Revizní posudek ignoroval stopy, tvrdí Janouškův obžalovaný znalec

  15:25aktualizováno  15:25
Bývalý znalec z oboru silniční dopravy Jiří Doleček v úterý u soudu řekl, že revizní posudek, na jehož základě soud za sražení ženy potrestal lobbistu Romana Janouška, byl zmanipulovaný. Tento posudek zpochybnil Dolečkovy závěry, které hovořily v Janouškův prospěch. Bývalý znalec za údajné zkreslení posudku čelí obžalobě.

Obžaloba dnes už 84letému důchodci klade za vinu, že jako dopravní znalec úmyslně ignoroval některé důkazy včetně rekonstrukce na místě. Hrozí mu za to tři roky vězení. Dolečka povolala Janouškova obhajoba a jeho posudek vyzněl ve prospěch lobbisty. Potvrdil Janouškovu verzi, podle níž řidič ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem.

V Janouškově případě bylo vypracováno několik znaleckých posudků. Otázkou především bylo, kde přesně stála poškozená žena v okamžiku, kdy se Janouškovo porsche rozjelo (více zde). Podle Iva Drahotského, který zpracovával první posudek, to muselo být před autem, a to tak, že ji řidič viděl, což potvrdil i revizní posudek Aleše Vémoly z Ústavu soudního inženýrství.

Fotogalerie

Doleček však trvá na tom, že jeho posudek je jediný správný, poněvadž jeho bývalí kolegové podle něj nebrali v potaz všechny zajištěné důkazy.

„Tyto dva posudky jsou naprosto vadné,“ řekl Dolečkův obhájce Štěpán Roman. Advokát hanil především znalce Vémolu, s nímž se Doleček přel už během minulého líčení (více o průběhu předchozího stání zde). „Já prohlašuji, že moje verze je jediná reálná,“ zůstal neústupný Doleček.

„Já nepotřebuji žádné softwary. Když vstřebám vstupní údaje, nehoda se mi odvíjí před očima,“ vysvětlil penzionovaný znalec a dodal, že za čtyřicetiletou praxi dělal tisíc posudků. Minule uvedl, že si za posudek naúčtoval necelých osm tisíc korun.

Přednosta ústavu soudního lékařství se podivuje otázce obhájce:

Znalci vycházejí ze špatných posudků, durdil se advokát

Před soudem tentokrát vypovídalo několik znalců z oboru soudního lékařství, kteří se v Janouškově případě zabývali zraněními sražené ženy. Na tom, jak ženě zranění vznikla, se jednoznačně neshodli. „K poranění zpětným zrcátkem dojít nemohlo,“ myslí si například dnes již také bývalý znalec v oboru soudního lékařství Jiří Pleskot.

Znalci ale zdůraznili, že soudní lékař pracuje s informacemi, které mu dodají posudky od technických znalců. Odpovídají tak pouze na otázku, jestli v podkladech popsané situace mohla vzniknout daná zranění.

Kvůli tomu obhajoba jejich výpovědi označila jako zbytečné, jelikož vycházejí z dopravních posudků, které jsou podle mínění Dolečka chybné. Soudce Milan Rossi však odmítl návrhy obhájce, aby se k nehodě vyjádřili ještě odborníci z katedry biomechaniky ČVUT. Líčení pak soudce odročil na srpen, kdy by měly zaznít závěrečné řeči a padnout i verdikt.

Janoušek byl odsouzen ke 4,5 letům vězení za to, že úmyslně srazil ženu autem. Původně byl stíhaný za pokus o vraždu, justice ho nakonec potrestala za trestný čin ublížení na zdraví. Trest má nyní přerušen ze zdravotních důvodů.

Incident se stal v březnu 2012 v pražské Michli, kde opilý Janoušek nejprve naboural do jiného vozu a ujel. Když s ním řidička poté chtěla situaci řešit, rozjel se proti ní a porazil ji. Žena strávila přes měsíc v nemocnici.

Perlička ze soudu. Obžalovaný Doleček popisuje, jak spadl z třešně:

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Násilník nařkl seniora z krádeže, pak mu dal facku a sebral jeho mobil

Pražští policisté hledají muže, který 2. srpna okradl v metru seniora o mobilní...

Policisté hledají muže, který začátkem srpna v pražském metru okradl třiasedmdesátiletého seniora o mobilní telefon....

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Najdete na iDNES.cz