Rittig nesmí vycestovat z Česka a odevzdal pas. Do vazby nepůjde

  13:26aktualizováno  17:02
Soud zakázal lobbistovi Ivo Rittigovi vycestovat za hranice České republiky. Zároveň mu dočasně zabavil cestovní pas. Rozhodl tak na žádost státních zástupců, podle kterých je to lepší řešení, než aby vlivný podnikatel obviněný kvůli sporné smlouvě s pražským Dopravním podnikem skončil ve vazbě.

"V souvislosti s trestní věcí poškozené společnosti Dopravní podnik rozhodl na návrh státního zástupce příslušný soudce o omezení spočívajícím v zákazu vycestování do zahraničí u všech čtyř obviněných osob. Současně obvinění vydali své cestovní doklady," uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Dodala, že zákaz vyjet za hranice mají i další tři lidé, kteří byli společně s Rittigem zatčeni. I oni museli odevzdat pas. "Policie prováděla v průběhu včerejšího dne a noci intenzivně úkony trestního řízení spočívající jak ve výslechu obviněných, tak především svědků tak, aby předešla jejich možnému budoucímu ovlivňování," zdůraznila v pátek Bradáčová.

"Klient spolupracoval vždy dobře, dostavoval se na požádání i do České republiky, takže k omezeni jeho pohybu nevidím důvod. Nicméně je to lepší než vazba," komentovala rozhodnutí soudu Rittigova právnička Karolína Babáková.

Rittig opustil policii v pátek po půl páté odpoledne. S novináři se příliš nebavil, nastoupil do přistavené limuzíny. Ta ho odezla do kanceláře v pražských Stodůlkách.

Soudní rozhodnutí je pro něj poměrně nepříjemné. Sice se může volně pohybovat po České republice a stýkat se s přáteli a rodinou, ale pokud by se pokusil vycestovat za hranice a policie by ho zatkla, putoval by okamžitě do vazby kvůli porušení soudního příkazu.

Fotogalerie

"V zákoně je výslovně napsáno, že neplní-li obviněný povinnosti, které mu byly uloženy v souvislosti s nahrazením vazby, tak soud rozhodne o tom, že bude dotyčný vzat do vazby," řekl advokát Petr Kočí.

Rittigovi navíc rozhodnutí soudu komplikuje jeho působení v Monaku, kde už několik let žije. Lobbista však nemá podle informací iDNES.cz monacký pas, ve středomořském knížectví má jen dlouhodobý pobyt. Aby si výhodný statut "rezidenta" udržel, musí tu žít minimálně 180 dnů.

"My jsme už v minulosti upozorňovali, že by bylo vhodné, aby policisté prověřili, zda Ivo Rittig v Monaku skutečně předepsanou dobu žije. Souvisí s tím totiž to, kde platí daně. A on je zatím platí v Monaku, kde je to výhodnější," říká k tomu bývalý ředitel civilní rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák.

Pro Rittiga tak možná bude soudní rozhodnutí znamenat, že bude muset platit daně v Česku a tuzemské úřady tak lépe zkontrolují jeho podnikání.

Žalobci nežádali podle informací iDNES.cz o uvalení vazby i kvůli tomu, že od prověřovaného případu, ve kterém je Rittig a další lidé stíháni, uplynula už relativně dlouhá doba. Nevýhodná smlouva na jízdenky pro pražský Dopravní podnik totiž platila v rozmezí let 2008 až 2011.

Lobbistu zadrželi policisté ve čtvrtek ráno v jeho domě. Obvinili ho z legalizace výnosů z trestné činnosti. Ze stejného činu stíhají policisté i jednatele společnosti Neograph Jana Janků a Petera Kmetě, který zastupuje firmu CokevilleAssets z Panenských ostrovů. První společnost tiskla pro Dopravní podnik předražené jízdenky, na účty druhé, s níž je Rittig spojován, putovalo z každé jízdenky 17 z 37 haléřů. Kromě nich skončil v policejní cele ještě lobbistův právník David Michal.

V pátek policisté podle ČT zadrželi a obvinili také právníka Marka Stubleyho z advokátní kanceláři MSB Legal, dříve Šachta & Partners.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Cyklista vedl kolo po krajnici a smetla ho dodávka, jež vjela do protisměru

Cyklista vedoucí kolo podlehl zraněním po střetu s dodávkou u Bohuslavic nad...

Ani to, že vedl kolo při krajnici, ráno neochránilo cyklistu na Náchodsku. Z protisměru náhle vyjela dodávka a muže...

Policie zasahuje na úřadu Středočeského kraje, jde po smlouvách s externisty

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují na...

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl web...

Výbuch odhodil majitele lodi do Labe, popálil ho na 90 procentech těla

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Vážné následky má pondělní výbuch a následný požár v lovosickém Jacht klubu. Jednasedmdesátiletého muže musel vrtulník...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz