Jízdenkový spekulant je zase v Brně

  0:08aktualizováno  0:08
Brno - Václav Vaníček, který se před osmi roky neúspěšně pokusil v Brně zavést nový systém předplatného a poté uprchl do ciziny, je v Česku - ve věznici v Brně-Bohunicích. S Vaníčkem tehdy zmizely i desítky milionů korun od dopravního podniku.

Pražský podnikatel Václav Vaníček byl před osmi lety snad nejznámější osobou v Brně. Je s ním totiž spojený jeden z největších skandálů v historii brněnské městské hromadné dopravy, končící zmizením milonů korun vybraných za předplatní jízdenky a jeho následným útěkem do ciziny.

Vaníčka koncem května zadrželi policisté při návratu z Brazílie. Je obviněný z podvodu, není však jasné, zda v souvislosti s brněnským případem.

Podnikatel brněnskému dopravnímu podniku v roce 1994 slíbil, že zavede unikátní systém vydávání předplatních jízdenek. Měly to být plastové průkazky s čárkovým kódem.

Vydávání průkazek, na které si vystály fronty tisíce Brňanů, však od začátku provázely problémy a dopravní podnik nakonec od smlouvy s Vaníčkovou společností Český rezervační systém odstoupil.

Peníze, které Vaníček vybral od předplatitelů v řádu několika desítek milionů korun, ale i po konci neúspěšného projektu zůstaly na podnikatelových účtech.

"Zjistili jsme, že na účtech zůstalo přes sto milionů korun. Když odečteme provizi pro firmu a část peněz, které odvedl, zůstává schodek kolem čtyřiceti milionů korun," uvedl tehdy Petr Pernica z Krajského úřadu vyšetřování.

Policie Vaníčka vyšetřovala za zpronevěra právě čtyřiceti milionů korun, zmizela navíc unikátní databáze s osobními údaji přibližně dvou set tisíc lidí, část databáze totiž podle tvrzení Vaníčkova právníka někdo ukradl z domu, kde byla uložena. Samotný Vaníček uprchl do ciziny a jeho posledním útočištěm měla být Brazílie.

Policie Vaníčka zatkla po příletu z Brazílie na letišti v Praze Ruzyni, kam se vrátil i se svými dětmi. "Mohu potvrdit, že pan Vaníček je v naší věznici," uvedla mluvčí věznice v Brně-Bohunicích Soňa Haluzová. Vazba byla na Vaníčka uvalena proto, aby se nemohl skrývat nebo znovu neuprchl. Je obviněn z podvodu s trestní sazbou pět až dvanáct let.

Zatím však není jasné, v jakém případě je Vaníček z podvodu obviněn. Mluvčí jihomoravské policejní správy Dagmar Bartoníková a mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová se o tom, že je Václav Vaníček v Brně ve vazbě dověděli až od MF DNES.

Obě přitom potvrdily, že stíhání Vaníčka v souvislosti s brněnským dopravním podnikem bylo zastaveno před dvěma roky.

"O tom, že je pan Vaníček ve vazbě nevíme, nikdo nás o ničem takovém neinformoval. Vedli jsme s ním obchodní spor, v rámci tohoto sporu se  nepodařilo prokázat výši způsobené škody. V souvislosti s tímto případem jsme v prosinci 1994 podali trestní oznámení, ovšem trestní stíhání policie v červenci 2000 zastavila," řekla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

"Stíhání bylo zastaveno, v této chvíli nevím o žádném případu, který by souvisel s panem Vaníčkem, řekla mluvčí Bartoníková.

Vaníčkům právník Zdeněk Daňhel odmítl podnikatelům návrat jakkoliv komentovat s tím, že se k případu vůbec nebude vyjadřovat. "Nic vám nemůžu říci," řekl.

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Opilí muži v Praze bili řidiče tramvaje, zachránilo ho tísňové tlačítko

Ilustrační snímek

Strážníci pomohli řidiči tramvaje, kterého na konečné v Praze 4 napadli dva opilí cestující. Muže bili pěstmi, ale...

Najdete na iDNES.cz