Obří cisterna překonala na R10 obě překážky a opustila silnici

  9:40aktualizováno  19:23
Pracovníkům přepravní firmy se podařilo podsunout nadměrný náklad pod mýtnou bránou i pod nedalekým mostem. Obří cisterna vážící 120 tun zablokovala už ve středu ráno 12. kilometr rychlostní silnice R10. Náklad, znovu naložený na podvalník, opustil kolem půl čtvrté rychlostní silnici.

Na uzavřený úsek se sice už auta vrátila, ale do původního stavu se úsek vrátí až pozdě večer. "Různá omezení tam budou ještě dvě až tři hodiny, firma teprve odstraňuje dopravní značení," informoval iDNES.cz mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek před půl osmou večer.

Nadměrný náklad působil na R10 problémy po dva dny. Provoz musel být sveden do jednoho jízdního směru. Tvořily se tak dlouhé kolony, v nichž stála auta i několik hodin.

Situaci na R10 komplikovali ale i samotní řidiči, kteří sledovali práci dělníků. Policie dokonce žádala, aby lidé nebrzdili provoz focením nadměrného nákladu a pokračovali v jízdě.

Náklad měl být původně pod mostem a mýtnou branou podtažen v noci na středu, ale povolané jeřáby si s dvěstětunovou cisternou neporadily. Nadměrný náklad tak zůstal stát na rychlostní silnici přes celý den. Teprve v noci na čtvrtek silnější jeřáby cisternu sundaly a mohlo začít její posouvání po ocelových plátech položených na zem.

Dopoledne se náklad podařilo protáhnout pod lávkou přes R10. "Teď už je naložený zpátky na podvalník, zbývá ho jen bezpečně ukotvit a může pokračovat dál v cestě do Mělníka," potvrdil iDNES.cz technik Petr Bednář z firmy Rádl, které obří kolos patří.

Nadměrný náklad, který zablokoval rychlostní komunikaci R10.

Nadměrný náklad, který zablokoval rychlostní komunikaci R10.

Do mělnického přístavu by pak podle Bednáře měla cisterna o hmotnosti 120 tun, s délkou 50 metrů a výškou sedm metrů, která putuje po silnici z Hradce Králové, dorazit už bez problémů. Poté ji přístavní jeřáb přeloží na loď a odtud se vydá do Srbska.

"Na první pohled může tato trasa vypadat komplikovaně, ale ve skutečnosti je přeprava nákladu těchto rozměrů mnohem snazší po vodě než po silnici. I kvůli tomu, že při cestě lodí nejsou potřeba zvláštní povolení od správce komunikace nebo policie. I šance zaseknutí nákladu podobně jako na R10 je mnohem menší," přibližuje mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Přepravce může dostat až půlmilionovou pokutu

Přepravní firma Jaznak o komplikacích na R10 věděla a údajně na ně byla připravená. "Ministerstvo dopravy vydalo rozhodnutí o přepravě, ve kterém byla povolena i uzavírka do středeční sedmé hodiny ranní kvůli plánované překládce nákladu právě před zmíněnou mýtnou bránou a následným mostem," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Martin Novák.

Podle jeho slov se ale ukázalo, že se firma na převoz kolosu dostatečně nepřipravila. Údajně se práce s překládáním cisterny zdržely kvůli rozbitému jeřábu.

"Firma nás proto požádala o prodloužení uzavírky do dnešních sedmi hodin ráno. Ani v tomto termínu se ale nepodařilo komunikaci zprůjezdnit. Žádosti o další prodloužení uzavírky jsme už ale nevyhověli," dodal Novák.

Protože přepravní firma porušila rozhodnutí ministerstva dopravy, bude s ní podle Nováka zahájeno správní řízení, ve kterém jí hrozí až půlmilionová pokuta. Správní řízení povede místně příslušný správní úřad, tedy město Brandýs nad Labem.

Ředitel firmy Jaznak, které pokuta hrozí, položil iDNES.cz telefon.

Cisterna musela i pod most

Technikům firmy se nadměrný náklad podařilo protáhnout pod mýtnou bránou ve středu večer. Další překážku představoval nedaleký most.

"V noci ale vznikla další technologická komplikace z důvodu náročnosti prací. Proto se s překonáváním této překážky začalo až ve čtvrtek nad ránem," uvedl  Petr Bednář z firmy Rádl.

Cisternu se pod mýtnou bránou podařilo protáhnout díky speciálnímu pojezdu, na který byla přeložena. Pod mostem se posouvala stejným způsobem. Podle Bednáře to ale šlo daleko pomaleji, než se předpokládalo.

Nadměrný náklad R10 blokuje už více než 24 hodin.

Nadměrný náklad R10 blokuje už více než 24 hodin.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Za ruku zlomenou při tělocviku dostane student šest set tisíc, rozhodl soud

Ilustrační snímek

Odvolací krajský soud v Pardubicích přiznal odškodné 600 tisíc korun studentovi orlickoústeckého gymnázia, který při...

Soud by pustil vedoucího, který zneužíval skauty, žalobce podal stížnost

Bývalý skautský vedoucí Martin Mertl, který byl odsouzen na deset let za...

Okresní soud Brno-venkov vyhověl žádosti bývalého skautského vedoucího Martina Mertla, který si odpykával trest za...

Smrti dívek na silnici mohly zabránit lampy, chystají se už dva roky

Místo tragické nehody v Lipnické ulici na okraji Přerova, kde řidič...

Víkendová tragická nehoda, při níž řidič na okraji Přerova srazil dvě dívky přebíhající silnici, se možná vůbec...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz