Kulínský dostal za zneužívání sboristek podmínku

  9:36aktualizováno  12:55
Krajský soud uznal Bohumila Kulínského vinným ze zneužívání sboristek Bambini di Praga. Uložil mu tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let. Kulínskému přitom hrozilo až 12 let vězení. Rozsudek není pravomocný, odvolal se jak bývalý sbormistr, tak státní zástupce.

"Vina je prokázána výpovědí členek sboru. Kulínský nebyl jen umělecký ředitel, ale byl chápán jako vedoucí i rodiči. Není důvod dívkám nevěřit. Třebaže se ani neznaly, spojovaly je stejné prožitky s obžalovaným," řekl soudce Miloslav Ježek.

Kulínský je pode rozsudku vinný ve více než třiceti případech. Zproštěn obžaloby byl přibližně v deseti méně závažných případech.

Bohumil Kulínský . foto: MAFA
. Spusť video

Záběry ze soudu s Bohumilem Kulínským

Podmíněný trest soudce vysvětloval dlouhou dobou, která od zadržení Kulínského uplynula. Argumentoval i tím, že Kulínského už vytrestalo vše, co následovalo po jeho zatčení, včetně značného zájmu veřejnosti, který je případu věnován.

"Veřejnost by po nepodmíněném trestu určitě prahla," řekl soudce, ale podle něj stačí k tomu, aby se Kulínský znovu nepokusil o zneužívání, trest podmíněný a zájem veřejnosti, jemuž je vystaven. Na deset let navíc Kulínskému zakázal pedagogickou činnost s dětmi.

. Plné znění rozsudku

Zveřejněný záznam rozsudku hradeckého soudu - upozorňujeme, že jde o sexuálně explicitní obsah.

Bohumil Kulínský po verdiktu spěšně opustil soud. "Není to pravomocné. Teprve uvidíme u odvolacího soudu," řekl pouze.

S verdiktem nebyl spokojen ani žalobce Jan Bohutínský a ihned se odvolal. Podmíněný trest je podle něj v tomto případě nepřijatelný.

Obhájce uvízl v zácpě, soud musel čekat
Soud začal se zpožděním hodinu a půl, protože obhájce Tomáš Sokol uvízl v zácpě. Sbormistr Kulínský, doprovázený svou matkou a příznivci, státní zástupce i novináři čekali na obhájce po celou dobu na chodbě soudu před jednací síní.

"Je patrná nervozita, objevují se první spekulace, že bude líčení odročeno," popisoval situaci před příjezdem Tomáše Sokola redaktor MF DNES.

Žaloba požadovala v závěrečné řeči pro Bohumila Kulínského osm a půl roku vězení. Podle ní od roku 1984 do roku 2004 zneužil, osahával nebo nutil k podobným činnostem devětačtyřicet členek sboru. Pohlavně měl zneužít pětadvacet z nich.

Kulínského obhájce Tomáš Sokol před týdnem důkazy obžaloby zpochybnil. Poukázal na rozpory ve výpovědích některých údajně zneužitých sboristek a na nepřesnosti v samotné obžalobě. - čtěte Žalobce žádá pro Kulínského osm a půl roku vězení

"Obžaloba třeba vůbec neprokázala, že by se obžalovaný v některých případech zdržoval tam, kde mělo k trestné činnosti dojít," uvedl dříve Sokol. Podle něho od roku 1984 do roku 2004 sbor absolvoval více než čtyřicet zahraničních zájezdů a zvláštní je, že všechny incidenty se měly stát na třech, maximálně čtyřech z nich.

Policie zadržela Bohumila Kulínského na podzim roku 2004. Ve vazbě strávil 219 dní.  Krajský soud v Hradci Králové už jednou Kulínského osvobodil z obžaloby z údajného pohlavního zneužívání dvou sboristek. Odvolací soud ale verdikt zrušil a nařídil projednávat všech 49 případů najednou.

. Vizitka Bohumila Kulínského

Bohumil Kulínský představil svoji knihu Volný páddatum a místo narození: 5. května 1959, Praha

vzdělání: absolvoval studia dirigování na pražské konzervatoři (1981) a na Janáčkově akademii múzických umění (1987)

rodina: syn sbormistra Bohumila Kulínského staršího (1910 až 1988) a sbormistryně Blanky Kulínské (1935), zakladatelů dětského pěveckého souboru Bambini di Praga.

rodinný stav: podruhé rozvedený; 1. manželka Margita (nyní Losová), 2. manželka Linda (nyní Hrůzová); obě bývalé manželky byly v minulosti členkami Bambini di Praga. Bezdětný.

umělecké působení: sbormistr dětského pěveckého sboru Bambini di Praga (1976 až 2005), dirigent-asistent a poté dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK (1983 až 1987, 1987 až 1990), dirigent Komorní filharmonie Pardubice (1987 až 1990), šéfdirigent opery pražského Národního divadla (1997 až 2002).

umělecké dílo: Jako dirigent a sbormistr absolvoval zájezdy s Bambini di Praga do většiny evropských zemí a Japonska. Sbor pod jeho vedením vytvořil řadu gramofonových a rozhlasových nahrávek. Opakovaně byl zván k dirigování zahraničních orchestrů. Jako operní dirigent nastudoval v pražském Národním divadle opery La Traviata, Don Giovanni, Prodaná nevěsta a další.

další umělecká a pedagogická práce: založil soukromou Školu sborového zpěvu (1990), působil jako šéfdirigent a umělecký vedoucí studiového orchestru firmy Multisonic, spolupracoval se Sukovým komorním orchestrem.

činnost po obvinění ze zneužívání členek sboru v roce 2004: odešel ze sboru Bambini di Praga (2005, těleso ve své umělecké činnosti pokračuje), archivář Pražské komorní filharmonie, spolupracoval s Pražským filharmonickým sborem (2005 až 2006), působil také jako asistent kamery u filmařky Olgy Špátové, nyní pracuje jako taxikář.

trestní kauza: V listopadu 2004 byl obviněn z pohlavního zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže, jichž se údajně dlouhodobě dopouštěl na členkách sboru. Celkem byl obviněn ze zneužití 49 sboristek. V případu dvou nejzávažnějších skutků byl dvakrát nepravomocně osvobozen, odvolací soud však verdikty zrušil a nařídil spojit všechny skutky do jednoho líčení.

ostatní: V březnu 2008 vydal biografickou knihu rozhovorů Volný pád, kterou připravil s publicistkou a dokumentaristkou Jitkou Škápíkovou.

Zdroj: ČTK

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Muž schytal za urážku facky, pak se vrhl na policisty, které sám přivolal

Ilustrační snímek

Neobvyklý zásah zažila policejní hlídka, kterou přivolal v Prostějově muž do tamní hospody, protože se dostal do...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Prodavač kebabu nerozuměl lupiči. Ten akci vzdal a tvrdil, že je to vtip

Loupež (ilustrační foto)

Zpackanou loupež vyšetřují policisté z Přerovska. Maskovaný opilý muž přišel do jedné z tamních prodejen občerstvení s...

Najdete na iDNES.cz