Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

NÁZOR: Električtí banditi a zloději proudu

  11:47
Pro kontrolory ČEZ nejsme ctění klienti, mezi nimiž se skrývají zloději, nýbrž banda zlodějů, z nichž chytí, žel, jen některé. Místo ukusování slepičích hlav by kontrolorům prospěly spíše lekce slušného chování.

Záběry z výcviku Útvaru pro odhalování netechnických ztrát. | foto: NTZ

Obchodník s elektřinou ČEZ má problém: policie našla videokazety, na nichž se kontroloři, kteří vyhledávají krádeže elektřiny, cvičí jako nějaké vojenské komando. To vzbudí veřejnou nelibost a vůči firmě, která už teď není oblíbená, dvojnásob.

ČEZ cvičil vymahače ve střelbě

Policie zabavila videa zvláštnímu útvaru ČEZ

ČEZ považuje tyto kurzy sebeobrany a přežití za přirozenou reakci na poměry, jimž jsou kontroloři černých odběrů elektřiny vystavováni. Patrně nějak stmelují odolnost kontrolorů. Praktické použití nácvik slaňování, jízdy na raftu, střelby, pyrotechniky, zabíjení slepic a pobytu v klecích asi nemá.

Ještě tak ten protipsí výcvik - že na kontrolory nějaký zuřivec pustí psa, to si lze představit. Aby se k elektroměrům plížili svázaní či slaňovali ze střech, pravděpodobné není. Nejasný je i smysl zabíjení slepic, v kontrolorské praxi se asi neužije. Ale je to věc ČEZ a akcionářů, zda chtějí za tyto kurzy vydávat peníze.

Veřejnost to však ráda neuvidí. Kontroloři se cvičí na zloděje elektřiny ve střelbě a ve vrhání granátů. Zdražují a ještě nás zastřelí. To málokdo snese.

ČEZ je krom toho, že obchoduje s elektřinou, instituce navýsost politická. Zejména nyní, před volbami a před prolamováním uhelných limitů.

Černý odběratel spáchal sebevraždu

Neunesl příjezd komanda energetické společnosti ČEZ

Videa se objevila ve správné chvíli. Pro leckteré politiky je to lákavý materiál: Kontroloři po vás chtějí střílet! Já vás uchráním. Může se to hodit i leckomu, kdo nechce, aby měl ČEZ přístup k uhlí.

Vylíčit kontrolory jako profesionální zabijáky a potažmo ČEZ jako teroristický spolek nebude vzhledem k těm kurzům přežití žádný problém. Už slyším ten krásný slogan: Místo příprav na střílení lidí zaplaťte staříkům a stařenkám třináctý důchod!

Problém je jinde a je vážný jinak: už před časem podala na ČEZ velká skupina odběratelů trestní oznámení za nezákonný postup při odhalování krádeží a policie začala věc vyšetřovat.

ČEZ se ohrazuje, že postupuje podle zákona a že policie chce chránit zloděje.

Některá obvinění byla vážná, podezření je jistě namístě a nám obyčejným odběratelům nezbývá než vyčkat, co zjistí a rozhodnou orgány. To však může trvat ještě velmi dlouho a výsledek nemusí být příliš přesvědčivý. Ale taková je pověst našich orgánů.

Ani pověst ČEZ není nejlepší. Když vám prudce poklesne spotřeba elektřiny, protože třeba nasadíte dřevo, vtrhne k vám skupina kontrolorů, kteří se skutečně chovají, jako by kurz přežití absolvovali a jako jediní také přežili.

Žádné konciliantní chování k zákazníkovi, nýbrž hrubost a bezdůvodná arogance, která se nedá omluvit skutečností, že někdo jiný třeba elektřinu krade. Když závadu nenajdou, rozloučí se s temnými hrozbami, že přijdou zas.

Je to jakýsi obrácený postup: nejste ctěnými klienty, mezi nimiž se skrývají zloději, nýbrž jste členy bandy zlodějů, z nichž bohužel jen některé kontroloři chytí.

Těm by jistě prospěl místo kurzů raftování a ukusování slepičích hlav vlastním chrupem výcvik slušného chování pod vedením nějakého uhlazeného gentlemana typu Ladislava Špačka. Zloděje elektřiny má usvědčovat uhlazená skupina kvalifikovaných Ladislavů Špačků spíš než banda divokých tvrďasů, kteří přežili už všechno. A spor kradeš - nekradu mají kvalifikovaně řešit orgány státu, nikoliv vycvičená jednotka obchodníků s elektřinou.

A pozor by si měli dát i politici - aby náhodou nevykládali, že ČEZ terorizuje nevinné lidi, kterých se naše partaj zastane, nebo naopak chytá zloděje, v čemž jej naše partaj podpoří.

Politici mají jiný úkol: aby orgány činné v trestních a soudních záležitostech fungovaly rychle, přesně a věrohodně - což je dosud slabina stokrát větší než raftování kontrolorů.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Na nádraží v Přerově shořela budova obývaná bezdomovci, dva přiotrávil kouř

V areálu železničního nádraží v Přerově v noci hořela dřevěná budova, ve které žili lidé bez domova. Dva z nich musela...

Hořící tahač přívěsu se štěrkem blokoval dopravu mezi Ostravou a Opavou

Dlouhé kolony automobilů ve směru z Opavy na Ostravu způsobil dopoledne na silnici I/11 požár nákladního vozu plně...

Vandal posprejoval třicítku budov v Brně, odmítá vakcínu a píše šifry

Černý nápis „No to vaccine“ a čtvercová šifra se v tomto týdnu objevily na budovách v historickém centru Brna. Vandal...

Kamení z převráceného kamionu zasypalo Pražský okruh, tvoří se kolony

Hodinu před polednem havaroval na 15. kilometru Pražského okruhu kamion a do obou jízdních pruhů se vysypalo kamení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...