Parta z Prahy se sešla v nemocnici. Dva otrávení, třetí odmítá vyšetření

  12:04aktualizováno  19:00
Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze leží už druhý muž s otravou metanolem. Osmapadesátiletý pacient je při vědomí, komunikuje ale jen velmi obtížně. Údajně pil whisky nebo koňak. Policisté vyhledali i třetího společníka, který byl na stejném tahu. Nechce se ale nechat vyšetřit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

"Kolem poledne skončil v pražské nemocnici osmapadesátiletý muž, jehož třicetiletý kamarád je od pátečního odpoledne ve stejném zařízení hospitalizovaný a v umělém spánku," informovala policejní mluvčí Jana Rösslerová. Pacient je napojen na dialýzu, při vědomí, jen obtížně komunikuje.

Při prvotním ošetření prý uvedl, že s dříve hospitalizovaným kamarádem popíjel koňak. Policie hovořila o whisky.

Kriminalistům se podařilo s novým pacientem mluvit, a zjistili tak podrobnosti o tom, kde muži společně popíjeli. Hlavní pozornost teď soustředí na podniky v Praze 5, zatím ale nechce říct víc. V žádné z deseti lahví, z nichž tato společnost pila, expertizy nenašly metylalkohol.

Třetí z party odmítl v sobotu přes veškerá upozornění lékařů odběr krve, přestože by mohl být ohrožený na životě. Policisté si ho ovšem v neděli našli. "V současné chvíli nejeví příznaky otravy metylalkoholem, lékařské vyšetření však odmítá," popsala mluvčí Rösslerová.

"Dvacátou" oběť nemusí mít na svědomí metanol

V přerovské nemocnici v neděli zemřel třiašedesátiletý muž z Kojetína, který měl v těle metanol. Lékaři a policisté proto nejprve oznámili, že je dvacátou obětí jedovatého pití. Během dne ale upřesnili, že pacienta zabil spíše běžný alkohol.

"Příčinou smrti bylo nadměrné množství etanolu," řekl mluvčí policejního prezidia Tomáš Hulan. Připustil, že byla zjištěna i přítomnost metanolu v těle mrtvého, ta ale nepřesahovala množství povolené zákonem. S jistotou úmrtí objasní až nařízená soudní pitva.

Do nemocnice pacienta přivezli v pátek. "Byl v hlubokém bezvědomí, lékaři jej napojili i na plicní ventilaci. Přes veškerou snahu se jej nepodařilo zachránit. Zemřel krátce před polednem," řekla mluvčí nemocnice Hana Szotkovská.

V nemocnicích na Moravě, ve Slezsku a v Praze leží kvůli otravě více než tři desítky lidí. Dalšího pacienta, u něhož se potvrdila otrava metanolem, přijala v sobotu Nemocnice Třinec. "Pacient je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života," sdělil zástupce primáře ARO David Míra.

V podezření je vodka z tržnice i slivovice z webu

Vedle otrávených stoupl i počet možných "pachatelů", respektive lihovin, které jsou v podezření. Manželé, kteří se léčí s otravou metanolem ve Slezské nemocnici v Opavě, tvrdili, že pili vodku koupenou před časem na polském tržišti.

Polsko zakázalo český alkohol

Hlavní polský hygienik v neděli na měsíc zakázal obchodování s více než dvacetiprocentním alkoholem vyrobeným v Česku. Nařízení se objevilo na oficiálním webu a má okamžitou platnost pro celé Polsko.

Polské úřady opatření zdůvodnily potřebou chránit polské občany a osoby pobývající v Polsku za situace, kdy je z Česka hlášena série často smrtelných otrav po požití alkoholu s příměsí jedovatého metanolu.

Český ministr zdravotnictví v pátek vyhlásil částečnou prohibici - zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu nad dvacet procent. Toto opatření se vztahuje na veškerý prodej na českém území, nikoli však na vývoz.

Čtyřiasedmdesátiletý muž okolo páté ranní zavolal záchranku, protože jeho sedmdesátileté ženě bylo špatně. "Teď jsou na jednotce intenzivní péče. Nevypili toho ale moc, takže by neměli mít žádné vážnější problémy, ani by jim neměly hrozit trvalé následky," řekl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda.

Odpoledne se stav seniorů zlepšil a paměť zhoršila. Přiznali, že vodku určitě koupili v tržnici, ale nejsou si jistí, zda v Českém, nebo Polském Těšíně.

Policisté na jihu Moravy zadrželi člověka, jenž přes internet prodal alkohol otrávenému muži z Boskovicka. Zároveň varují případné zákazníky před konzumací jeho "výborné domácí slivovice za 230 Kč za litr", již nabízel na inzertních stránkách.

"Osmatřicetiletý muž z Boskovicka otrávený metylalkoholem měl na základě dosud zjištěných informací konzumovat slivovici, kterou si objednal z internetu," informovala policejní mluvčí Petra Vedrová.

Kriminalistům se podařilo zjistit, že podezřelý destilát nabízel uživatel "veselypetr@atlas.cz" prostřednictvím internetových stránek Bazoš a na vývěskách v obchodních domech Tesco a Kaufland v Uherském Brodě.

"Výbornou domácí slivovici za 230 Kč za litr" distribuoval v PET lahvích, vyloučit však nelze ani jiné obaly. Zájemcům ji doručoval poštou nebo osobně.

"Policisté důrazně varují občany, kteří si prostřednictvím výše uvedených nebo obdobných inzerátů alkohol objednali, aby jej v žádném případě nekonzumovali a ozvali se kriminalistům na linku 158," vyzývá Vedrová. Pokud už někdo z kupujících podezřelý alkohol pil, měl by podle ní hned vyhledat lékaře.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Nehody sanitek zkomplikovaly provoz v Plzeňské v Praze, zranilo se sedm lidí

Nehoda sanitek komplikovala dopravu v Plzeňské ulici v Praze

Dvě nehody sanitek zkomplikovaly vpodvečer provoz v Plzeňské ulici v Praze. Při první narazil řidič sanitky z dosud...

Ze surové vraždy tříleté holčičky obvinili kriminalisté její matku

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili třiadvacetiletou ženu z vraždy tříletého dítěte, které bylo nalezeno minulý týden v bytě v...

Farmářka ze Šumperska byla bez peněz, třicet krav nechala pojít hladem

Zanedbaný skot na farmě obviněné chovatelky ze Šumperska, která pro své stádo...

Přes třicet zvířat uhynulo chovatelce skotu ze Šumperska, která pro své stádo nezajistila dostatek krmiva. Původně v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz