Muž zemřel pod stromem, který strhl vichr

  9:55aktualizováno  9:55
Noční bouřky přinesly ochlazení, ale také větrnou smršť. V Litvínově po půlnoci zemřel čtyřiadvacetiletý muž, když na něj spadl strom. Chtěl se pod ním schovat před bouřkou. Ke stovkám spadlých stromů vyjížděli v noci hasiči na západě Čech. Padlé stromy zastavily i vlaky.

Strom poničil dva vozy - Strom spadl na děčínském náměstí 5. května na dvě auta. (30. července 2005) | foto: Martin AdamecMF DNES

Mladík se pod stromem ukryl s kamarády. "Ostatní z toho vyvázli snad jen s lehkými zraněními. Kvůli šoku jsou však v péči psychiatrů," popsal svědek neštěstí.

Bouřka poškodila nemocnici
Noční bouře poškodila oddělení akutního příjmu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Oddělení je uzavřeno, pacienti byli přestěhováni na centrální jednotku intenzivní péče. "Nelze odhadnout, kdy se oddělení podaří zprovoznit," řekla mluvčí nemocnice Alice Ranjousová.

"Praskly stropy i vodovod, škody se vyšplhají do statisíců až milionu korun. Investici budeme muset projednat s krajem jako zřizovatelem nemocnice. Personál všech zdravotnických zařízení v kraji o kritické situaci ví. Pacienti jsou upozorňováni, pokud to jejich stav dovolí, aby vyhledali minimálně do pondělí pomoc v jiné nemocnici," uvedla Ranjousová.

V Plzeňském kraji padly stovky stromů
Podle mluvčího plzeňských hasičů Františka Vaška se popadané stromy odklízely celou noc. Hasiči podle něj v odklízení stále pokračují.

"Většinou stromy padaly na vozovku," popsal Vaško a doplnil, že se nikomu nic nestalo.

Například v Konstantinových Lázních hasiči v noci likvidovali 67 stromů, které strhl vichr. V kempu v Aníně zase strom spadl na stan a auto. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn. V Nuzerově zase popadané stromy uvěznily tři auta. Posádky musely počkat až je vysvobodí hasiči.

Podle Vaška byla v kraji nejhorší situace na Tachovsku, Klatovsku a okresech Plzeň- sever a Plzeň-jih.

Strom urazil terasu domu
Podobně na tom byli hasiči i v sousedním Karlovarském kraji. "Celkem to bylo za noc okolo 300 událostí. Ještě nyní je asi šedesát z nich neuzavřených," řekl dopoledne operační důstojník hasičů Karlovarského kraje.

Podle mluvčího hasičů Karlovarského kraje Františka Petra byly nejhorší škody na Sokolovsku. "V Oloví spadl strom na auto, ve kterém byla celá rodina. Lidé z auta byli se zraněními převezeni k ošetření," uvedl.

V Šindelové urazil spadlý strom terasu jednoho domu a uvěznil uvnitř šest lidí. Ti se z poškozeného domu dostali až ráno. 

Stromy padaly na silnice i zaparkované automobily ve městech, potrhané elektrické dráty způsobily i požáry. Kvůli likvidaci škod byla ráno přechodně uzavřena silnice mezi Vítkovem a Rovnou na Sokolovsku.

Vyvrácený strom zasáhl kamion
Noční bouře s vichřicí kácela stromy i v Libereckém kraji. Nejvíce postihla Českolipsko, kde úder blesku a poryv větru vyvrátil smrk, který zasáhl projíždějící kamion a Škodu Felicii.

"Nikdo naštěstí neutrpěl zranění, na vozidlech vznikla celková škoda 160 tisíc korun," popsal operační důstojník policie.  Strom se zřítil na obě protijedoucí auta zhruba půl hodiny po půlnoci na silnici z České Lípy do Nového Boru. Profesionální hasiči za necelou půlhodinu smrk rozřezali a vozovku uvolnili.

V celém Libereckém kraji vyjížděli v noci k 25 spadlých stromům. Bouře měla největší sílu na západě kraje a směrem na východ slábla.

"Na Českolipsku jsme odstraňovali z komunikací deset stromů, na Liberecku devět, na Semilsku čtyři a na Jablonecku dva," uvedl operační důstojník hasičů v České Lípě.

Stály i vlaky
Stromy zastavily i několik vlaků. Zhruba ve čtvrt na šest najel osobní vlak na spadlý strom mezi stanicemi Louny a Lenešice a vykolejil. Nikdo nebyl zraněn, informoval iDNES Jan Kučera z Drážní inspekce. Zhruba po půl hodině byl provoz na trati obnoven.

Kvůli popadaným stromům měl skoro hodinové zpoždění i vlak jedoucí z Krupé do Kolešovic. Pracovníci Českých drah odklízeli stromy i z kolejí mezi Rakovníkem a Berounem.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Atrapa kalašnikova v autě prozradila dealery drog, skončili v poutech

Auto u hlavního nádraží v Praze bylo plné atrap zbraní, majitelé měli u sebe...

Policejní hlídku u hlavního nádraží v Praze ve čtvrtek zaujal obsah jednoho ze zaparkovaných aut, ve kterém byly...

Anonym nahlásil bombu u metra Anděl, obchody a metro byly zavřené

Anonym nahlásil bombu ve stanici metra Anděl, policie prostory vyklidila (18....

Krátce po 13. hodině uzavřela policie vchod do stanice metra B Anděl na Smíchově. Anonym v prostoru metra ohlásil...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz