Soud se vrátil ke kauze H-System, o střechu nad hlavou bojuje 55 rodin

  10:12aktualizováno  13:18
Městský soud v Praze dopoledne pokračoval v projednávání žaloby bývalého správce konkurzní podstaty zkrachovalé firmy H-System Josefa Monsporta na majitele 60 bytů v Horoměřicích u Prahy. Soudkyně předvolala Monsportova předchůdce Karla Kudláčka. Po jeho vyslechnutí věc odložila na říjen.

H-System nalákal, pak ale domy a byty nepostavil a firma skončila v konkurzu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Rodiny z Bytového družstva Svatopluk, pod nějž zmíněných 60 bytů spadá, od počátku tvrdí, že tehdejší správce konkurzní podstaty Karel Kudláček jim dal dobrovzdání, aby si firmou rozestavěné bytové domy dokončily. Kudláčkovi nástupci ovšem investice majitelů neuznali a dokončené byty chtějí zahrnout do konkurzní podstaty. Z ní mají být hrazeny pohledávky vůči zkrachovalé firmě H-System. Někdejší správce konkurzní podstaty Josef Monsport podal na majitele nemovitostí žalobu, ve které se domáhá, aby lidé byty vyklidili.

Kudláček u soudu ve čtvrtek potvrdil, že dostavbu bytových domů 7. června roku 1999 povolil, předtím však nechal znalce zhodnotit a zdokumentovat stav nemovitostí. „Pokud by zůstaly domy rozestavěné ještě jednu zimu, hrozilo jejich zřícení,“ řekl soudkyni. Uvedl také, že bytové družstvo už v době před konkurzem na firmu H-System bylo stavebníkem. Kudláček možnou dostavbu řešil na žádost družstva. To mu mělo následně dokládat, jaké investice a kdo do nemovitostí učinil.

Kolik dostavba majitele bytů stála, si po 15 letech už nepamatoval. Potvrdil ale, že úřady nemovitosti postupně kolaudovaly od roku 1999.

Bývalý konkurzní správce také uvedl, že od počátku pracoval se záměrem, že bytové družstvo si nemovitosti odkoupí. „Darování nebylo nikdy předpokládáno,“ zdůraznil Kudláček, jenž konkurz vedl od listopadu 1998 do ledna roku 2000.

Kauza H-System

Projekt, který sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domků, fungoval na principu pyramidové hry. Společnost vznikla v roce 1993, kdy se firma objevila na trhu a začala reklamní kampaň, která přivedla stovky zájemců k levnému bydlení. Každý zákazník zaplatil v průměru milion korun. První zákazníci skutečně levné bydlení získali, další již ne.

Vedení H-Systému následně začalo převádět peníze na další firmy, které ovládalo, či s jejich pomocí splácelo dluhy. Teoreticky měli klienti své domy obdržet do dvou až tří let od podepsání smlouvy, ale na podzim roku 1997 firma zkrachovala. Firma za dobu své existence stihla dokončit asi jen 30 rodinných domků.

Menší část podvedených založila sdružení Maják. Těm nešlo o nic jiného než dostat v rámci konkursu na majetek H-Systému zpátky své vložené peníze.

Jen osm desítek členů družstva Svatopluk dotáhlo do dnešního dne stavby do konce. A právě oni mohou na celém případu prodělat ze všech nejvíc. Do bydlení "napumpovali" další stovky tisíc a k tomu uzavřeli ještě s bývalým vedením H-Systému smlouvy o pronájmu pozemků.

Soud je odročen na říjen

Kudláček u soudu hovořil zhruba 40 minut. S novináři se už poté bavit nechtěl a z budovy rychle odešel.

Soudkyně Nataša Reichlová následně zrekapitulovala nové důkazy. Konkrétně šlo o 24 nájemních smluv, které měly dokládat vztah vedlejších účastníků k projednávané kauze. Právní zástupkyně Monsporta Jana Mrázová ale namítala, že vedlejších účastníků je 28. Podle ní tudíž právník Svatopluku Vojtěch Trávníček nedoložil vše, jak soud požadoval. Kvůli nejasnostem kolem vedlejších účastníků soud jednání přerušil už v květnu (více čtěte zde).

Soudkyně jednání po výčtu listinných důkazů odročila na 30. říjen, kdy by mohlo být ukončeno dokazování. Avizovala také, že s ohledem na délku kauzy a situaci rodin z Horoměřic chce rozhodnutí vynést v dohledné době. „Stane se tak do konce letošního roku,“ řekla iDNES.cz Reichlová.

„Dnešní jednání bylo užitečné. Pan doktor Kudláček potvrdil to, co říkáme celou dobu. To, že je potřeba dodat další důkazy, je logické a myslím si, že všichni účastníci řízení se tomu postavili čelem. Věřím, že jednání už nebude dlouhé a na jeho konci bude správné rozhodnutí,“ řekla iDNES.cz Monika Němcová, která patří k těm, kdo se podíleli na dostavbě bytových domů a kdo v Horoměřicích už léta ve zkolaudovaných bytech bydlí.

„Nejhorší je situace, kdy nevíte, co máte dělat a žijete stále v nejistotě. Všechno se léta odkládalo. Věřím tomu, že tentokrát už se spor podaří ukončit,“ dodala Němcová.

H-System a amnestie

Zakladatel firmy H-System Petr Smetka skončil na 12 let ve vězení, loni soud zamítl jeho žádost o podmínečné propuštění (více čtěte zde).

Tří účastníků celé kauzy se dotkla amnestie vyhlášená Václavem Klausem. Ta mimo jiné smazala podmínky pro tři manažery H-Systemu - Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu (více čtěte zde).

K soudu dorazily i rodiny s dětmi

Chodba před jednací síní se začala plnit bezmála hodinu před jednáním. Tedy po deváté hodině ráno. K soudu opět dorazilo část rodin, kterých se rozsudek bezprostředně týká. O tom, že jim soud dá za pravdu, před jednáním lidé z Horoměřic nepochybovali. „Určitě vyhrajeme,“ zaznělo z hloučku seniorů.

K soudu však zamířili i ti, kteří nejsou v důchodovém věku. Rodiče s sebou vzali i děti, aby veřejně ukázali, o čích osudech se v celé kauze rozhoduje.

Někteří z poškozených klientů firmy pak polepili dveře jednací síně nápisy „Zastaví někdo konkurzní mafii?“ a „Konkurz okradl tisíc rodin o jednu miliardu korun. Zasáhne už stát?“. Následně cedule putovaly do rukou poškozených. Část z nich s nimi šla i do jednací síně, kam se ale většina nevešla. Proto bude příští jednání ve větších prostorách.

Věc může skončit dalším odvoláním

Městský soud v Praze řeší žalobu na vyklizení bytů v Horoměřicích už podruhé. Vrátit se k ní musel, poté co část jeho rozsudku zrušil Vrchní soud v Praze.

Právě tam se kauza bude opět vracet, pokud se některá ze stran odvolá v případě rozsudku, který soudkyně Nataša Reichlová avizovala ještě na letošní rok.

Jednání je pohrobkem kauzy H-System. V roce 2001 tehdejší správce konkurzu na tuto firmu Josef Monsport zažaloval bytové družstvo Svatopluk s tím, že lidé, kteří obývají domy ve Velkých Přílepech a byty v Horoměřicích, je mají vyklidit, aby mohly být prodány v konkurzu.

Městský soud v Praze loni v lednu vyloučil z řízení obyvatele domů ve Velkých Přílepech, u bytových domů v Horoměřicích dal za pravdu Monsportovi a přikázal, aby je lidé z bytového družstva Svatopluk vyklidili. S ohledem na investované miliony se jim ale takový rozsudek nelíbil, proto se družstvo odvolalo.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Maskovaný muž přepadl čerpací stanici, policie po něm pátrá a shání svědky

Lupič s maskou na obličeji přepadl v pondělí 7. října večer čerpací stanici na Ústecké ulici v Praze 8. Kriminalisté...

Dva muži způsobili při vykrádání trezorů škodu čtyři miliony korun

Dvojici mužů, kteří vykrádali trezory nejen na jihu Čech, zadrželi minulý týden táborští kriminalisté. Podezírají je z...

Mladík s nožem přepadal ženy a děti, policisté si na něj počíhali v parku

Celkem čtyřikrát se vydal jednadvacetiletý muž s nožem v ruce loupit do brněnských parků. Vyhlédl si vždy děti nebo...

Najdete na iDNES.cz