Nejčastěji nabourá mercedes, „škodovkáři“ jsou opatrní

  9:39aktualizováno  9:39
Vzhledem k počtu aut jednotlivých značek na silnicích nejčastěji způsobují nehody řidiči mercedesů. Alespoň to vyplývá z registru vozidel a z policejních statistik. Řidiči levných aut jsou naopak opatrnější.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsou řidiči dražších značek aut na silnici nebezpečnější než šoféři levných vozů? Tuto otázku řeší psychologové, policisté i sami motoristé. Na jakého řidiče si dát na silnici pozor?

Odpověď nabízejí statistiky. Porovnáním registru vozidel a policejních čísel z českých silnic lze dojít k závěru, že nejnebezpečnější řidiči usedají za volanty mercedesů, terénních Land Roverů, vozů Volvo a sportovních ferrari. Pravděpodobnost, že šofér plechy svého vozu zkroutí v havárce, je u těchto značek vyšší než u ostatních.

Bourají 4 ze 100 mercedesů

Kupříkladu z celkových téměř 55 tisíc mercedesů, které jezdí po českých silnicích, jich loni zavinilo nehodu skoro 2 200. Svůj mercedes tak museli poslat do servisu čtyři majitelé z každé stovky, tedy jeden z pětadvaceti.

Ministerstvo dopravy eviduje mezi českými majiteli pouze 349 luxusních vozů Ferrari. A řidiči osm z¬nich loni na silnici rozbili. Porsche má v garáži zhruba 2 300 Čechů, loni jich havarovalo sedmačtyřicet.

Je třeba dodat, že statistiku může ovlivnit fakt, že u luxusnějších vozů se i při drobném karambolu škoda vyšplhá na desítky tisíc. Takže je možné, že majitelé volají policii ke každé drobnosti na rozdíl od motoristů ve škodovkách či peugeotech.

Která auta nejčastěji způsobí nehodu

Zkušenosti automechaniků však potvrzují, že luxusní auta bourají častěji. Automechanik Tomáš Skalický z jednoho většího pražského servisu upozorňuje, že dražší auta jsou často více rozbitá než ta levná. To znamená, že se dostávají do vážnějších dopravních nehod.

"Nejčastěji opravujeme samozřejmě auta, která jsou v Česku nejčastější: škodovky, fordy, volkswageny. Některá jsou rozbitá na hadry, některá jen s několika škrábanci. Ale když se k nám dostane luxusnější značka, pak je většinou auto hodně zničené," říká Skalický.

Do první desítky nejnebezpečnějších šoférů patří ještě řidiči sedící za volantem hondy, BMW, porsche, audi, saabu a Alfy Romeo.

Závěry ze statistik potvrzují i odborníci. Výzkum, který provádějí experti z ČVUT, policie a Besipu, odhalil, že největší sklon k riskování mají řidiči vozů Audi a po nich následují majitelé vozů Volvo, BMW a Mercedes. Silný a luxusní vůz tak skutečně může být jedním z poznávacích znaků nebezpečného řidiče.

"Agresivně se na silnici projevují hlavně lidé, kteří jsou choleričtí, nezvládají stres nebo mají silné pocity méněcennosti. Ti poslední riskují, protože si chtějí něco dokázat. Ze stejného důvodu si mohou pořídit rychlé a silné auto. Ale neplatí to obráceně. Samozřejmě ne každý, kdo jede v audi, má nějaký problém," říká dopravní psycholog Karel Havlík.

Ve škodovce měl loni nehodu jen každý stý řidič

Na opačném konci statistiky nebezpečných šoférů se umístili ti, kteří řídí dacie, chevrolety a volkswageny. Hned za touto skupinkou následují "škodovkáři".
Ti sice loni způsobili absolutně nejvíc nehod (skoro 15 tisíc), ale protože po českých silnicích jezdí celkem 1,65 milionu aut s okřídleným šípem ve znaku, mohou být považováni za slušňáky.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nesahej na nic, řekli jí. Holčička i přes zákaz přinesla z lesa munici

Dívka si místo hub přinesla munici.

O pořádný rozruch se postarala sedmiletá dívenka z Pardubicka, kterou vzali příbuzní s sebou na houby. Když v lese...

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Najdete na iDNES.cz