Mladík dostal za tři loupežné vraždy 25 let

  15:12aktualizováno  15:12
Českobudějovický soud udělil 25 let za tři brutální loupežné vraždy. Třiadvacetiletý Jaroslav Hejna z Milevska zastřelil dva muže, třetího ubil v pražském bytě. Přiznal se a svého činu litoval. Přítel, který mu pomohl dvě těla zahrabat v lese, dostal tři roky.

Pro Hejnu navrhoval státní zástupce doživotí, pro jeho společníka horní hranici sazby, tedy patnáct let.

"Je mi líto, co se stalo a jsem připraven za to nést následky," řekl v závěrečné řeči Hejna. Nakonec dostal 25 let ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Ačkoliv pro 31letého Marka Dohnala z Břeclavska navrhoval jeho obhájce zproštění obžaloby, on sám o trest žádal. "Za to, že jsem už první vraždu neoznámil a tím způsobil, že Hejna mohl vraždit dál," řekl. Motivem všech vražd byly peníze.

Dohnal, který podle svých slov chtěl kamarádovi pouze pomoci se zlepšit, dostal tři roky s ostrahou. Senát u něj překvalifikoval obžalobu ze spolupachatelství na vraždě na trestný čin nadržování.

"Soud u něho neprokázal, že se na vraždách přímo podílel, i když podle telefonického záznamu mohl vědět, že obžalovaný Hejna třetí vraždu připravuje. Náš trestní zákoník ale za tento čin stanovuje nejvyšší trest tři roky vězení," uvedl předseda senátu Roman Bárta.

Oba obžalovaní se k rozsudku odmítli vyjádřit.

Doživotí nepadlo kvůli věku
Výši trestu odůvodnil Roman Bárta tím, že převychování ve věznici je možné, dále jeho nízkým věkem a dosavadní beztrestností.

"I když nemůže nikdo vědět, jak bude reagovat po dvaceti letech vězení, kdy na člověka působí vychovatelé, ale i záporné vlivy," uvedl Bárta.

"Měli mu dát doživotí. Nikdo neví, jak to naši rodinu zasáhlo psychicky i finančně. Zůstal po něm devítiletý syn. Přece jenom žijeme v jednom městě, co bude, až se vrátí?" uvedla matka druhého zavražděného muže Jana Fučíková, která bydlí v Milevsku.

Mladík odmítl vypovídat
"K věcem, které jsou mi kladeny za vinu, se doznávám. Odmítám ale vypovídat," překvapil drobný mladík z Milevska hned na počátku procesu soudce i veřejnost v soudní síni. Naopak jeho přítel Dohnal popřel, že by u některé z vražd asistoval.

Dohnal, muž atletické postavy, se seznámil s homosexuálem Hejnou před dvěma lety. Občas se setkávali. Loni vyšel Dohnal po čtrnácti měsících z rakouského vězení, kde si odpykával trest za převaděčství.

Tvrdí, že v prvním i ve druhém případě ho Hejna zavolal až k mrtvole, o třetí vraždě nic neví.

Kamarádi zahrabali dvě mrtvoly
Hejna podle Dohnala zastřelil ranou z pistole do spánku třiačtyřicetiletého Vietnamce Vu Manh Tuana z Písku u Božetic. "Řekl, že se pohádali, že mu něco dlužil. Společně jsme ho zahrabali v lese. Potom jsem si v chatě Jardových rodičů dal kafe a sprchu a šel spát," vypověděl.

Podobné to podle něho bylo i se zavražděným třicetiletým otcem nezletilého syna Bohumírem Fučíkem. "V chatě ve sklepě mi ukázal mrtvolu," uvedl Dohnal.

Dohnal se domnívá, že ho Hejna využil. "Pomáhal jsem mu, protože to byl můj kamarád a myslel jsem, že se změní. Ale jeden můj známý, který znal zabijáky, řekl, že člověk, který jednou začne zabíjet, už nepřestane," poznamenal Dohnal.

Hejna neměl práci
Zatímco Dohnal se příležitostně živil jako člen bezpečnostní agentury, Hejna nepracoval a pro peníze si jezdil k rodičům. Ti se domnívali, že studuje. Zatím se stýkal s podsvětím.

"Znal se s Ukrajincem, od kterého dostal pistoli. Seznámili jsme se přes internet a měli spolu intimní styky," uvedl svědek z Prahy Martin Čapek, který také jezdil k Hejnovi na chatu.

Před soudem Hejna vypadal, jako by ani nevěděl, že se jedná o jeho osudu. Jeho rodiče se po obvinění z vraždy psychicky zhroutili, šokovaní jsou z činu lidé, kteří ho znali jako slušného člověka.

Policisté našli oba pachatele až po objevení dvou zahrabaných těl v lese u Božetic na Písecku. "Při domovních prohlídkách jsme u obviněných našli část ukradených věcí zavražděných," řekl policejní mluvčí Dušan Klícha.

Třiadvacetiletý Jaroslav Hejna z Milevska se před českobudějovickým soudem doznal k trojnásobné vraždě. (11. listopadu 2004)

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Najdete na iDNES.cz