Podplukovník, kterého musela inspekce přijmout zpátky, u soudu neuspěl

  15:45aktualizováno  15:45
Městský soud v Praze zamítl žalobu Petra Netušila. Důstojník soudil s Generální inspekcí bezpečnostních sborů kvůli tomu, že byl v roce 2012 postaven mimo službu. Šestnáct měsíců bral poloviční plat a musel se zdržovat v místě bydliště. Se žalobou však neuspěl.

Petr Netušil byl v roce 2012 vyšetřován a stíhán kvůli tomu, že lhal ohledně proplácení peněz na informátory. Soud v Olomouci však rozhodl, že to nebyl trestný čin. Netušil podle něj Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) o peníze nepřipravil a nepravdivé informace uvedl, aby informátory ochránil. Bylo to v době, kdy vyšetřoval zástupce olomouckého krajského policejního ředitele Karla Kadlece (více o verdiktu zde).

S ohledem na rozhodnutí soudu z 19. prosince 2013 musela GIBS přijmout policistu propuštěného 2. listopadu 2012 zpět. Stále ho však nechávala postaveného mimo službu a to až do doby, než rozhodla, že se dopustil kázeňského přestupku, za který mu uložila patnáctiprocentní snížení platu na dobu tří měsíců.

Netušilova obhájkyně Jitka Tutterová u soudu upozornila, že její klient byl 16 měsíců postaven mimo službu. Bral pouze poloviční plat a nakonec ještě obdržel finanční postih na další tři měsíce.

Netušil u soudu napadl rozhodnutí GIBS o „zproštění výkonu služby“ s tím, že bylo vydáno až pět měsíců poté, co začalo vyšetřování, i když lhůta je dvouměsíční. Tvrdil, že nebyl informován o zahájení správního řízení a napadl i to, že rozhodnutí není dostatečně zdůvodněné.

Inspekce se bránila, že policie jí o stíhání Netušila informovala až v srpnu 2012 a lhůtu tak splnila. Poté neměla podle služebního zákona jinou možnost, než policistu postavit mimo službu. Tento institut je podle zástupkyně GIBS Lenky Haderkové personálním opatřením, které mimo jiné brání důvěryhodnost bezpečnostních sborů.

Senát v čele se soudkyní Hanou Veberovou žalobu zamítl. Uznal dílčí, spíše formální pochybení. Ta ale neměla vliv na rozhodnutí o postavení mimo službu i o odvolání proti němu, které řešil první náměstek inspekce. Připomněla, že rozhodnutí o postavení mimo službu neřeší vinu, ale to, zda je důvodné podezření, že mohl trestný čin spáchat.

Soud se původně žalobou odmítl zabývat. Tvrdil, že postavení mimo službu je „rozhodnutím předběžné povahy“, které je z přezkoumání soudem vyloučeno. Nejvyšší správní soud (NSS) však vyhověl kasační stížnosti, když uvedl, že to rozhodnutí předběžné povahy není a policista či příslušník bezpečnostních sborů má právo na to, aby věc posoudil soud. Samotný přezkum, v tomto případě náměstkem inspekce, policistovi podle NSS nezaručuje dostatečnou ochranu jeho práv.

Proti čtvrtečnímu verdiktu městského soudu může Netušil opět podat kasační stížnost. Navíc městský soud bude projednávat ještě jednu jeho žalobu proti jinému rozhodnutí GIBS v jeho kauze.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

Najdete na iDNES.cz