„Vyšetřujeme vydírání státu, kdy nás neznámí pachatelé vydírají, že rozšíří virus ebola na veřejných místech. Používají při komunikaci sofistikované postupy,“ řekl Laube. „Pachatelé od počátku chtějí vyvolat paniku, je to jejich cíl,“ dodal.
Informaci v pondělí nejdříve oznámilo tiskovou zprávou Ministerstvo vnitra, policie poté vystoupila na krátkém tiskovém brífinku. Uvedla však jen základní informace bez možnosti pokládání dalších dotazů. Nezmínila například, co vyděrači od Česka požadují. Na případu pracuje podle Laubeho tým lidí z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
EbolaEbola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy. |
Šéf ÚOOZ Robert Šlachta upřesnil, že policisté případ prověřují jako vydírání a obecné ohrožení. Pokud se neznámé vyděrače podaří dopadnout, hrozí jim až 12 let vězení.
Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty nicméně nejsou hrozby příliš realistické. „Získání viru, jeho transport a šíření jiným způsobem než přes nakažené osoby je velmi náročné. Masivní rozšíření viru je nepravděpodobné i kvůli klimatickým podmínkám v České republice,“ dodal hygienik.
Je to hyenismus, reagoval na vydírání premiér Sobotka
Vyděrači podle serveru tn.cz požadují milion eur (v přepočtu bezmála 28 milionů Kč), předány mají být ve třech splátkách ve virtuální měně bitcoin.
K vydírání se vyjádřili i členové vlády. „Já bych chtěl ujistit občany, že státní orgány situaci monitorují. Policie velmi intenzivně pracuje, aby zajistila pachatele nebo skupinu pachatelů. Je to hyenismus, je to zneužívání situace, kdy veřejnost má obavu z rozšíření eboly v Evropě,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. „Nedělejme pachatelům této trestné činnosti reklamu,“ požádal média.
Nechtěl stejně jako ministr vnitra Milan Chovanec komentovat dotazy, o jak velkou částku je Česká republika žádána - zda je pravda, že jde o částku milion eur v měně bitcoin. „Věc prošetřujeme několik dní,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Je přesvědčen, že hrozba není tak závažná, aby s tím bylo třeba děsit veřejnost. Případem se podle něj zabývají všechny typy bezpečnostních složek.
Premiér Bohuslav Sobotka odsoudil vyděrače:
Ve světě je přes deset tisíc nakažených
Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu oznámila, že ebolou se ve světě nakazilo už přes deset tisíc lidí. Nemoci dosud podlehlo 4 922 infikovaných, většina z nich zemřela v trojici nejpostiženějších zemích: Guineji, Libérii a Sieře Leone.
Nemoci podlehl například i Liberijec, který přicestoval s nákazou do USA, či dvojice duchovních, které z Afriky evakuovalo Španělsko. Další Afričan zemřel v Německu, kam byl převezen na léčení.
Několik případů nákazy se vyskytlo ve Spojených státech a Španělsku. Ebola se vyskytla i v Nigérii se Senegalem, obě země však už WHO oficiálně prohlásila za bezpečné, neboť se zde podařilo šíření nákazy zastavit. Podezření na nákazu ebolou se prověřovalo i v Česku, vždy to však byl planý poplach (více zde).
Proti virovému onemocnění nyní neexistují žádné schválené léky a vakcíny, několik slibných preparátů se zkouší. Dvě nadějné očkovací látky se testují v Evropě, Africe a v USA, výsledky mají být známé do prosince. WHO proto předpokládá, že do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín.