Matka se soudí se školou o statisíce, jejího syna prý zneužili spolužáci

  18:30aktualizováno  18:30
Odškodnění tři čtvrtě milionu korun žádá u soudu po základní škole ve středočeské Hostivici matka jednoho z žáků. Tvrdí, že jejího syna v roce 2009 spolužáci na škole v přírodě šikanovali a sexuálně zneužili. Chlapec se nyní léčí na psychiatrii.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

První soudní jednání se na Krajském soudě v Praze uskutečnilo v pondělí.

"Na školu v přírodě ve čtvrté třídě mi odjelo dítě s vyznamenáním, naprosto funkční, citlivé, kamarádské. Zpět se mi chlapec vrátil naprosto vyměněný, uplakaný, byl jako mimozemšťan, prakticky nekomunikoval," popisuje zážitek z jara roku 2009 paní Jiřina.

Až o pár týdnů později se od syna dozvěděla, že za jeho proměnou stojí šikana spolužáků, která se prý na škole v přírodě odehrála. A to tak závažná, že se prý kvůli ní chlapec dodnes léčí s posttraumatickou stresovou poruchou.

Vinna je podle matky Základní škola v Hostivici, jejímž žákem chlapec v té době byl, protože zanedbala dohled. Rozhodla se proto školu žalovat a žádá od ní odškodné 750 tisíc korun.

Celý incident se údajně odehrál na škole v přírodě v uzavřeném pokoji, kdy jeden ze spolužáků desetiletého syna paní Jiřiny za pomoci dalších dvou chlapců prý napadl, svlékl a sexuálně zneužil. S údajným agresorem již proběhlo soudní jednání, ale vzhledem k tomu, že se výpovědi zúčastněných chlapců neshodovaly, soud případ zastavil pro nedostatek důkazů bez možnosti odvolání.

"Syn přešel na soukromé gymnázium a šel z jedniček rovnou do čtyřek a pětek. V současnosti je v bohnické léčebně s diagnózou těžká posttraumatická stresová porucha po násilném trestném činu," vylíčila paní Jiřina.

Vedení školy vinu popírá

Vedení hostivické školy jakoukoli vinu popírá. Odvolává se právě na výsledky zmíněného trestního řízení, které bylo ukončeno loni na jaře a trvalo dva roky.

"Nesouhlasíme s žalobou. Nikdy nebylo dokázáno, že škola pochybila. Podle důkazů nelze stoprocentně určit, co se v tom pokoji odehrálo. Rovněž nejde doložit, že tento incident nastartoval tuto reakci," vyjádřil se ředitel školy Josef Mareš.

"Zaráží mě to, protože do této chvíle matka proti škole nic neměla. Až když prohrála civilní soud, napadla nás. Beru to jako nesoudný požadavek, je to podpásovka. Navíc už kvůli tomu dítěti není dobré otvírat to znovu," dodal ředitel.

Jenže podle školského zákona je škola odpovědná za zdraví a bezpečnost žáků na akcích, které pořádá a mezi něž patří i škola v přírodě. Záleží tedy na tom, zda se tentokrát prokáže, jestli se incident skutečně stal tak, jak tvrdí paní Jiřina a její syn. V tuto chvíli je však slovy soudu sporné vše. Další důkazy k této kauze bude projednávat v červnu.

Podle psychoterapeuta Michala Koláře, který se šikanou dlouhodobě zabývá, má v Česku s nějakou podobou šikany zkušenost téměř čtvrtina žáků. To, že rodina žaluje za studentskou šikanu přímo školu, je však v Česku podle něj zatím spíše výjimečné.

"Časté je, že školy selhávají a neumějí tyto situace řešit. Žaloba je nejkrajnější pojistka. Nejsem pro to, aby se někdo trestal, ale na druhou stranu jsou některá selhání tak tragická, že by asi jednou měl nějaký precedens nastat," dodal Kolář.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dva muži způsobili při vykrádání trezorů škodu čtyři miliony korun

Dvojici mužů, kteří vykrádali trezory nejen na jihu Čech, zadrželi minulý týden táborští kriminalisté. Podezírají je z...

Nový soudce začal znovu řešit ateliér, kde vznikaly vyzývavé fotky dětí

Hradecký krajský soud začal potřetí projednávat případ Pavla Rohela obžalovaného z výroby dětské pornografie a obchodu...

V lázeňské restauraci skladovali prošlé maso a žíraviny vedle potravin

Špinavé stěny pokryté pavučinami, žíraviny uložené společně s potravinami, v prostoru skladu potravin prach a nečistoty...

Pro matku utýraného chlapce z Loun navrhuje soudkyně vyšší trestní sazbu

Soudkyně lounského okresního soudu Adéla Baranová nesouhlasí s právní kvalifikací státního zastupitelství v případu...

Najdete na iDNES.cz