„Pochybuji, že by Lubinu někdo schovával i poté, kdy visela jeho podobizna téměř na každém rohu a kdy pročesáváme každé podezřelé místo včetně nádraží a letišť,“ říká šéf republikové kriminální policie Petr Želásko.
„Je dost pravděpodobné, že spáchal sebevraždu,“ sdělil. - více zde
Policie nicméně po Lubinovi stále pátrá. A nejen po něm. Hledá i dalšího šílence, který ve středu postřelil u Řevničova podnikatelku a pálil z pistole i po lidech, kteří jí spěchali na pomoc.
Jakkoliv jsou kriminalisté přesvědčeni, že jde o dva zločince, v rezervě si ponechávají i stále méně pravděpodobnou verzi, že u Řevničova střílel opět David Lubina. - více zde
Lubina utíkal s pistolí, kterou původně někdo ukradl jejímu legálnímu majiteli. Jenom letos už se takhle „záhadně“ ztratilo 155 zbraní. Zločinci typu Lubiny se k pistolím dostanou stále snadněji, protože mezi lidmi v Česku je stále více zbraní.
Policie hledá střelce ve skrýších
Kriminalisté se brání výtkám, že pro zatčení dvou střelců nedělají dost.
„Máme hlídky v lesích. Jsou to policisté v civilu s nadstandardní výzbrojí. Podezřelých lidí si při kontrolách mnohem více všímá i dopravní policie,“ vysvětluje mluvčí rakovnické policie René Černý.
„Obcházíme chatové oblasti či nádraží a všude se lidí vyptáváme, zda si náhodou nevšimli něčeho neobvyklého. Jen v okolí Řevničova jsme prověřovali kolem třiceti tipů.“
Policisté se na území o rozloze asi padesáti kilometrů čtverečních zaměřují především na místa, v nichž by mohli střelci přespávat. Kontrolují chaty, nádražní domky, krmelce pro zvěř či myslivecké posedy.
Obec Hostouň, kde bydlel Lubina, a odpočívadlo u Řevničova, na němž se střílelo v sobotu, nejsou příliš daleko od sebe.
Zpožděný zátah
Černý připouští, že policie se ocitla v roli hledačů jehly v kupce sena: „Nemůžeme vyloučit, že střelec z Řevničova anebo David Lubina jsou v našem okrese. Mohou ale také být už dávno pryč.“
Rakovnická policie přiznává, že po středeční střelbě nemohla hned nasadit všechny síly. V sousedním Kladně se sešli extremisté a středočeští policisté tam museli být. K dispozici nebyl ani vrtulník s termovizí, protože zasahoval v České Lípě.
S pátráním po střelci u Řevničova mohl začít až v půl třetí odpoledne - tedy dvě a půl hodiny po útoku na ženu, která za střelce označila právě Lubinu. Za tak dlouhou dobu mohl být útočník už hodně daleko. Lesy u Řevničova volně přecházejí v lesy Křivoklátska u řeky Berounky. A ty jsou mnohem rozlehlejší a hustší.
Milion zbraní mezi lidmi
Češi podle údajů z léta 2005 vlastní legálně 614 tisíc střelných zbraní, aniž se započítává armáda a policie. Arzenál, který dohromady nakoupili, je největší v historii země. Před deseti lety bylo zaregistrovaných zbraní „jen“ 204 tisíc, tedy třetina.
Podle odhadů Petra Želáska z vedení kriminální policie mají lidé dalších několik set tisíc zbraní načerno. Nebezpečí, že se člověk setká s někým, kdo ho bude ohrožovat se zbraní v ruce, tak roste.
Ministerstvo vnitra, které zbraně eviduje, neumí přesně vysvětlit, proč se lidé stále více ozbrojují a někteří mají i několik zbraní. Jisté však je, že dvě třetiny držitelů zbrojních pasů uvedly, že chtějí pistoli kvůli sebeobraně. Následují myslivci a sportovní střelci.
„Původně jsem si pořídil perkusní revolver, protože mě zajímala country hudba a věci s ní spojené. Myslím si, že nejlepší obrana je útěk, ale když jde do tuhého, každý se brání tím, co má po ruce, a tedy i pistolí,“ vysvětluje sportovní střelec Jaroslav Matuška z Litoměřicka, proč třeba on kupuje zbraně.