Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Lidé se loučili se ženou, již zastřelil policista

  10:02
Desítky lidí se přišly rozloučit se ženou, kterou minulé pondělí v Mělníku omylem zastřelil dopravní policista. Pohřeb, na který přišli především příbuzní a přátelé tragicky zesnulé, se konal v pražských Strašnicích. Nikdo z představitelů ministerstva vnitra, které podle mluvčí Gabriely Bártíkové obřad hradilo, ani policejního prezidia se pohřbu nezúčastnil. Obě instituce zaslaly smuteční věnce.
Podívejte se na fotografie.
Poslechněte si průběh události - ikonka audio, podívejte se na video.

Ministerstvo vnitra v pátek po jednáních uvnitř resortu rozhodlo, jakým způsobem rodinu zastřelené ženy odškodní.

"Rodinní příslušníci byli informováni, záleží jenom na nich, kdy proběhnou jednání," řekla zpravodaji MF DNES mluvčí ministerstva Gabriela Bártíková. Výši odškodnění ministerstvo nezveřejní.

Vyšetřovatel chce rekonstrukci střelby
Zlom do případu by měla přinést rekonstrukce přímo v mělnické Mladoboleslavské ulici, kde dopravní policista ženu zastřelil.

"Dříve, než ukončím výslechy svědků, k ní ale nepřistoupím," uvedl krajský vyšetřovatel Jaroslav Sobotka a jako nejbližší reálný termín označil polovinu příštího týdne.

Obviněný policista vzhledem k zdravotnímu stavu odmítl vypovídat. Mimo službu vzhledem k pracovní neschopnosti postaven nebyl, požádal však o ukončení služebního poměru.

Policejní prezident se omluvil za tragédii
v Mělníku

Policejní prezident Jiří Kolář se veřejně omluvil za pondělní tragédii v Mělníku, kde dopravní policista omylem zastřelil chodkyni. "S omluvou se obracím především k rodině zesnulé, jež utrpěla bolestnou a nenahraditelnou ztrátu, ale také k veškeré mělnické veřejnosti," uvedl Kolář.

Policista je za osudný výstřel stíhán
Vyšetřovatel policistu obvinil z ublížení na zdraví s následkem smrti. Pitva, na jejíž výsledky vyšetřovatel čekal, potvrdila, že policistova kulka zasáhla ženu do srdce.

"Použití zbraně nebylo oprávněné," citovala zprávu komise středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. Policista zasáhl chodkyni při automobilové honičce s odcizeným vozidlem v Mělníku.

Vyšetřovatel: Policista střílet neměl
Policista neměl podle vyšetřovatele Miroslava Soboty střílet. Důvody k použití zbraně sice byly, nebyly ale splněny podmínky, za nichž mohla být u tohoto případu použita služební pistole, řekl Sobotka v pořadu České televize "21".

Vyšetřovatel uvedl, že policista měl při zásahu vzít v úvahu například rychlost pronásledovaného a policejního vozidla, množství lidí na ulici a jejich pohyb. K tomu se přiklonil i soudní znalec v oboru kriminalistiky Zdeněk Náchodský. Podle něj by bylo lepší, kdyby policista vůz pronásledoval až za město a tam zakročil.

Sobotka míní, že vyšetřování bude ukončeno do dvou měsíců. Záleží na expertízách a počtu svědků, které bude třeba vyslechnout. Podotkl, že v úterý se kriminalistům přihlásil nový svědek, který není policistou a mohl by do případu přinést nové skutečnosti.

... myslím, že se tady hádá spousta lidí nad smrtí mojí mámy. Zbytečně. Pro mě jediná podstatná otázka, která zbýva, je - jestli se policie dokáže ze svých chyb poučit. Pro mě momentálně nemá vůbec smysl diskutovat o tom, co by bylo a kdyby a vážit vinu toho nešťastného policisty, protože shoda nešťastných náhod v tomhle případě je nad moje chapaní ... Pro mě osobně je nejdůležitější, co bude dál. Musím se vrátit z Philadelphie domů a naše rodina se s tím musí nějak vyrovnat ... Nic jiného pro nás momentálně není podstatné.
Napsal do diskuse syn zemřelé ženy

Policista ženu zasáhl uprostřed policejní honičky
Uprostřed policejní honičky se střelbou se v pondělí kolem deváté hodiny ráno ocitla šestačtyřicetiletá žena. Po odeznění dvou výstřelů zůstala ležet na chodníku s průstřelem hrudníku. Život jí nezachránili ani přivolaní lékaři - postřelená chodkyně zemřela při převozu do nemocnice.

Při běžné silniční kontrole nedaleko Mělníku nezastavil na výzvu policejní hlídky řidič osobního auta Volkswagen Passat. Policisté ho začali pronásledovat, protože ujíždějící vozidlo mělo odcizenou poznávací značku. Auto se velkou rychlostí řítilo ulicemi Mělníka a ohrožovalo chodce. Nezastavily ho ani policejní zátarasy.

Zbloudilá kulka zasáhla i život v Mělníku

Policisté se proto rozhodli ukončit honičku střelbou ze služební pistole. Ani jeden ze dvou vypálených nábojů  však řidiče nepřinutil zastavit. Jeden z projektilů přitom zasáhl náhodnou chodkyni do hrudníku. Šestačtyřicetiletá matka dvou synů zemřela nedaleko domu, ve kterém bydlela. Po příjezdu do nemocnice, vzdálené necelý kilomert od místa neštěstí, lékaři už jenom konstatovali, že zemřela na následky střelného zranění.

Policista byl ve službě přes 20 let, říká jeho kolegyně
Řidič volkswagenu navzdory střelbě policistům unikl. Přestože ho hledal i speciální vrtulník. Krátce po poledni v okrajové mělnické čtvrti Vehlovice policisté objevili hledané auto, avšak bez řidiče.

"Střílející muž patřil ke zkušeným policistům, který je ve službě přes dvacet let. Jeho omyl pro něj znamená konec kariéry," řekla mluvčí mělnické policie Pavla Kopecká.

Policista byl už v osudné pondělí postaven mimo službu. Podle mluvčí dosud není rozhodnuto, zda muž, který už odevzdal služební zbraň, bude propuštěn ze služebního poměru. O jeho dalším osudu rozhodne vyšetřovatel.

Jak se policie bránila v 1. polovině letošního roku:

Policisté použili donucovací prostředky v 6 839 případech, což je o 306 případů více než loni, z toho jednou neoprávněně.

Varovně vystřelili v 90 případech, to je o dva případy více než loni. Pokaždé to bylo oprávněné podle zákona.

Zbraň muži v uniformě použili v 35 případech, což je o 14 případů více než loni. Pokaždé šlo o oprávněné použití střelné zbraně.

- zdroj: Police ČR

Rodina může žádat odškodné
Příčinami tragédie se zabývá středočeský úřad vyšetřování a inspekce ministerstva vnitra. Mají za úkol jedinné: Zjistit, zda střílející policista nepochybil. Z ublížení na zdraví s následkem smrti může být obviněn i přesto, že zákon policistům umožňuje použit služební zbraň k zastavení vozidla.

"Pokud má policista informace o tom, že ujíždějící vozidlo je kradené, a řidič navíc nereaguje na pokyny k zastavení, může být vyhodnocen jako nebezpečný pachatel, po němž lze vystřelit," říká vedoucí katedry profesní a tělesné přípravy policejní akademie Ivo Hrazdíra, jenž učí budoucí policisty zásadám správného používání zbraní. "Zaleží však na konkrétní situaci. Každopádně nesmí případnou střelbou ohrozit nezúčastněné osoby," zdůrazňuje Hrazdíra.

Ať už vyšetřování dopadne jakkoli, může  rodina zastřelené ženy žádat po ministerstvu vnitra odškodné. "Jeho výše se přesně řídí předpisy. Pokud jsou s částkou poškození nebo jejich zástupci nespokojeni, mohou se obrátit na soud, který rozhodne, zda jsou jejich požadavky oprávněné," vysvětluje Jiří Hájek z ministerstva vnitra. O tom, jakou sumu rodina v tomto případě získá, odmítl spekulovat. "Odvíjí se to od konkrétních okolností případu. Většinou platíme pohřebné, přímé škody na oblečení nebo autě. Zaleží i na tom, kolik lidí je na zabité osobě finančně závislých," doplňuje Hájek.

Například v kauze německého turisty Markuse Rankela, jehož usmrtil projektil z policejní pistole v roce 1994, úředníci ministerstva vypočítali celkové odškodné pro pozůstalé zhruba na dvě stě tisíc korun.

Přehled událostí, při nichž policisté neúmyslně či mimo službu usmrtili člověka (od roku 1994)


Červen 1994 - Na policejní stanici v Horšovském Týně na Domažlicku policisté smrtelně zranili dvacetiletého Roma podezřelého, že vykrádal automobily. Předvedený se podle policistů chtěl zmocnit služební zbraně. Při potyčce vyšla rána a mladík na následky těžkého zranění o den později zemřel.

Září 1994 - Při silniční kontrole u Františkových Lázní vystřelil policista varovný výstřel na automobil, který řídil třiadvacetiletý Němec Matthias Poser. Řidič nereagoval, další výstřel ho zasáhl do hlavy a zabil.

Říjen 1994 - V Příbrami místní policista smrtelně zranil německého turistu Markuse Rankela, který odmítal zaplatit pokutu za špatné parkování. Událost mimo jiné upozornila i na problém spolehlivosti policejních zbraní, neboť z pistole vyšla rána v okamžiku, kdy policista chtěl Rankela zneškodnit a zbraní ho udeřil.

Listopad 1994 - Dva policisté při silniční kontrole u Těškova na Rokycansku zadrželi řidiče a ve snaze odvézt ho na služebnu proti němu použili hmaty a chvaty sebeobrany. Řidič krátce po střetu s policisty zemřel na vnitřní zranění.

Květen 1995 - Plzeňský městský strážník neúmyslně smrtelně postřelil svou kolegyni.

Leden 1998 - Opilý policista postřelil v Mostě devatenáctiletou dívku, která po třech týdnech zranění podlehla. Policista nebyl v okamžiku činu ve službě.

Leden 1999 - Městský strážník v Mikulově na Břeclavsku zastřelil třiadvacetiletého muže z Ústí nad Orlicí, který krátce předtím vykradl v blízkých Valticích spolu se svým slovenským komplicem automobil a pokoušel se strážci zákona ujet. Druhého muže strážník postřelil.

Říjen 2000 - Pětadvacetiletý policista přejel v pražském Podolí na přechodu pro chodce sedmasedmdesátiletou ženu a jejího psa. Žena střet s automobilem nepřežila.

Červenec 2001 - Dopravní policista z Mělníka při pronásledování odcizeného vozidla omylem zastřelil šestačtyřicetiletou chodkyni.

Mělnická mladoboleslavská ulice žila několik hodin po střelbě už normálním životem, 16. července 2001

Novináři několik metrů od místa střelby zjišťují informace. Policista ráno v Mělníku omylem zastřelil chodkyni, 16. července 2001

Desítky lidí se přišly rozloučit se ženou, kterou minulé pondělí v Mělníku omylem zastřelil dopravní policista. Pohřeb, na který přišli především příbuzní a přátelé tragicky zesnulé ženy, se konal v pražských Strašnicích (24. července 2001).

Desítky lidí se přišly rozloučit se ženou, kterou minulé pondělí v Mělníku omylem zastřelil dopravní policista. Pohřeb, na který přišli především příbuzní a přátelé tragicky zesnulé ženy, se konal v pražských Strašnicích (24. července 2001).

Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Překupníci vezli v dodávce padělané mobily, ukryli je i do dutin vozu

Celníci zastavili v noci na dnešek na dálnici D1 rumunskou dodávku, jejíž posádka převážela desítky padělků značkových...

Nejsem zlý člověk, hájí se alkoholička. Bodla a nechala vykrvácet známého

Dvaačtyřicetiletá bezdomovkyně Darina Boháčová u Krajského soudu v Praze přiznala, že v polovině května poblíž...

Policie stíhá třináct obchodníků s mobily za dvousetmilionové krácení daní

Policisté obvinili ve spolupráci s celníky 13 lidí z rozsáhlého krácení daní při obchodování s mobilními telefony....

Na Tachovsku hořel seník, při zásahu sjela do příkopu hasičská cisterna

Devět hasičských jednotek od rána bojovalo s požárem velkokapacitního seníku v Chodském Újezdu na Tachovsku. Příčina...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...