Mladík se přiznal k zapálení kapličky, která je známá díky zjevením

  19:45aktualizováno  19:45
Když začátkem července shořela kaplička v Ticháčkově lese u Suchého Dolu na Náchodsku, místní se shodli na tom, že šlo o dílo žháře. Nyní jim dali za pravdu policisté, kteří dopadli mladíka podezřelého i z dalších trestných činů.

Zjevení Panny Marie na fotografii z místa požáru. | foto: Ladislav Kudláček

Obyvatelé, kteří si více než sto let staré poutní místo oblíbili, se zřejmě nepletli. Dřevěnou kapli, kde na konci 19. století malá dívka hned třiadvacetkrát spatřila mariánské zjevení, má nejspíš na svědomí dvojice teenagerů.

K jejich odhalení pomohla shoda okolností, respektive policista, který na práci myslel i v civilu. Když muž z policejního oddělení v Polici nad Metují na ulici spatřil mladíka s nepříliš dobrou pověstí tlačícího motocykl, hned na místo vyslal své kolegy ve službě.

Kaplička v Suchém Dole na Náchodsku.Devatenáctiletý muž při výslechu spustil lavinu: přiznal se nejen ke krádeži motocyklu, vloupačkám do zaparkovaných aut nebo do areálů místních firem. Ale svěřil se také s tím, co se v Ticháčkově lese přihodilo dopoledne ve čtvrtek 8. července.

Mladík tehdy spolu se svým 16letým komplicem založil požár kaple, kterou neúspěšně zachraňovaly čtyři jednotky hasičů. Přestože lesní kaple do základů vyhořela, davy lidí k poutnímu místu proudí dál. Může za to hlavně zjevení, které ještě během práce hasičů vyfotografoval Ladislav Kudláček.

Na jedné fotce připomíná stoupající dým Pannu Marii. Prý je podobná sošce, která byla v kapli. Zanedlouho po požáru také vznikl účet na příspěvky na záchranu poutního místa.

příběh o třiadvaceti zjeveních

Dřevěná kaple v Ticháčkově lese vznikla v roce 1897 na místě, kde podle pověsti v letech 1892 - 1895 spatřila třiadvacetkrát mariánské zjevení dívka Kristina Ringlová ze Suchého Dolu. Už po třetím zjevení se zprávy šířily rychle po celém okolí a putovaly sem tisíce lidí.

Rok po prvním zjevení v roce 1893 začala stavba křížové cesty, do kapličky byla umístěna i soška Panny Marie. Tisíce poutníků tak dávaly vydělat obchodníkům, hostincům a výrobcům piva.

Tehdejší královéhradecký biskup Eduard Brynych nepovolil vysvěcení křížové cesty, a dokonce vydal dva pastýřské listy, kterými věřící napomínal, aby do Suchého Dolu přestali chodit.

Kristinu Ringlovou vyslýchala církevní komise, zda není slabomyslná. Několik lidí bylo údajně po srážkách s četníky, kteří na zákaz poutí dohlíželi, zatčeno. Kaplička byla katolickou církví vysvěcena až v roce 1990. Ringlová zemřela v roce 1957, prý ve výroční den od dvacátého třetího zjevení.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Mladík se málem utopil ve vaně, policisté vyrazili dveře a oživili ho

Mladíka, který se málem utopil ve vaně, zachránila policejní hlídka z obvodního...

Pořádnou dávku štěstí měl třiadvacetiletý mladík, který se v jednom z karlovarských bytů nešťastnou náhodou málem...

Cizinec kvůli fotce přelezl zábradlí Bílé věže, spustil záchrannou akci

Policejní zátaras u Bílé věže v Hradci Králové.

Policejní manévry způsobil zahraniční turista, který v Hradci Králové přelezl zábradlí na ochozu 70 metrů vysoké Bílé...

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Najdete na iDNES.cz