Nemám ani na léky, stýskal si Jonák

  20:03aktualizováno  20:03
Praha - Osmnáct let, to je trest, o kterém definitivně rozhodl pražský vrchní soud pro šestačtyřicetiletého Ivana Jonáka. Potrestal ho za objednávku vraždy manželky Ludviky a jejího milence. Spolumajitel pražského erotického klubu Discoland Sylvie si už zhruba sedm roků odseděl.

Ivan Jonák se nezmohl na jedinou reakci. Zatímco dříve u soudu často vykřikoval, aby upoutal pozornost televizních kamer, teď mlčel.

Po letech vězení seděl na lavici obžalovaných úplně jiný člověk, než který se v minulém desetiletí objevoval na titulních stránkách novin.

"Budu-li odsouzen, bude to ostuda naší justice, jsem nevinen a žádám, abych byl zproštěn," prohlásil během líčení.

Popelář i herec policii vždy unikal
Když před osmi lety vrazi zastřelili Ludviku Jonákovou ve stánku se zeleninou na okraji Prahy, policie na případ okamžitě nasadila desítky detektivů.

Manžel Jonákové byl nejen majitelem proslulého Discolandu, ale i známou filmovou postavou. Hrál například mafiána ve filmu Nahota na prodej. A jako o mafiánovi se často mluvilo i o něm samém.

Za minulého režimu pracoval mimo jiné jako popelář nebo taxikář. Také dokázal velice spolehlivě sehnat jakoukoliv západní "tvrdou" měnu.

Nikdo se proto moc nedivil, když na počátku devadesátých let otevřel spolu s manželkou a německým společníkem Discoland. Žádný jiný takový podnik v Praze do té doby nebyl. K žádnému jinému podniku také nemusela jezdit tak často policie. Konflikty se zákazníky tady byly na denním pořádku.

O Jonákovi se také dlouho mluvilo jako o jednom ze šéfů pražského podsvětí. Policie však nikdy nenašla důvod, proč podnikatele zadržet.

Ve vězení skončil až několik měsíců po smrti své manželky. Zpočátku měl štěstí. Soud ho dvakrát osvobodil. Ale když se přidalo obvinění z přípravy vraždy Ludvičina přítele, naděje na další zprošťující rozsudek mizela.

KAUZA JONÁK

- V dubnu 1994 zastřelil najatý vrah Jiří Tokár ve stánku s ovocem a zeleninou na sídlišti v Praze 10 Jonákovu manželku Ludviku.
- V říjnu 1998 městský soud zprostil Jonáka obžaloby, protože se mu nepodařilo dokázat, že by zabití zosnoval. Vrchní soud ale osvobozující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.
- O pár měsíců později se rozjíždí u městského soudu nové kolo líčení.
- V únoru 2000 však Nejvyšší soud v Brně rozhodnutí vrchního soudu z října 1998 zrušil, neboť ho vydala soudkyně vyloučená pro podjatost.
- Senát vrchního soudu tedy v novém složení případ projednal a rovněž ho vrátil k projednání.
- V červnu 2000 proto proces s Jonákem začal od počátku u městského soudu. Společně s Jonákem bylo do případu vraždy jeho manželky zapleteno devět lidí, z nich šest už je pravomocně odsouzeno. Mezi nimi i vrah Tokár, který si má za mřížemi odpykat 14 let.
- V roce 1999 soud Jonáka uznal vinným z přípravy vraždy přítele jeho ženy, za což má ve vězení strávit 12 let.
- V prosinci 2002 pražský vrchní soud poslal Jonáka definitivně na 18 let za mříže.

Ať už Jonáka k soudu přiváděla vězeňská eskorta nebo byl zrovna na svobodě, vždy přicházel v nažehleném obleku a v nejlepší kondici. Ve středu ale všechny lidi v soudní síni šokoval. Nemohl skoro chodit.

Snažil se vzbudit lítost
"Kulhám, protože se mi zhoršuje zdraví a nemůžu si koupit léky," vysvětloval soudcům. "Jsem nevinen. Všichni mě ožebračili. Nemám vůbec nic," pokračoval.
Aby zdůraznil, že na svět ještě zcela nezanevřel, několikrát zdůraznil: "Ve vězení jsem v současné době ve výtvarném kroužku."

Za mřížemi zatím strávil přibližně sedm let. Za tu dobu jeho případ řešil městský, vrchní i nejvyšší soud.

Soudci se dlouho nemohli shodnout, zda si Jonák zaslouží výjimečný osmnáctiletý trest. Zatím si odpykával "jen" běžný dvanáctiletý trest.

Vrchní soud se ale nakonec rozhodl pro přísnější možnost. "Kdyby hlavní líčení od začátku proběhlo v pořádku, dostal by obžalovaný pravděpodobně už před šesti lety trest ještě přísnější," uvedl soudce Pavel Zelenka.

Jonákův obhájce si chce na rozsudek stěžovat u Nejvyššího i Ústavního soudu. Ale netuší, jakou má šanci.

Případ se vrátil z Brna do Prahy
Pražskému soudu Jonákův případ opět poslal brněnský Nejvyšší soud. Nejvyšší státní zastupitelství totiž nesouhlasilo se zastavením Jonákova stíhání kvůli zosnování vraždy jeho manželky Ludviky.

Vrchní soud letos v dubnu zrušil předchozí trest pražského městského soudu s tím, že Jonák už byl odsouzen za vraždu manželčina milence Tomáše Würtherleho a nemůže tak být souzen dvakrát za stejný čin. Podle Nejvyššího soudu se však jedná o dva zcela odlišné činy.

"Popisy a závěry obou činů jsou natolik odlišné, že nemohou být stíhány jako jeden trestný čin," řekla ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Dana Janíčková.

Za organizování dvou nájemných vražd loni Jonákovi vyměřil pražský městský soud výjimečný souhrnný trest 18 let vězení. K už pravomocnému dvanáctiletému žaláři za přípravu vraždy manželčina milence Würtherleho přidal Jonákovi šest let vězení za zosnování vraždy ženy Ludviky.

Vrchní soud ale Jonákovo stíhání za vraždu manželky v dubnu zastavil s tím, že její vražda a příprava vraždy jejího milence Tomáše Würtherleho jsou jedním skutkem.

A protože už bylo jednou pravomocně rozhodnuto, tak neměl být Jonák podle vrchního soudu nadále stíhán. Jonákovi tak zůstal jen dvanáctiletý trest vězení.

Nejvyšší státní zastupitelství však s vrchním soudem nesouhlasilo a začátkem července podalo dovolání k Nejvyššímu soudu.

Jonák byl v roce 1999 uznán vinným z toho, že si v roce 1994 zaplatil vraždu Würtherleho, který v té době žil s jeho ženou. Würtherle ale zůstal naživu. Muž najatý na tuto "práci" si to totiž nakonec rozmyslel.

Jonákovou však v dubnu 1994 zastřelil v jejím stánku se zeleninou na pražském sídlišti Petrovice najatý vrah Jiří Tokár, za čin si odpykává čtrnáctileté vězení. 

Na zorganizování vraždy Ludviky si podle městského soudu Jonák najal taxikáře Tomáše Jeřábka, který dostal souhrnný třináctiletý trest vězení.

I u něj měl tento trest nahradit dřívější osmileté odnětí svobody za nedokonanou vraždu Würtherleho. V této souvislosti byl k pětiletému žaláři odsouzen i taxikář Miroslav Königsmark.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Muže postřeleného v Nemyčevsi obvinili za střelbu u domu i na policisty

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Kriminalisté obvinili muže, který střílel na dvoře domku v Nemyčevsi na Jičínsku a pak obrátil zbraň i proti zásahové...

Kdosi hodil na auto popelnici a lámal zrcátka, policie hledá muže z okolí

Neznámý pachatel v pražském Karlíně poničil několik aut. (26. června 2019)

Policisté z pražského Karlína pátrají po neznámém pachateli či pachatelích, kteří v červnu poškodili tři zaparkovaná...

VIDEO: Vandal házel víko od koše do výloh i na dveře divadla v Karlíně

Vandal rozbil víkem od koše výlohu obchodu i vstup do divadla. (7. 7. 2019)

Pražská policie hledá muže, který házel na budovy těžká víka od odpadkových košů. Poškodil výlohu u nádraží Florenc i...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz