Lupič držel v bance hodiny rukojmí, pak ho policie vylákala

  11:09aktualizováno  19:42
Jednapadesátiletý ozbrojený muž přepadl banku na Novodvorské ulici v Praze 4. Žádal tři miliony a zadržel dvě zaměstnankyně banky jako rukojmí. Jednu propustil po dvou hodinách, druhou osvobodili za další dvě hodiny policisté. Odpálili rozbušku a zaskočeného pachatele zneškodnili. Nikdo není zraněný.

Policisté pachatele dopadli pomocí lsti. Vyjednavač muže vylákal k "volavce" u dveří, a na chvíli tak odvrátil jeho pozornost od prostoru, kterým do banky vnikla zásahová jednotka a Útvar rychlého nasazení. K ochromení pachatele použili rozbušku.

Přepadení pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze. V popředí jde propuštěná rukojmí.(16. prosince 2009)

Přepadení pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze. V popředí jde propuštěná rukojmí.(16. prosince 2009)

Vyděrač nebyl zraněn, ale je ve špatném psychickém stavu. Mluvčí policie Tomáš Hulan iDNES.cz řekl, že muž v minulosti už osmkrát trestán pro majetkovou trestnou činnost. Obviněn bude zřejmě až ve čtvrtek. Policie po akci zjistila, že mužova pistole byla plynová.

Vyjednavači se pachatel často vzdá

říká policejní psycholožka

Na místě bylo podle mluvčího Hulana třicet mužů ze zásahovky a Útvaru rychlého nasazení, akce se zúčastnilo patnáct z nich. "Pokud by to situace vyžadovala, byli policisté připraveni střílet," uvedl Hulan.

Muž vyhrožoval tím, že ublíží rukojmí i sobě. Veškeré vyjednávání probíhalo podle police pouze přes pevné telefonní linky. Policistům se nejprve po dvou hodinách podařilo osvobodit ředitelku přepadené pobočky Komerční banky.

Přepadení pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze. (16. prosince 2009)Přepadení pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze. (16. prosince 2009)

Přepadení pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze. (16. prosince 2009)

Vyjednávání pokračovalo dál. Lupič si pro splnění svých požadavků uložil lhůtu, vyjednáváním se ji ale podařilo posunout, informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan. Policistům se podařilo mluvit i s druhou rukojmí, rovněž zaměstnankyní pobočky Komerční banky.

Krátce po úspěšném zásahu proti vyděrači ženu vyvedla policie a odvedla ji do sanitky. "Její stav se dá označit jako stabilizovaný. Psychické následky ale zadržení samozřejmě zanechá," řekl Hulan.

Příslušníci zásahové jednotky nasadili muži ihned po zadržení speciální neprůhledné brýle. Ty mají pachatelům znesnadnit orientaci a zmást je. Člověk s brýlemi nemůže vidět, kolik policistů je kolem něj, kam ho vedou a policie je tak chráněna proti útokům nebo pokusu o útěk. 

Podle informací České televize přišel rouškou částečně zamaskovaný muž do banky už včera a žádal o podnikatelský úvěr. Neměl ale potřebné dokumenty. Dnes se vrátil a při odchodu do kanceláře ředitelky pobočky, s níž měl sepsat smlouvu, vytáhl zbraň.

Policie se o přepadení dozvěděla v 10:26. Několikahodinovou akci řídila z kanceláře pošty v přízemí budovy, kde se nachází banka. V okolí byli připravení odstřelovači, zásahová jednotka a nad sídlištěm kroužil vrtulník. Na místo dorazili také hasiči, sanitky a pyrotechnici.

Přepadení pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze. (16. prosince 2009)

zdroj: lidovky.cz - Šimon

Policisté se chtěli vyvarovat školácké chyby, kdy pachatel v bance vidí v televizi, odkud na něj chce zaútočit zásahová jednotka. V bance na Novodvorské proto pečlivě dbali, aby novináři neviděli, co se přesně kolem budovy děje.

Dokonce i policejní vyjednavač z Moravy odmítl prozradit cokoli z triků a dovedností, které právě v praxi používal jeho kolega u banky. "Nezlobte se, ale nevíme, zda nesleduje televizi či internet, a neradi bychom, aby byl o všem informován," řekl iDNES.cz vyjednavač.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Pobočku Komerční banky v Novodvorské ulici přepadl lupič už v červenci 1999, tehdy si odnesl sedm milionů korun. "Zaměstnanci jsou v pořádku, pochopitelně však utrpěli psychický otřes," uvedla banka v oficiálním prohlášení. Banka prý zaměstnancům poskytne nadstandardní péči, placené volno a služby psychologa. Pobočka zůstane i zítra uzavřena.

Drama v bance se dotklo stovek lidí. Policie na několik hodin uzavřela část Novodvorské ulice mezi křižovatkami s ulicemi Vavřenova a Zálesí. Auta i autobusy MHD jezdily oklikou. "Všechny spoje byly odkloněné a objížděly po trase linky číslo 121," sdělil mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Policejní odstřelovač na střeše nedaleko pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze, kterou přepadl neznámý lupič. (16. prosince 2009)

Policejní odstřelovač na střeše budovy nedaleko pobočky Komerční banky. (16. prosince 2009)

Radnice uzavřela všechny okolní školy a nepouštěla děti z vyučování. "Zhruba tisíc dětí z okolí jsme nechali ve školách, protože jsme nechtěli, aby se chodily dívat na přepadení a hrozilo jim nebezpečí. Museli si pro ně přijet rodiče," řekl starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

Policisté navíc na začátku zásahu vyvedli z Kulturního centra Novodvorská děti z mateřských školek. Ty v době přepadení sledovaly představení.

Výběr případů, kdy byl držen rukojmí

1. listopadu 1994 - Expozituru Komerční banky v Litovli na Olomoucku přepadl maskovaný lupič. Podle policie lupič s pistolí donutil pokladní k vydání peněz. Peníze vložil do tašky, a třiadvacetiletou pokladní s pistolí přiloženou k hlavě vyvedl ven jako rukojmí. Podle televize Nova lupič odcizil 1,2 milionu korun. Pachatel byl později dopaden.

14. ledna 1999 - Ozbrojený muž přepadl pobočku Banky Haná v Mohelnici na Šumpersku, odkud ukradl přes 80.000 korun. Při přepadení si pachatel vzal jako rukojmí klienta banky, nikdo nebyl zraněn.

14. prosince 2007 - Chomutovskou pobočku Raiffeisenbank přepadli tři lupiči. Z místa činu ujeli v dodávkovém voze. Podle policie si s sebou pachatelé při útěku vzali jednoho muže jako rukojmí, kterého později propustili. Šestice mužů obviněných z přepadení letos v září stanula před soudem.

29. května 2009 - Sedmačtyřicetiletou ženu, která v náruči držela 1,5 roku staré dítě, si vzal jako rukojmí lupič během přepadení banky v Ostravě-Zábřehu. Ženě přiložil ke krku nůž a donutil ji dojít až k pokladnám. Tam pracovnici banky přinutil vydat větší obnos peněz.

16. prosince 2009 - Ozbrojený pachatel držel podle policie v Komerční bance na Novodvorské ulici v Praze 4 dva rukojmí, později jednoho propustil, a požaduje výkupné.

Zdoj ČTK

Autoři: , , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Jízda v protisměru, zátaras, střílení. Řidič na kokainu prchal policii

Ilustrační snímek

Luxusního mercedesu ukradeného v Lucembursku si ve čtvrtek všimli policisté na dálnici D1 na Vysočině. Začala tak...

Najdete na iDNES.cz