Barták neví o tom, že by Dalík chtěl úplatek. Tu sumu nechápu, řekl

  15:29aktualizováno  15:29
Bývalý ministr obrany Martin Barták vypovídal u soudu jako svědek v kauze Marka Dalíka a pandurů. Popisoval dvě schůzky se zástupci Steyru, kterých se účastnil i Dalík. Ten si při druhém setkání podle obžaloby řekl o třikrát šest milionů eur. Barták uvedl, že o tom nic neví.

Bývalý ministr Martin Barták přichází k soudu, kde vypovídal v kauze Marka Dalíka a Pandurů. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Martin Barták jel na první schůzku 26. října 2007 do Brna v pozici náměstka ministryně obrany. U soudu uvedl, že věděl, že se jednání bude týkat pandurů, ale nic více. Nevěděl, kdo na ni bude. Odmítl, že by ji sám organizoval.

V restauraci, kde se sešli, se všichni přítomní nejprve představili. „Kdo a jak představil Marka Dalíka?“ ptala se soudkyně. „Marek Dalík se představil jako Marek Dalík,“ uvedl Barták s tím, že si už na události staré více než sedm let už příliš nepamatuje.

Uvedl, že ho přítomnost Marka Dalíka nepřekvapila a nijak se nezajímal o to, kdo ho na setkání pozval. Vysvětloval si jeho účast tím, že manažeři Steyru chtěli znát, jak se na situaci kolem pandurů dívá česká politická špička, včetně premiéra.

U soudu řekl, že Marka Dalíka znal z doby předvolební kampaně v roce 2006, sporadicky se potkávali při sportovních aktivitách. „Tykáme si. Považuji ho za inteligentního, vzdělaného a trochu introvertního člověka,“ řekl Barták. Dodal, že spolu nikdy nejezdili například na společné dovolené.

„Vůbec nechápu tu sumu“

Zástupci Steyru mluvili na schůzce o možné „remodelaci“ kontaktu. Barták na dotaz soudkyně uvedl, že se jednalo o možnosti, že by firma dodala i jinou techniku. Bývalý ministr uvedl, že to nijak nekomentoval, ale vyzval manažery, aby nabídku dodali písemně.

Kvůli tomu byla podle něj dohodnuta schůzka ve stejném složení na 8. listopadu v Praze v restauraci U Malířů. Právě na ní měl Dalík podle žalobce učinit korupční nabídku manažerům Steyru. Barták uvedl, že neví a ani z pozdějších jednání s některými s účastníků se nedozvěděl, že by si na této schůzce měl Martin Dalík říci o úplatek.

„Já vůbec nechápu tu sumu a nedovedu si představit, že by si před několika lidmi o něco takového řekl,“ uvedl bývalý ministr.

Velkou část výpovědi věnoval Martin Barták popisu toho, jak se dostal ke kauze pandurů, a konkrétních kroků a důvodů, které vedly k vypovězení smlouvy na pandury a později k podpisu smlouvy nové na snížený počet obrněnců.

Před Bartákem vypovídal zbrojař Smrž a především bývalý premiér Mirek Topolánek. Ten se Marka Dalíka zastal a uvedl, že nevěří, že by se dopustil toho, co mu obžaloba klade za vinu. (více o výpovědi Topolánka zde)

Soud bude pokračovat 4. září. Vypovídat bude tehdejší ministr zahraničí Alexandr Vondra.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Muž hrozil spolubydlícím pistolí, protože jejich dítě močilo do vany

Airsoftová pistole, kterou muž v Brně ohrožoval své spolubydlící, protože...

Zásah policejního komanda si vyžádaly domácí neshody v Brně - Židenicích. Cizinec tam hrozil spolubydlícím pistolí...

Vojenská policie začala stíhat vojáky, kteří se rvali kvůli padlým kolegům

Před diskotékou Apollo v Sezimově Ústí se poprali vojáci s ochrankou.

Potyčka, která se v Sezimově Ústí strhla kvůli třem padlým vojákům, má dohru. Vojenská policie zahájila trestní stíhání...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz