Metylalkohol má další oběť, na Zlínsku našla policie obří sklad

  13:36aktualizováno  14:51
Metylalkohol v Česku má osmadvacátou oběť. Soudní pitva prokázala, že devětapadesátiletý muž, který ve čtvrtek zemřel v Boršicích u Blatnice na Uherskohradišťsku, konzumoval otrávený alkohol. Policisté na Zlínsku také odhalili obří sklad nelegálního alkoholu, otrávený však zřejmě nebyl.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Mrtvý muž ležel na ulici, jeho tělo nalezl kolemjdoucí ve čtvrtek kolem půl deváté ráno. "Na místě nebylo možné odhadnout příčinu úmrtí. Při domovní prohlídce policisté našli lahev s tvrdým alkoholem," uvedla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Pondělní výsledek nařízené pitvy prokázal u mrtvého muže otravu metylalkoholem.

"Lahev nalezená u muže doma však přítomnost metylalkoholu neprokázala. Proto nyní zjišťujeme, kde se muž mohl otráveného alkoholu napít," upozornila Macalíková.

"Případ potvrzuje, že je stále mimořádně aktuální varování, aby lidé nepili alkohol, který není opatřen kolkem a o jehož původu nemají dost informací," dodala.

Ve Zlínském kraji jde o čtvrtého člověka, který zemřel na otravu po požití jedovatého alkoholu, na Uherskohradišťsku je to však první případ. Předchozí tři ženy zemřely na Zlínsku - dvě byly přímo ze Zlína a jedna z Fryštáku. Další muž, původem z Napajedel zemřel v přerovské nemocnici.

Podvodníci obrali stát na daních o 900 tisíc korun

Policisté mezitím stále pátrají po podezřelém alkoholu. Velký úlovek se jim čerstvě podařil ve Valašských Kloboukách. Čtyřiašedesátiletý muž a jeho o osmadvacet let mladší příbuzný měli uskladněny tisíce litrů alkoholu bez potřebného označení nebo dokladu původu. Na spotřební dani ošidili stát odhadem o 900 tisíc korun, za což jim hrozí až osmileté vězení.

Policisté z místního obvodního oddělení si ve čtvrtek večer všimli podezřele odstaveného vozu u staré budovy mimo město. Vůz byl zaparkovaný tak, aby nebylo možné se dostat do kufru.

Policisté našli majitele, který jim auto otevřel. Byly v něm asi čtyři tisíce litrů alkoholu, z osmdesáti procent pančovaného. Dalších pět set litrů následně našli zlínští kriminalisté při domovních prohlídkách.

"Veškerý alkohol jsme zajistili a odebrali vzorky z jednotlivých sérií. Prozatím se nepotvrdilo, že by byl pančovaný jedovatým metanolem. Podrobnější rozbory provádí celní správa," uvedl vedoucí oddělení hospodářské kriminality Robert Mařák.

Cigaretám chyběly kolky, potravinám hygienické uskladnění

Ani jeden z obchodníků podle něj nebyl schopen prokázat původ zboží. Asi dvacet procent alkoholu bylo v originálních lahvích s kolkem, zbytek byl v plastových barelech nebo v lahvích, které byly označeny známými etiketami jako Lašský rum, Vodka Lunar nebo Moravská švestka. Potřebné kolky však scházely.

"Našli jsme také stovky etiket a vršků, které byly nachystány pravděpodobně pro další použití," poznamenala policejní mluvčí Jana Macalíková.

Kromě alkoholu policisté při domovních prohlídkách ve třech nemovitostech nalezli také šest a půl tisíce krabiček cigaret, taktéž bez povinného označení.

Oba muže kriminalisté obvinili z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a z přečinu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží.

Policisté sklady také ukázali Státní zemědělské a potravinářské inspekci. "Při prohlídce jsme totiž našli i větší množství potravin, jako jsou vejce, rýže a zelenina. Potraviny připravené k prodeji byly uskladněné v naprosto nevhodných a nehygienických podmínkách," upozornila policejní mluvčí.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Za únik fenolu v Děčíně a smrt dvou lidí policie obvinila tři zaměstnance

Za loňský únik fenolu v areálu děčínské firmy Chemotex, po kterém zemřeli dva lidé, obvinil policejní vyšetřovatel tři...

Žena, která tvrdila, že se manžel na nůž nabodl sám, dostala osm let vězení

Krajský soud v Ostravě poslal 62letou ženu z Opavy na osm let do vězení. Podle rozsudku loni na Silvestra smrtelně...

Obyvatele domu vyděsily kaluže krve, opilec s ránou na hlavě spal doma

Četné krvavé stopy u vchodových dveří, na chodbě i ve výtahu vystrašily obyvatele jednoho z hodonínských domů....

Po pražském derby zbil násilník fanouška za šálu Sparty, útočníka hledají

Policie hledá útočníka, který po fotbalovém derby pražských S napadl v metru fanouška se sparťanskou šálou. Dal mu...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz