Na Liberecku hoří německý odpad, kouř jde do vsí

  11:27aktualizováno  15:47
Ilegálně dovezený odpad z Německa vzplanul v Dolní Řasnici na Liberecku. Stovky tun slisovaného textilu a plastů hoří od sobotního večera v bývalých skladech Zemědělského nákupu a zásobování. Hasičům se je nedaří zcela uhasit.

Podobný požár loni v Libčevsi na Lounsku likvidovali hasiči šest dní. | foto: Martin AdamecMF DNES

Přímé škody se odhadují na 80 tisíc korun, bezprostřední příčinou požáru byl podle vyšetřovatele otevřený oheň.

"Nelze ale určit, zda šlo o úmyslné zapálení či nedbalost," řekla mluvčí hasičského záchranného sboru Iva Michalíčková. Vyšetřování podle ní převzala policie.

Na místo vyjelo v sobotu po půl šesté večer čtrnáct profesionálních a dobrovolných hasičských jednotek. "K hašení odpadu byla použita středně těžká pěna, kterou hasiči pokryli požářiště, zasahovat museli v dýchací technice kvůli velkému množství jedovatých zplodin," popsala mluvčí.

Jeřáb pomohl s propadlou střechou
Podle odhadu hasičů hořelo v hale asi 800 tun odpadu, další balíky objevili ve dvou sousedních objektech. "Tam se ale oheň naštěstí nerozšířil," řekla Michalíčková.

Oheň zcela zničil plechovou halu, u které se dnes ráno zřítila střecha. "Hasiči odřezávají konstrukci propadlé střechy a za pomoci jeřábu ji musí sundat, pak začnou za pomoci dvou velkých nakladačů rozebírat doutnající hromady odpadu, vyvážet je ven z trosek haly a prolévat je vodou," vysvětlila mluvčí hasičů.

Dodala, že při zásahu se jeden z hasičů poranil koleno a musel být ošetřen. 

Nejen Dolní Řasnici, ale i sousední obce zamořil hustý štiplavý kouř.

Starosta tuší
"Do konce roku měli termín k odvozu odpadu a já jsem přesvědčen o tom, že oheň někdo založil úmyslně," míní starosta Dolní Řasnice Robert Wildner.

Dodal, že hned v pondělí podá trestní oznámení na neznámého pachatele pro obecné ohrožení. Majitele objektu se podle něho zatím kontaktovat nepodařilo. 

S rozebíráním skládky pak pomůže bagr. Jak dlouho bude likvidace požáru pokračovat, nedokázal zatím nikdo odhadnout. Podobný požár německého odpadu v Libčevsi na Lounsku likvidovali loni hasiči šest dní.

Pokuta nezabrala
Na nelegální skládku německého textilu v Dolní Řasnici upozornili občané už v roce 2005. Obec se od té doby snažila ve spolupráci Českou inspekcí životního prostředí zbavit.

"Obávali jsme se právě požáru, a také odpady zamořovaly obec a objevily se i v lese, a to vše jsme museli na náklady obce uklízet," řekl starosta Wildner.

Inspektoři objevili celkem 3062 tun plastů a 5375 tun textilu většinou v soukromých objektech. Mimo Řasnici byly ještě v lokalitách Bulovka - Arnoltice, Černousy - Boleslav a ve Frýdlantu.

Inspektoři vyměřili za skládku pokutu a nařídili její odstranění.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

VIDEO: Zásahovka si přišla pro dealera drog, hrozí mu deset let vězení

Pro dealera drog si přišla zásahovka

Zásahová jednotka zadržela na Orlickoústecku jednatřicetiletého muže, který vařil v pronajatém domě pervitin. Za výrobu...

Při nehodě na D1 se kamion převrátil na bok, tvoří se kolony

Při noční nehodě se na bok převrátil kamion a zkomplikoval dopravu na 61,5...

Tři jednotky hasičů ze Zruče nad Sázavou, Benešova a Vlašimi zasahovaly v jednu hodinu v noci na 61,5 kilometru D1 ve...

Ulomená zrcátka, odřené boky. Řidič náklaďáku poškodil třináct aut

Nákladní auto v Cuřínově ulici v Praze poškodilo třináct osobních aut...

Třináct zaparkovaných vozidel poškodil v Cuřínově ulici v Praze řidič nákladního auta. Ten manévroval v úzké uličce a...

Najdete na iDNES.cz