Zástupce olomouckého primátora stanul před soudem kvůli tragické nehodě z 11. května. Vlach tehdy na přechodu pro chodce u hejčínského gymnázia v Olomouci přehlédl a srazil jednapadesátiletou ženu, když cestoval ve služebním superbu.
Žena svým vážným zraněním na druhý den podlehla. "Tedy jinému z nedbalosti způsobil smrt, a spáchal tak přečin usmrcení z nedbalosti," citoval ze své obžaloby státní zástupce Jaroslav Rašendorfer. Třiapadesátiletému Vlachovi tak hrozilo až šest let vězení.
Před soudkyní Markétou Langerovou Vlach svoji vinu nepopíral. K olomouckému soudu přišel ve tmavém obleku s jemným proužkem a světle fialové košili, v klopě měl stříbrný odznáček ve tvaru červenobílého loga Olomouce. Působil velmi zkroušeným dojmem, pozůstalým se několikrát omluvil.
"Chtěl bych vyjádřit i prosbu, aby pozůstalí k mé osobě necítili nenávist. A ještě jednou se omluvit," žádal vrcholný olomoucký politik. "Jsem si vědom tohoto lidského pochybení. Paní na přechodu jsem uviděl na poslední chvíli. Když se to stalo, vyskočil jsem z auta a volal jsem záchranku na čísle 112," vylíčil náměstek. Při soudním jednání mu pohled několikrát zabloudil k lavici, na níž seděly tři dcery zemřelé ženy.
Dcerám vyplatil milion dvě stě tisíc
S nimi ještě před soudním jednáním uzavřel takzvanou dohodu o narovnání. Bezprostředně po úmrtí jejich matky každé vyplatil patnáct tisíc korun, později k tomu ze svých celoživotních úspor připojil třikrát čtyři sta tisíc korun.
"Poškozené, byť jim to matku samozřejmě vrátit nemůže, souhlasí s tím, aby trestní stíhání bylo zastaveno a dohoda o narovnání byla schválena," uvedl před vynesením rozsudku jejich zmocněnec.
K této možnosti se při svém rozhodnutí přiklonila i soudkyně Langerová. Schválila narovnání, verdikt tak nepadl, trestní stíhání jedné ze špiček olomoucké politiky je zastaveno.
"Není pochyb, že se skutek stal a že ho spáchal pan obžalovaný. Došli jsme ale k závěru, že jsou splněny všechny podmínky pro toto narovnání," vysvětlila Langerová. "Pan obžalovaný přijal veškerou zodpovědnost. Musím ovšem vyzdvihnout, že bez souhlasu poškozených by to narovnání nebylo možné. Právě tento souhlas byl pro soud nejpodstatnější."
Žalobce ve své závěrečné řeči Vlachovi navrhl podmíněný trest při spodní hranici trestní sazby se zkušební dobou zhruba na dva roky a dvou až tříletý zákaz řízení. "Z provedených důkazů jednoznačně vyplývá, že pan obžalovaný způsobil tuto dopravní nehodu. V jeho prospěch nesporně hovoří jeho právní a občanská bezúhonnost," přiblížil Rašendorfer.
Proti rozhodnutí soudu žalobce okamžitě podal stížnost. Vlach, stejně jako pozůstalé dcery, se možnosti na místě vzdal. Případ tak poputuje ke krajskému soudu. "Ten posoudí, zda je má stížnost důvodná či nikoli. Pokud rozhodne, že ano, tak se tento případ vrátí zpět k okresnímu soudu," uvedl Rašendorfer.
Byl velký provoz, hájil se náměstek
Vlach, který vlastní řidičský průkaz od začátku osmdesátých let, před osudnou jízdou nepil, nepřekročil ani povolenou rychlost. Ta se podle znalců pohybovala zhruba kolem dvaačtyřiceti kilometrů v hodině. Náměstek se u soudu hájil i tím, že v hustém pátečním provozu musel před nehodou řešit složitou dopravní situaci.
"Musím říct, že mě to strašlivě mrzí a je mi to líto. Jak se stalo, že jsem tu paní zahlédl tak pozdě, to si nedovedu vysvětlit," doplnil Vlach. "Byla to pracovní cesta, měl jsem zahajovat divadelní představení."
Vedle Vlachovy výpovědi u soudu zaznělo i svědectví nezletilé dívky, která u nehody byla. Z valné části vypovídala stejně jako náměstek. Doplnila, že sražená žena šla přes přechod běžnou rychlostí.
Obě výpovědi se však lišily v otázce samotného provozu. "Bylo to jediné auto, které tam jelo," popsala svědkyně. Na ta slova Vlach lehce zavrtěl hlavou a naklonil se ke svému obhájci. "Myslím si, že tam provoz byl. V pátek v tu hodinu tam bývá. Tohle jsem vnímal jinak," uvedl pak Vlach ve svém vyjádření k dívčině výpovědi.