Koncentrace kyanidu v Labi klesla, pomohla Vltava

  10:26aktualizováno  11:23
Koncentrace jedovatého kyanidu, který od čtvrtka postupně zamořil desítky kilometrů dlouhý úsek Labe pod Kolínem, postupně klesá. Kyanid zavinil smrt nejméně devíti tun ryb. Škodu zatím rybáři vyčíslili minimálně na 400 000 korun.
Na Labi uhynulo kvůli kyanidu tisíce ryb.

Na Labi uhynulo kvůli kyanidu tisíce ryb. | foto: Radek Cihla

INFOGRAFIKA:
Ekologická havárie na Labi

Čelo zamořeného úseku se už dostalo do Ústeckého kraje. "Jeho přesný postup však potvrdí až rozbory odebraných vzorků, které budeme mít k dispozici během odpoledne" řekl Karel Dostál z Povodí Labe v Hradci Králové.

Například v Kostelci nad Labem úterní výsledky rozborů prokázaly 77 mikrogramů na litr, podle středečních výsledků v Labi u Kostelce bylo v úterý 41 mikrogramů na litr. Norma na výskyt toxického kyanidu je deset mikrogramů na litr.

Vodohospodáři předpokládají, že koncentrace kyanidů v labské vodě výrazně klesá pod soutokem Labe s Vltavou. "V úterý jsme se domluvili s Povodím Vltavy. Začali vypouštět další vodu z vltavské kaskády, která by měla ve středu po poledni dorazit do Labe a po dva dny by měla pomáhat snižovat koncentraci kyanidu," řekl Dostál.

Jedovatý kyanid způsobil úhyn nejméně devíti tun ryb. Škodu zatím rybáři vyčíslili na minimálně 400 tisíc korun. "Může být ale až několikanásobně vyšší," řekl jednatel středočeského Českého rybářského svazu Pavel Horáček.

"Zatím jsme prokazatelně z toku vyndali devět tun mrtvých ryb. Jenže Labe je zamrzlé a led je pokrytý sněhem, nikdo nevidí na dno," dodal. Část mrtvých ryb bude podle něj přimrzlá k ledu, část bude ležet u dna. Teoreticky by v toku mohlo být až několik set tun uhynulých ryb, naznačil Horáček nejčernější vize.

Škody bude muset vyčíslit soudní znalec, na něhož se rybáři chystají obrátit. "Obáváme se toho, že zejména úsek Labe kolem Poděbrad a Nymburka může být vytráven téměř ze 100 procent. Potom by škoda na kilometru toku byla v řádu sta tisíc korun," dodal.

Nejedná se podle něj ani tak o škodu na kaprovi, jehož je všude dostatek a dá se snadno nahradit. Největším problémem je úhyn původních druhů ryb, jako například hořavky duhové nebo jelce jesena, které se běžně na trhu neseženou. V tomto případě je pak úhyn generačních ryb podle Horáčka pro přírodu obrovskou ránou.

Desítky mrtvých ryb se objevily v Labi nejdříve v Kolíně, minulý čtvrtek ráno také v Poděbradech a Nymburku. Škody zatím rybáři vyčíslují. Množství přiotrávených ryb rybáři sbírali z hladiny a přemisťovali do čistých vod. - více zde

Podle aktuálních zpráv uhynulo 9 tun ryb. Jedná se hlavně o cejny velké, v menší míře také kapry, amury, tolstolobiky a parmy. „Nechceme domýšlet, co by znamenal úhyn všech ryb. Odhadujeme, že celkové množství ryb žijících v postiženém úseku Labe se pohybuje kolem 400 tun,“ uvedl Horáček.

Ekologickou havárii způsobila podle České inspekce životního prostředí technická závada čidla ve společnosti Lučební závody Draslovka Kolín, ze kterých unikla nedostatečně vyčištěná voda s vyšším obsahem kyanidů. Inspekce zahájí s firmou správní řízení, ve kterém ji hrozí pokuta deset milionů korun.

Kyanid je velmi rychle účinná a potenciálně smrtelná chemická látka dostupná ve více formách. Může být bezbarvým plynem jako kyanovodík nebo chlorkyan, nebo v krystalické formě jako kyanid sodný nebo draselný (cyankáli). I ve velmi malém množství je jedovatý.

Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zadrželi dvojnásobného vraha z Německa, zabíjel před 24 lety

Několik mezinárodně hledaných zločinců zadrželi v posledních týdnech policisté z Národní jednotky cíleného pátrání....

Beran zastavil vlak a potrkal majitele, paličaté zvíře svázali do kozelce

Uprchlý beran zastavil na Olomoucku vlak. Zvíře stálo na kolejích a nic s ním nezmohl ani jeho majitel. Beran před ním...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Mladý řidič přejel do protisměru, jeho spolujezdec při srážce zemřel

Pátek začal na silnicích v Moravskoslezském kraji tragicky. Na silnici v Dobré na Frýdecko-Místecku zemřel při střetu...

Najdete na iDNES.cz