Kradli. Tak vylepil jejich fota na dveře

  22:16aktualizováno  22:16
Dvě fotografie Romů mezi regály a nápis: Vstup zakázán těmto nežádoucím osobám. To nyní visí na dveřích potravin Prima v centru Milevska. Majitel říká, že Romové na snímku z průmyslové kamery v jeho obchodě kradli. A už neví, jak se před nimi bránit, tak vylepil leták. Podle právníků i policistů podnikatel porušuje zákon.

Snímek z bezpečnostní kamery. | foto: MF DNES

Václavu Hejnému z Milevska došla se zloději v jeho potravinách trpělivost. Vzal fotografie z kamery uvnitř obchodu a vylepil je na vstupní dveře s nápisem upozorňujícím, že tito tři Romové u něj v prodejně nemají co pohledávat.

"Kradli u nás čtyřikrát, máme to natočeno na kameře, předali jsme to i policistům. Například v úterý ukradli za 900 korun čokolády, ve čtvrtek za patnáct set. Nemáme se jak bránit, nikdo nás před zloději neochrání. Nejsem rasista, vyvěsil bych tam i lidi bílé pleti, kdyby kradli. Prostě to má být signál pro ně, že si je v obchodě nepřejeme," vysvětloval včera majitel Hejný.

Plakát na dveřích prodejny Prima v MilevskuZákazníci, kteří v jeho potravinách nakupují, jeho čin většinou neodsuzují, ale naopak ho chápou.

"Jak se má bránit zlodějům? Lidé dnes ukradnou vše a kdykoliv. Nic jim není svaté. Už tak přichází menší podnikatelé o zákazníky kvůli rostoucímu počtu marketů. Kdo krade, musí počítat, že může mít z ostudy kabát," zastávala se podnikatele jedna ze zákaznic Jana Sitterová.

Zákon ale vidí kroky podnikatele naprosto jinak a podobné řešení problémů se zloději zakazuje. "Nelze veřejně vyvěsit fotografii někoho, byť by to byl zloděj, na to je zákon na ochranu osobních údajů. Každého podle textu napadne, že podnikatel si v obchodě nepřeje Romy," uvedl právník Stanislav Beneš.

Také policie má s vylepenými snímky problém. "Případ nebudeme šetřit, nejedná se o trestný čin ani přestupek, ale podnikatel porušuje občanský zákoník a zákon na ochranu osobních údajů," řekla mluvčí jihočeských policistů Jana Kameníková.

Svérázné kroky podnikatele odsuzují někteří kolegové z branže - podnikatelé prodávající také potraviny.

"Nesetkali jsme se s tím, že by Romové kradli víc než například lidé bílé pleti. Problémem jsou spíše profizloději, kteří kradou například kosmetiku a tu pak prodávají nebo přijdou v partě, ukradnou věci za pět tisíc korun a projdou s nimi přes pokladnu. Když se je prodavačka snaží zastavit, tak do ní strčí," popsal předseda Coop Jednoty Milevsko Stanislav Drdel s tím, že Romové kradou u nich v obchodech většinou jen čokolády či žvýkačky z regálů, tedy drobnosti.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Jízda v protisměru, zátaras, střílení. Řidič na kokainu prchal policii

Ilustrační snímek

Luxusního mercedesu ukradeného v Lucembursku si ve čtvrtek všimli policisté na dálnici D1 na Vysočině. Začala tak...

Prodavač kebabu nerozuměl lupiči. Ten akci vzdal a tvrdil, že je to vtip

Loupež (ilustrační foto)

Zpackanou loupež vyšetřují policisté z Přerovska. Maskovaný opilý muž přišel do jedné z tamních prodejen občerstvení s...

Na Kampě hořel byt, obyvatelka je lehce popálená a nadýchala se kouře

Na Malé Straně hasiči hasili požár podkrovního bytu. (22. 2. 2019)

Podkrovní byt hořel odpoledne v Praze na Malé Straně. Jeho obyvatelka se nadýchala kouře a je lehce popálená. Hasiči z...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz