"Těch osm let tam skutečně bylo a amnestie, tak, jak byla napsaná, sedí. Není žádný prostor, aby soud případ vrátil k trestnímu řízení," řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.
Druhý článek Klausovy amnestieZastavení trestního stíhání: Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let. |
Amnestie Václava Klause díky spornému druhému článku zastavuje všechny případy, které se táhnou více než osm let. Netýkají se jen těch, kde se obvinění záměrně vyhýbali trestnímu řízení.
V případě H-Systemu se amnestie týká tří manažerů. Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma dostali v roce 2011 za účast na podvodu spojeném s projektem levného bydlení podmíněné tresty. Stejně jako hlavní organizátor miliardového podvodu, Petr Smetka, měli rovněž splácet vzniklou škodu (proč vrchní soud zmírnil trojici tresty, se dočtete zde).
Proti rozhodnutí vrchního soudu si nicméně podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten vloni v prosinci rozhodl, že tresty pro trojici bývalých manažerů jsou nepřiměřeně nízké a věc vrátil do Prahy (více se dočtete zde).
Lidé dostali zpátky jen desítky tisíc
V kauze levného bydlení v okolí Prahy bylo poškozeno téměř jedenáct stovek lidí, vzniklá škoda byla téměř miliarda korun. S žádostí o odškodnění se však přihlásilo asi 400 lidí. Ti na podzim 2011 dostali peníze z konkurzu H-Systemu, tehdy to byly jen asi desítky tisíc korun.
Nejvyšší soud uvedl, že přes potvrzení amnestie se lidé mohou domáhat náhrady škody. "Pro poškozené toto rozhodnutí neznamená definitivní konec s nároky na odškodnění, protože jak připomenul Ústavní soud, poškození mohou své nároky na náhradu škody uplatnit v řízení ve věcech občanskoprávních," řekl mluvčí Knötig.
Že by ještě někdy viděli své peníze, už sami poškození nevěří. "Myslím, že to už nehrozí," řekl dříve jeden z podvedených lidí.
Mozek podvodu Smetka, který si od roku 2006 odpykává 12letý trest, přitom disponoval majetkem v hodnotě desítek milionů korun. Ten mu v létě 2011 zabavila protikorupční policie. Obávala se, že by se Smetka nemovitosti za čtvrt miliardy a další miliony na účtě pokusil zablokovat pomocí falešných pohledávek.