Pitr dostal v novém procesu tři roky vězení. K soudu ho přivedli v kukle

  11:02aktualizováno  14:07
Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr dostal v obnoveném procesu za vyvedení akcií z Agrocreditu a jeden daňový delikt tři roky ve vězení s dozorem. Ohledně dalších daňových podvodů ale čeká Pitra už za dva týdny obnovené líčení. Pitr, který se vrátil ze Švýcarska, podle obžaloby způsobil škodu asi 700 milionů. Podnikatel je od svého návratu ve vazbě.

Státní zástupce, který chtěl pro Pitra pětiletý trest, se na místě proti verdiktu odvolal. Podnikatelovi obhájci si nechali lhůtu na rozmyšlenou. Pitr navíc stále zůstává ve vazbě, o jejíž zrušení žádali jeho advokáti. 

Ti chtěli pro svého klienta vybojovat dvouletý podmíněný trest, to se jim ale nepodařilo. Argumentovali tím, že od jednoho skutku uteklo už 12 let, od druhého dokonce osmnáct roků. Pitr se dobrovolně vrátil ze Švýcarska a žádného dalšího trestného činu se nedopustil, navíc si už 22 měsíců odseděl ve vydávací vazbě ve Švýcarsku. Soudci ale konstatovali, že švýcarskou vazbu natahoval Pitr sám a těžko mu tak může být doba v alpské zemi dána k dobru při výměře trestu.

Uložený tříletý trest je přitom pod minimální zákonnou sazbou, která je pětiletá. Senát vedený Tomášem Durdíkem přihlédl mimo jiné k tomu, že od daňových prohřešků už uplynula opravdu dlouhá řada let a že se Pitr snažil vzniklé problémy a škody urovnat. Soudce mu ještě na pět let zakázal působit ve vedoucích funkcích obchodních společností.   

Fotogalerie

Podnikatele v neprůstřelné vestě a kukle, kterou si sundal až v soudní síni, přivedli ozbrojení členové Vězeňské služby po deváté hodině. Čtyři muži se samopaly také dohlíželi na průběh jednání. Jeden seděl přímo vedle Pitra na lavici obžalovaných, zbylí tři stáli čelem k publiku. Další dva muži ozbrojení útočnými puškami hlídali venku na chodbě. 

Pitr působil během jednání soudu klidně a vyrovnaně, ruce měl celou dobu složené v klíně.

Pitr měl na nový proces právo automaticky, protože původní verdikt soud vynesl v době, kdy už byl na útěku. A zákon jasně uvádí, že pokud se uprchlík vrátí do vlasti, má nárok na to, aby se kauza znovu otevřela a on u toho mohl být. Soudci mu za machinace s akciemi původně vyměřili šestiletý trest.

Bál jsem se o život

"Trest jsem nenastoupil, protože jsem měl obavu o bezpečí své i rodiny. Kdybych se chtěl trestu vyhnout, byl bych v zemi, kde by mi nehrozilo vydání. Obavy, které jsem měl, jsou ale už teď minimální," řekl podnikatel, který byl od července 2010 ve švýcarské vazební věznici. Tam také požádal o politický azyl, úřady alpské země mu ho ale neposkytly. Krátce před definitivním (a nejspíš zamítavým) verdiktem se podnikatel a vlivný hráč českého podsvětí vrátil do ČR.

Pitrovy kauzy

Pitr byl v Česku nejprve odsouzen za podvody s daněmi, kterých se prý dopustil s Miroslavem Provodem. Podle obžaloby vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. V roce 2006 soudy podnikateli uložily pětileté vězení. V dubnu však dosáhl zrušení rozsudku. Odvolací senát potvrdil jeho nárok na obnovu procesu ve většině případu. Ohledně těchto skutků tak čeká Pitra v dohledné době obnovené hlavní líčení.

Součástí aktuálního verdiktu je pouze jedna faktura ve výši šesti milionů korun, které se obnova procesu netýká. Podle dřívějšího vyjádření podnikatelova advokáta Jana Křivánka je to fiktivní zakázka na reklamu pro hotel Orlík.

V roce 2010 dostal Pitr souhrnný šestiletý trest za to, že s Michalem Zouharem nezákonně vyvedli akcie Setuzy a Milo Surovárny. Firmě Agrocredit podle soudů způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Muž sice původně v této kauze požádal o nový proces, protože byl souzen jako uprchlý, následně však žádost stáhl.

Podnikatel dostal za oba případy souhrnný šestiletý trest. Ten však byl rozhodnutím o povolení obnovy v případě daňových deliktů zrušen.

Pitr požádal soud, aby byl propuštěn z vazby a na verdikt mohl čekat na svobodě. Uvedl, že (pokud by mu soud vyhověl) by bydlel s rodinou v Jesenici. "Živil bych se v oboru energetika," přiblížil, jak by se chtěl v Česku živit.

Kontroverzní podnikatel po svém příjezdu do Česka letos v dubnu uvedl, že k návratu ho přiměl nový postup českých soudů. Ty totiž vyhověly jeho žádosti o obnovu procesu. "Tento krok (návrat do ČR) jsem udělal i proto, že jsem postupně nabyl přesvědčení, že v mých věcech začala být plně respektována práva na spravedlivý proces," uvedl tehdy prostřednictvím svého advokáta.

Pitr měl nepořádek na cele

Do Česka se uprchlík vrátil v doprovodu policejní eskorty. Nejdříve byl ve vazební věznici v Brně, poté putoval do Českých Budějovic.

Podle soudce se ve vazební věznici v Brně choval slušně, nedělal problémy a kázeňský trest nedostal. V Českých Budějovicích už měl pár problémů - podle Vězeňské služby si například řádně nestlal postel a nechodil bezchybně oblečený.

Podobné prohřešky měl prý i ve Švýcarsku. Také tam ho napomínali za nepořádek na cele.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Muž spadnul z vysokého lešení, transfúzi krve musel dostat už ve vrtulníku

Muže musel do královéhradecké Fakultní nemocnice přepravit vrtulník.

Čtyřiapadesátiletý dělník spadl dopoledne z více než desetimetrového lešení v Bystřeci na Orlickoústecku. Těžce...

Cizinec kvůli fotce přelezl zábradlí Bílé věže, spustil záchrannou akci

Policejní zátaras u Bílé věže v Hradci Králové.

Policejní manévry způsobil zahraniční turista, který v Hradci Králové přelezl zábradlí na ochozu 70 metrů vysoké Bílé...

Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

Ilustrační snímek

Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz