Požár vyřadil z provozu stanici Bohumín, důležitá mezinárodní trať stojí

  6:41aktualizováno  20:17
Požár, který ve středu pozdě večer vypukl v budově pro řízení provozu, dočasně ochromil železniční uzel Bohumín. Provoz ve stanici a na přilehlých úsecích přerušily nefunkční výhybky. České dráhy zajistily náhradní autobusovou dopravu na trase Dětmarovice - Ostrava, hlavní nádraží.

Požár, který v únoru vypukl v budově pro řízení provozu, dočasně ochromil železniční stanici Bohumín. | foto: HZS Moravskoslezského kraje

Provoz byl přerušen ve středu kolem jednadvacáté hodiny, kouř v technické místnosti železničního stavědla způsobil zastavení vlakové dopravy. V klíčovém železničním uzlu tak nefungují výhybky nebo třeba zabezpečení přejezdů.

Na místě zasahovalo šest jednotek hasičů. Na třech místech hořely rozvaděče, rozvody a zabezpečovací zařízení pro železniční dopravu. „Předběžně odhadovaná škoda se vyšplhala na 100 milionů korun. Nikdo nebyl zraněn,“ řekl iDNES.cz mluvčí severomoravských hasičů Petr Kůdela.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský uvedl, že se škoda může vyšplhat až na 200 milionů korun. Výši škod podle něj ovlivní to, v jakém stavu je technické zařízení, které je nyní pod zemí.

Fotogalerie

Hasiči postupně zjistili, že hořelo na třech místech mimo nádraží - v objektu hlavního stavědla, ve velké hale, kde se opravují kolejová vozidla, a ve venkovním prostoru chráničky elektrorozvodů.

Na hlavním stavědle hořelo v místnosti s rozvaděči, ve velké opravárenské hale rozvody kabeláže ve výšce 10 metrů. Hasiči používali při likvidaci požáru sněhové a práškové hasicí přístroje a vnitřní prostory odvětrávali pomocí přetlakových ventilátorů. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu během několika minut.

Vlaky nahradily autobusy

Nádražím, které je frekventovaným železničním uzlem, nyní neprojíždějí vlaky, nahradily je autobusy. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové se to s největší pravděpodobností do pátečního rána nezmění.

„Na obnově pracujeme. V tuto chvíli ale počítáme s tím, že ještě zítra (v pátek) ráno pojedou náhradní autobusy,“ řekla Šubová. Uvedla, že situaci komplikují výpadky elektrického proudu v depech.

Omezeny byly spoje na trati do Polska, směrem na Slovensko i do Ostravy. Podle webu dopravce má být provoz na trati omezen do noci z pondělí na úterý (aktuální informace zde).

Rychlíky přijíždějící od Prahy a od Brna podle webu Českých drah skončily na ostravském hlavním nádraží, odkud jezdily do Bohumína náhradní autobusy. Po silnici jeli mezi polskou příhraniční stanicí Chalupki a nádražím Ostrava-Svinov také cestující z vlaku EuroCity od Varšavy. Náhradní autobusy jezdí také mezi Bohumínem a Dětmarovicemi.

Podle posledních informací se před sedmou hodinou podařilo pracovníkům SŽDC uzamknout výhybky v Bohumíně ve směru do Polska a další vlaky ve směru do Varšavy mohou v omezené míře stanicí projet. Podle tiskového oddělení drah půjde hlavně o vlaky kategorie EC.

Problémy má také Leo Express

Komplikace požár způsobil také dopravní společnosti Leo Express. Její vlaky nyní jezdí přes Havířov a Český Těšín. Lidé, kteří zůstali mezi Bohumínem a Ostravou, sváží taxíky do Ostravy.

„K požáru došlo pozdě večer, když na trati zrovna jel náš vlak z Prahy do Spišské Nové Vsi na Slovensko. Musel tak jet objížďkou, nebyl vedený přes stanici v Bohumíně a nabral tak přibližně patnáctiminutové zpoždění,“ řekla mluvčí Leo Expressu Petra Valentová.

„Nemám zatím od dopravce žádné informace, jak nás tato událost poznamená v nejbližší době, ale pokud vím, tak první i druhé nástupiště jsou už zprovozněné a může se tam zastavovat,“ dodala.

Společnost RegioJet naopak noční požár v Bohumíně nepoznamenal. Soupravy tohoto soukromého dopravce totiž přes tamní vlakové nádraží nejezdí.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Ani jednoho jsem se nedotkl, tvrdí osmdesátník viněný z osahávání školáků

Za znásilnění a pohlavní zneužití dětí hrozí muži z Chebska až dvanáct let...

S obžalobou ze znásilnění a pohlavního zneužití školáků stanul u Krajského soudu v Plzni dvaaosmdesátiletý muž z...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Řidiči se čelně srazili v zatáčce u Hořic, kde se jezdí známý závod

Osobní auta se čelně střetla u Hořic (18. 2. 2019).

Na namrzlé silnici u Hořic na Jičínsku naboural řidič passatu do protijedoucího auta. Stalo se to v místě, kudy vede...

Najdete na iDNES.cz