Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Lidé se loučili se ženou, již zastřelil policista

  10:02
Desítky lidí se přišly rozloučit se ženou, kterou minulé pondělí v Mělníku omylem zastřelil dopravní policista. Pohřeb, na který přišli především příbuzní a přátelé tragicky zesnulé, se konal v pražských Strašnicích. Nikdo z představitelů ministerstva vnitra, které podle mluvčí Gabriely Bártíkové obřad hradilo, ani policejního prezidia se pohřbu nezúčastnil. Obě instituce zaslaly smuteční věnce.
Podívejte se na fotografie.
Poslechněte si průběh události - ikonka audio, podívejte se na video.

Ministerstvo vnitra v pátek po jednáních uvnitř resortu rozhodlo, jakým způsobem rodinu zastřelené ženy odškodní.

"Rodinní příslušníci byli informováni, záleží jenom na nich, kdy proběhnou jednání," řekla zpravodaji MF DNES mluvčí ministerstva Gabriela Bártíková. Výši odškodnění ministerstvo nezveřejní.

Vyšetřovatel chce rekonstrukci střelby
Zlom do případu by měla přinést rekonstrukce přímo v mělnické Mladoboleslavské ulici, kde dopravní policista ženu zastřelil.

"Dříve, než ukončím výslechy svědků, k ní ale nepřistoupím," uvedl krajský vyšetřovatel Jaroslav Sobotka a jako nejbližší reálný termín označil polovinu příštího týdne.

Obviněný policista vzhledem k zdravotnímu stavu odmítl vypovídat. Mimo službu vzhledem k pracovní neschopnosti postaven nebyl, požádal však o ukončení služebního poměru.

Policejní prezident se omluvil za tragédii
v Mělníku

Policejní prezident Jiří Kolář se veřejně omluvil za pondělní tragédii v Mělníku, kde dopravní policista omylem zastřelil chodkyni. "S omluvou se obracím především k rodině zesnulé, jež utrpěla bolestnou a nenahraditelnou ztrátu, ale také k veškeré mělnické veřejnosti," uvedl Kolář.

Policista je za osudný výstřel stíhán
Vyšetřovatel policistu obvinil z ublížení na zdraví s následkem smrti. Pitva, na jejíž výsledky vyšetřovatel čekal, potvrdila, že policistova kulka zasáhla ženu do srdce.

"Použití zbraně nebylo oprávněné," citovala zprávu komise středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. Policista zasáhl chodkyni při automobilové honičce s odcizeným vozidlem v Mělníku.

Vyšetřovatel: Policista střílet neměl
Policista neměl podle vyšetřovatele Miroslava Soboty střílet. Důvody k použití zbraně sice byly, nebyly ale splněny podmínky, za nichž mohla být u tohoto případu použita služební pistole, řekl Sobotka v pořadu České televize "21".

Vyšetřovatel uvedl, že policista měl při zásahu vzít v úvahu například rychlost pronásledovaného a policejního vozidla, množství lidí na ulici a jejich pohyb. K tomu se přiklonil i soudní znalec v oboru kriminalistiky Zdeněk Náchodský. Podle něj by bylo lepší, kdyby policista vůz pronásledoval až za město a tam zakročil.

Sobotka míní, že vyšetřování bude ukončeno do dvou měsíců. Záleží na expertízách a počtu svědků, které bude třeba vyslechnout. Podotkl, že v úterý se kriminalistům přihlásil nový svědek, který není policistou a mohl by do případu přinést nové skutečnosti.

... myslím, že se tady hádá spousta lidí nad smrtí mojí mámy. Zbytečně. Pro mě jediná podstatná otázka, která zbýva, je - jestli se policie dokáže ze svých chyb poučit. Pro mě momentálně nemá vůbec smysl diskutovat o tom, co by bylo a kdyby a vážit vinu toho nešťastného policisty, protože shoda nešťastných náhod v tomhle případě je nad moje chapaní ... Pro mě osobně je nejdůležitější, co bude dál. Musím se vrátit z Philadelphie domů a naše rodina se s tím musí nějak vyrovnat ... Nic jiného pro nás momentálně není podstatné.
Napsal do diskuse syn zemřelé ženy

Policista ženu zasáhl uprostřed policejní honičky
Uprostřed policejní honičky se střelbou se v pondělí kolem deváté hodiny ráno ocitla šestačtyřicetiletá žena. Po odeznění dvou výstřelů zůstala ležet na chodníku s průstřelem hrudníku. Život jí nezachránili ani přivolaní lékaři - postřelená chodkyně zemřela při převozu do nemocnice.

Při běžné silniční kontrole nedaleko Mělníku nezastavil na výzvu policejní hlídky řidič osobního auta Volkswagen Passat. Policisté ho začali pronásledovat, protože ujíždějící vozidlo mělo odcizenou poznávací značku. Auto se velkou rychlostí řítilo ulicemi Mělníka a ohrožovalo chodce. Nezastavily ho ani policejní zátarasy.

Zbloudilá kulka zasáhla i život v Mělníku

Policisté se proto rozhodli ukončit honičku střelbou ze služební pistole. Ani jeden ze dvou vypálených nábojů  však řidiče nepřinutil zastavit. Jeden z projektilů přitom zasáhl náhodnou chodkyni do hrudníku. Šestačtyřicetiletá matka dvou synů zemřela nedaleko domu, ve kterém bydlela. Po příjezdu do nemocnice, vzdálené necelý kilomert od místa neštěstí, lékaři už jenom konstatovali, že zemřela na následky střelného zranění.

Policista byl ve službě přes 20 let, říká jeho kolegyně
Řidič volkswagenu navzdory střelbě policistům unikl. Přestože ho hledal i speciální vrtulník. Krátce po poledni v okrajové mělnické čtvrti Vehlovice policisté objevili hledané auto, avšak bez řidiče.

"Střílející muž patřil ke zkušeným policistům, který je ve službě přes dvacet let. Jeho omyl pro něj znamená konec kariéry," řekla mluvčí mělnické policie Pavla Kopecká.

Policista byl už v osudné pondělí postaven mimo službu. Podle mluvčí dosud není rozhodnuto, zda muž, který už odevzdal služební zbraň, bude propuštěn ze služebního poměru. O jeho dalším osudu rozhodne vyšetřovatel.

Jak se policie bránila v 1. polovině letošního roku:

Policisté použili donucovací prostředky v 6 839 případech, což je o 306 případů více než loni, z toho jednou neoprávněně.

Varovně vystřelili v 90 případech, to je o dva případy více než loni. Pokaždé to bylo oprávněné podle zákona.

Zbraň muži v uniformě použili v 35 případech, což je o 14 případů více než loni. Pokaždé šlo o oprávněné použití střelné zbraně.

- zdroj: Police ČR

Rodina může žádat odškodné
Příčinami tragédie se zabývá středočeský úřad vyšetřování a inspekce ministerstva vnitra. Mají za úkol jedinné: Zjistit, zda střílející policista nepochybil. Z ublížení na zdraví s následkem smrti může být obviněn i přesto, že zákon policistům umožňuje použit služební zbraň k zastavení vozidla.

"Pokud má policista informace o tom, že ujíždějící vozidlo je kradené, a řidič navíc nereaguje na pokyny k zastavení, může být vyhodnocen jako nebezpečný pachatel, po němž lze vystřelit," říká vedoucí katedry profesní a tělesné přípravy policejní akademie Ivo Hrazdíra, jenž učí budoucí policisty zásadám správného používání zbraní. "Zaleží však na konkrétní situaci. Každopádně nesmí případnou střelbou ohrozit nezúčastněné osoby," zdůrazňuje Hrazdíra.

Ať už vyšetřování dopadne jakkoli, může  rodina zastřelené ženy žádat po ministerstvu vnitra odškodné. "Jeho výše se přesně řídí předpisy. Pokud jsou s částkou poškození nebo jejich zástupci nespokojeni, mohou se obrátit na soud, který rozhodne, zda jsou jejich požadavky oprávněné," vysvětluje Jiří Hájek z ministerstva vnitra. O tom, jakou sumu rodina v tomto případě získá, odmítl spekulovat. "Odvíjí se to od konkrétních okolností případu. Většinou platíme pohřebné, přímé škody na oblečení nebo autě. Zaleží i na tom, kolik lidí je na zabité osobě finančně závislých," doplňuje Hájek.

Například v kauze německého turisty Markuse Rankela, jehož usmrtil projektil z policejní pistole v roce 1994, úředníci ministerstva vypočítali celkové odškodné pro pozůstalé zhruba na dvě stě tisíc korun.

Přehled událostí, při nichž policisté neúmyslně či mimo službu usmrtili člověka (od roku 1994)


Červen 1994 - Na policejní stanici v Horšovském Týně na Domažlicku policisté smrtelně zranili dvacetiletého Roma podezřelého, že vykrádal automobily. Předvedený se podle policistů chtěl zmocnit služební zbraně. Při potyčce vyšla rána a mladík na následky těžkého zranění o den později zemřel.

Září 1994 - Při silniční kontrole u Františkových Lázní vystřelil policista varovný výstřel na automobil, který řídil třiadvacetiletý Němec Matthias Poser. Řidič nereagoval, další výstřel ho zasáhl do hlavy a zabil.

Říjen 1994 - V Příbrami místní policista smrtelně zranil německého turistu Markuse Rankela, který odmítal zaplatit pokutu za špatné parkování. Událost mimo jiné upozornila i na problém spolehlivosti policejních zbraní, neboť z pistole vyšla rána v okamžiku, kdy policista chtěl Rankela zneškodnit a zbraní ho udeřil.

Listopad 1994 - Dva policisté při silniční kontrole u Těškova na Rokycansku zadrželi řidiče a ve snaze odvézt ho na služebnu proti němu použili hmaty a chvaty sebeobrany. Řidič krátce po střetu s policisty zemřel na vnitřní zranění.

Květen 1995 - Plzeňský městský strážník neúmyslně smrtelně postřelil svou kolegyni.

Leden 1998 - Opilý policista postřelil v Mostě devatenáctiletou dívku, která po třech týdnech zranění podlehla. Policista nebyl v okamžiku činu ve službě.

Leden 1999 - Městský strážník v Mikulově na Břeclavsku zastřelil třiadvacetiletého muže z Ústí nad Orlicí, který krátce předtím vykradl v blízkých Valticích spolu se svým slovenským komplicem automobil a pokoušel se strážci zákona ujet. Druhého muže strážník postřelil.

Říjen 2000 - Pětadvacetiletý policista přejel v pražském Podolí na přechodu pro chodce sedmasedmdesátiletou ženu a jejího psa. Žena střet s automobilem nepřežila.

Červenec 2001 - Dopravní policista z Mělníka při pronásledování odcizeného vozidla omylem zastřelil šestačtyřicetiletou chodkyni.

Mělnická mladoboleslavská ulice žila několik hodin po střelbě už normálním životem, 16. července 2001

Novináři několik metrů od místa střelby zjišťují informace. Policista ráno v Mělníku omylem zastřelil chodkyni, 16. července 2001

Desítky lidí se přišly rozloučit se ženou, kterou minulé pondělí v Mělníku omylem zastřelil dopravní policista. Pohřeb, na který přišli především příbuzní a přátelé tragicky zesnulé ženy, se konal v pražských Strašnicích (24. července 2001).

Desítky lidí se přišly rozloučit se ženou, kterou minulé pondělí v Mělníku omylem zastřelil dopravní policista. Pohřeb, na který přišli především příbuzní a přátelé tragicky zesnulé ženy, se konal v pražských Strašnicích (24. července 2001).

Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Nákladnímu autu za jízdy upadla dvě kola a poškodila zaparkované vozy

Kuriózní nehoda se stala ve čtvrtek v Nádražní ulici v Lanškrouně. Nákladnímu autu tam za jízdy upadla dvě špatně...

Nekvalitní roušky a respirátory. Celníci jich zadrželi přes 6 milionů kusů

Celníci v rámci šestitýdenní kontrolní akce nepustili do Česka více než 6 milionů nevyhovujících roušek a respirátorů,...

Bezmocný muž ležel dva dny ve vaně, přímotop koupelnu vyhřál na 40 stupňů

Dvaaosmdesátiletý muž z Tišnova v okrese Brno-venkov zůstal dva dny uvězněný v prázdné vaně. Sesunul se tam poté, co se...

Osmnáctiletý nezvládl řízení, auto plné lidí narazilo do traktoru a stromu

Na Prostějovsku přecenil mladý řidič své schopnosti a naboural do traktoru a do stromu. Vůz se převrátil přes střechu,...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...