídala až ve chvíli, kdy se objevila, to proto, že se bála. Ve výchově jsem se snažila být přísná a důsledná, ale měla jsem děti ráda.

Je mi líto, že jsem to nezvládla, nejsem schopna se s tím srovnat a asi ani nikdy nebudu. Je pro mě velmi těžké vidět, jak se to dětí dotklo a jak velmi trpí. Nežádám vůbec o nic, jen jsem to chtěla uvést...

Jan Turek: Jak celou kauzu sleduji a jsem účasten od začátku až dodnes k tomuto soudu - nebyl brán zřetel na spoustu podezření k vyšetřování, soudním znalcům a dalším věcem. Naopak je brán zřetel na spoustu lží, mám na mysli třeba výpověď pana Kolínského... Snažil jsem se to zmínit u krajského soudu i ve vztahu k soudním znalkyním, tomu, že jsem byl veden při výsleších. Vůbec k tomu ale nebyl brán potaz. To je vše, jen jsem to chtěl říci.

Podle něj soud nepředložil jediný důkaz, že by jeho klient chlapce týral. Zpochybnil také tvrzení staršího z bratrů Jakuba, který ho údajně poznal, i matky dětí Kláry, jejíž výpověď označil za teatrální.

"Za celou dobu se nepodařilo zjistit, jak a proč k událostem došlo. Soud mého klienta odsoudil prostě jen proto, že si nedovolil jej neodsoudit. Při odsouzení bez důkazů se dostáváme na úroveň roku 1954. Hlavně že je to rychle odsouzeno a média jsou spokojený," dodal nakonec Staněk.

Naopak obhájce Jana Škrly byl stručný. "V případě mého klienta se podle mého názoru neprokázal skutek tak, jak je řečeno v obžalobě," uvedl Zdeněk Jaroš ve své půlminutové řeči.

Jako poslední vystoupila žalobkyně. Ta se vyslovila proti jakémukoli snížení trestů obžalovaných. Většina námitek obhájců podle ní zazněla u brněnského soudu a ten se s nimi vypořádal.

Sestry Mauerovy chtějí trest snížit, Turek zrušit

Matka dětí Klára Mauerová měla jít podle původního rozsudku do vězení na devět let. Její sestra Kateřina na deset let, Hana Bašová a Jan Škrla by podle verdiktu z Brna měli strávit za mřížemi sedm let, Jan Turek a Barbora Škrlová alias Anička pak pět let.

Sestry Mauerovy, Bašová, Škrla i jeho sestra Barbora, která hrála malou Annu a v zahraničí pak chlapce Adama, žádají zrušení původního rozsudku a mírnější trest, Turek chce zprostit viny úplně.

Vrchní soud se se složitou kauzou a spisem, který má několik tisíc stran, seznamoval déle než dva měsíce. Nyní může rozsudek zrušit a věc vrátit do Brna, ale i­ potvrdit. Tresty by pak byly pravomocné. A všichni obžalovaní by putovali za mříže. Tam jsou zatím jen sestry Mauerovy a Barbora Škrlová, protože je soud umístil do vazby. Ostatní jsou stále na svobodě.

Hned na počátku líčení soudce Milan Kaderka rozhodl, že případ Barbory Škrlové soud projedná samostatně. Důvodem byla nemoc jejího advokáta.

"Jsem po operaci a v pracovní neschopnosti, do Olomouce nemohu dojet. Moje klientka chce, abych ji zastupoval já sám, substituce proto nepřipadá v úvahu. Omluvil jsem se a předpokládám, že vrchní soud rozhodne o tom, že se věc v naší části vyloučí k samostatnému řízení," řekl v úterý MF DNES obhájce Škrlové Richard Novák.

Autoři: ,

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANO má velká města a čeká ho bitva o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách zatím dominují nezávislí kandidáti. Většinu statutárních měst ovládlo ANO. Po sobotní 21. hodině...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

V Plzni našli zavražděného muže. Zatím se neví, kdo to je

Kriminalisté v Plzni vyšetřují vraždu muže, kterého ve čtvrtek v noci našli lidé na Borech poblíž fakultní nemocnice....

V pražské Uhříněvsi hořel nakladač, nehoda se obešla bez zraněných

Několik jednotek pražských a středočeských hasičů zasahovalo u požáru zemědělského stroje v hospodářské osadě Netluky,...

Policisté dopadli v Karviné neplnoletého chlípníka, který osahával dívenky

Policisté v Karviné zadrželi mladého muže, který nejméně v pěti případech sledoval a poté i osahával na intimních...

Odměna tři stovky. V Ústeckém kraji jsou podezření na kupčení s hlasy

V Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem se prověřuje podezření na kupčení s hlasy v...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...