ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nekvalitní roušky a respirátory. Celníci jich zadrželi přes 6 milionů kusů

  • 20
Celníci v rámci šestitýdenní kontrolní akce nepustili do Česka více než 6 milionů nevyhovujících roušek a respirátorů, 9 tisíc chirurgických nástrojů, 2 a půl tisíce testovacích sad na covid-19 a další zdravotnický materiál, který nevyhovoval posudkům Státního ústavu pro kontrolu léčiv a České obchodní inspekce.

Kontroly českých celníků byly součástí celosvětové celní operace, jejímž cílem bylo zamezení pohybu nelegálních a nezákonných léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a biocidních přípravků. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Hodnotu zadrženého zboží celníci vyčíslují.

„Operace se celosvětově zúčastnilo 99 celních správ, které po dobu 63 dní cíleně kontrolovaly zásilky zboží, podle kontrolního seznamu WCO (Světová celní organizace), určené pro pandemii,“ uvedla Prudičová.

V souvislosti s celosvětovým bojem proti pandemii celní správy zaznamenaly zvýšený výskyt nelegálních zásilek. Správy podle ní celkem odhalily 1 233 případů a zadržely 1 683 podezřelých. Nejvíce, 515 případů, zaznamenali celníci podle mluvčí v Evropě.

„Kontrolní činnost celníci zacílili na osobní ochranné prostředky a zdravotnické prostředky, jako jsou roušky, teploměry, zdravotnické přístroje (například lékařské ventilátory), a testovací sady na stanovení onemocnění covid-19 a dezinfekční přípravky,“ popsala mluvčí. Nejvíce závadného zboží zaznamenali celníci v působnosti Celních úřadů pro Pardubický kraj, Středočeský kraj a Prahu Ruzyni.

Ve 33 případech celníci nepropustili zboží na základě posudků dozorových orgánů. „Na trh tak nebylo uvedeno přes šest milionů nevyhovujících roušek a respirátorů, cca 1 700 teploměrů, 2 500 testovacích sad na covid-19, 9 332 kusů chirurgických nástrojů a téměř 3 000 různých zdravotnických přístrojů a příslušenství,“ uvedla Prudičová.

Čeští celníci byli 15. z 99 zúčastněných států

Celní úřady také na základě stanovisek ministerstva zdravotnictví zadržely 13 zásilek s biocidními přípravky. V těch bylo podle Prudičové například více než 100 tisíc dezinfekčních gelů na ruce, 6 500 antibakteriálních mýdel nebo 760 tisíc antibakteriálních ubrousků. „V součtu se jednalo o 92 tun zájmového zboží z oblasti biocidních přípravků,“ doplnila.

Prudičová upozornila, že používání necertifikovaných, nefunkčních či padělaných výrobků může mít za následek ohrožení zdraví či bezpečnosti veřejnosti.

Celní operaci STOP zorganizoval sekretariát Světové celní organizace spolu s Interpolem, Světovou zdravotnickou organizací, Europolem, Evropským úřadem pro boj s podvody (OLAF) a soukromými společnostmi. Čeští celníci v celosvětovém srovnání počtu případů obsadili pode Prudičové 15. pozici z 99 států, v rámci evropského srovnání se umístili na šesté pozici z 21 států. Účast na podobných akcích plánují čeští celníci i v budoucnu, dodala mluvčí.

,

Video