Laserová Panna Marie se zjevovala na svahu vietnamských hor

  17:15aktualizováno  17:15
- Vietnamská policie zatkla tři muže, kteří v provincii Binh Thuan v centrální části Vietnamu vyvolávali pomocí laserové projekce "zjevení" Panny Marie. Za poslední měsíc a půl na místo proudily tisíce katolíků, kteří se dověděli, že obraz Madony se zjevuje na svahu hory. Informovaly o tom dnes vietnamské policejní zdroje.
Tři Vietnamci byli přistiženi, jak pomocí laserových světel vytvářeli zářivé výboje kolem sochy Panny Marie postavené na horském úpatí v provincii Binh Thuan, asi 230 kilometrů severně od Ho Či Minova Města. Třicetiletý Nguyen Thanh Xuan, osmatřicetiletý Nguyen Ngoc Hung a jeho jedenáctiletý syn Nguyen Ngoc Hiep byli zatčeni. Když ale doznali, že se projekcí sochy pouze bavili, byli propuštěni.
Místní úředníci vypověděli, že katolíci z okolí hory pálili velké množství kadidla, aby zvýšili účinek jevu na příchozí. Vyšetřování spolupachatelů ještě pokračuje.
Poprvé se veřejnost o "zjevení" dověděla 23. září a od té doby do Binh Thuanu a sousední provincie Dong Nai přišly desetitisíce poutníků.
Policejní a vládní vyšetřovatelé objasnili obraz jako přirozený úkaz. Při loňských záplavách se na svahu hor vytvořil velký vodní proud a odhalil široký kus mramoru. Obraz vytvářelo světlo promítané kaskádou vody na kámen.
I přes toto vysvětlení k místu stále přicházejí věřící. Ve dnech 13. až 14. října jich bylo údajně na 10.000. Každý večer se chodí k hoře modlit stále zhruba 300 katolíků.
Vietnamská vláda sice v poslední době uvolnila atmosféru a toleruje katolické náboženské obřady, ale snaží se mít katolické kněží pod kontrolou.
V srpnu navštívilo více než 200.000 lidí vesnici La Vang ve středním Vietnamu a slavilo 200. výročí tamního zjevení Panny Marie. La Vang je jediná lokalita v jihovýchodní Asii uznávaná jako místo zjevení Madony katolickou církví.
Většina ze 77 miliónů Vietnamců jsou buddhisté. Pouze desetina z nich je katolického vyznání, což je po Filipínách druhá největší katolická komunita v jihovýchodní Asii.
Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Najdete na iDNES.cz