Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Poslanci chtějí snazší propouštění zlodějíčků, aby ulevili věznicím

  • 569
Trojice poslanců navrhuje novelu trestního zákoníku, která by výrazně usnadnila podmíněné propouštění vězňů, kteří jsou v celách za méně závažné prohřešky. Má se tím ulevit věznicím i státnímu rozpočtu.

Návrh poslanců Pavla Staňka, Stanislava Polčáka a Jany Suché má výrazně zjednodušit a zrychlit propouštění drobných zločinců, kteří zákon porušili buď z nedbalosti, nebo jim hrozil trest maximálně do pěti let odnětí svobody. Zbývajících zločinců se novela netýká. 

Nově by tak soud mohl návrh na podmíněné propuštění menších hříšníků, který podá ředitel věznice, zamítnout pouze v případě, že je zjevné, že by odsouzený po propuštění na svobodu nevedl řádný život.

"Můj optimistický odhad je, že by ta novela mohla začít platit na přelomu léta a podzimu," tipuje jeden z autorů návrhu Pavel Staněk.

Poslanci také konstatují, že věznice jsou přeplněné a současný stav je trvale nepřijatelný. To potvrzuje i mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová, podle které si v pátek tresty v celách odpykávalo 23 435 vězňů, kapacita káznic je přitom 20 600 míst.

Poslanci také tvrdí, že pokud změna projde, nezatíží nijak rozpočet státu, krajů ani obcí, naopak se peníze uspoří, protože za mřížemi ubude trestanců.

"Průměrně stojí každý vězeň přibližně tisícovku denně. Tyhle peníze se samozřejmě uspoří a to nemluvím o tom, že když je člověk na svobodě, tak utrácí peníze a platí daně, což je pro stát sekundární úspora," míní Staněk.

O podmíněné propuštění může samozřejmě kromě ředitele věznice a státního zástupce požádat i samotný trestanec. Pokud ovšem s žádostí nepochodí, novou může podat až po uplynutí roční lhůty. Nový návrh ale počítá se zkrácením této lhůty na polovinu.

I to by mělo pomoci tomu, aby v celách sedělo méně lidí. Poslanci tuto novinku zdůvodňují tím, že většina populace českých věznic si odpykává krátké tresty a roční čekací lhůta je tak zbytečně dlouhá.

Iniciativu trojice poslanců vítá resort spravedlnosti. "S návrhem souhlasíme a podporujeme jej," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Ředitel je úředník, nemůže prolamovat soudní rozhodnutí

Kdo ovšem z poslanecké iniciativy radost nemá ani trochu, je Petr Franc z vedení Soudcovské unie. "Ředitel věznice je součástí moci výkonné, v podstatě úředník, a takhle by prolamoval soudní rozhodování. Já chápu tu snahu o snížení počtu vězňů, ale ty změny musejí být systémové," míní Franc.

Připomíná, že proti snaze ulevit věznicím stojí dva roky stará novela trestního zákoníku, která zpřísnila tresty za menší prohřešky. "V této situaci si troufnu říct, že je v naší zemi schizofrenní trestní politika," nešetří kritikou Franc. 

Poměrně rezervovaně se k návrhu staví ředitelka kuřimské věznice Zuzana Kalivodová. "Už teď máme u přečinů dost možností do procesu podmíněného propouštění vstoupit. Přesně víme, koho můžeme podpořit, kdo je bezproblémový. I tak je to obrovská zodpovědnost a je třeba postupovat obezřetně," tvrdí Kalivodová.


Video