Dejte mi tři roky, žádal syn mafiána Běly. Jen přestupek, rozhodl soud

  0:01aktualizováno  0:01
Třiadvacet let stará neobjasněná vražda mafiánského bosse Antonína Běly měla dohru u Obvodního soudu pro Prahu 2. Státní zástupce obžaloval Bělova syna Jaroslava kvůli nebezpečnému vyhrožování jednomu ze svědků. Běla junior nařčení odmítl. Soud nakonec rozhodl, že jde nanejvýš o přestupek.

V soudní síni se po čase znovu probíral nevyřešený případ vraždy jednoho z vlivných šéfů českého podsvětí. Do domu Antonína Běly v Úvalech u Prahy vniklo 13. dubna 1996 komando pěti maskovaných mužů a rozstřílelo ho na dvoře několika dávkami ze samopalu. 

Necelý měsíc před promlčením činu – v březnu 2016 – obvinila policie kvůli podílu na vraždě dva muže – Pavla Šrytra a Jána Kaca. Případ řešil specializovaný tým Tempus. Soud však oba obžalované v roce 2017 osvobodil s ohledem na nedostatek důkazů.

Šrytr i Kaco účast na vraždě Antonína Běly popírali (květen 2017):

Ve Šrytrův prospěch tehdy v jednací síni svědčil i Jiří Chlebeček. Loni 26. listopadu se tomuto svědkovi telefonicky ozval Jaroslav Běla. Dvaačtyřicetiletý syn zavražděného mafiána volal Chlebečkovi tři dny po svém propuštění z výkonu trestu. Během telefonátu přišla řeč i na jeho svědectví, které Šrytrovi u soudu pomohlo.

Podle obžaloby Běla Chlebečkovi pohrozil fyzickou likvidací a to konkrétně slovy „počkej, až se zase nafetuju a pak vás oba (Chlebečka i Šrytra, pozn. red.) sejmu“.

Chlebeček tvrdí, že hned poté volal Šrytrovi a Bělovu výhrůžku mu tlumočil. Další den šli podat trestní oznámení. Podle Šrytra měl říct Běla Chlebečkovi: „Jirko, já se stejně zfetuju a půjdu rozstřílet tebe a Šrytra samopalem“.

Syn zavražděného romského krále podsvětí nepopírá, že Chlebečkovi volal. Trvá však na tom, že svědkovi řekl „modli se, ať začnu fetovat“ – s tím, že když je pod vlivem drog, tak neřeší věci, které ho trápí. Popírá, že mu vyhrožoval zastřelením.

Žalobce uvěřil Chlebečkovi se Šrytrem

„I za té komplikované důkazní situace, která by se dala shrnout tak, že jde o tvrzení proti tvrzení, nadále trvám na tom, že se skutek stal tak, jak je popsán v obžalobě,“ uvedl žalobce Tomáš Svoboda.

Obžalovaný Jaroslav Běla u Obvodního soudu pro Prahu 2 (3. 7. 2019)

Obžalovaný Jaroslav Běla u Obvodního soudu pro Prahu 2 (3. 7. 2019)

Připomněl, že Běla byl už sedmkrát ve výkonu trestu, naposledy za vydírání. Jeho výpovědi nevěří. Pro obžalovaného navrhl 1,5 roku vězení a peněžitý trest ve výši 50 tisíc korun.

„Je tady jeden nevěrohodný svědek, kamarád pana Šrytra, a vy na tom chcete stavět obžalobu? Proti Šrytrovi (u soudu v roce 2017) svědčilo šest lidí a státní zástupkyně navrhla jeho zproštění. Je mi líto, jak to tehdy dopadlo. Ti lidé, kteří na tom případu dělali, byli frajeři. Paní předsedkyně, navrhuji, abych dostal tři roky!“ reagoval emotivně Běla. Tříleté vězení je nejpřísnější možný trest za nebezpečné vyhrožování.

Protože je Běla junior prudké povahy a u předchozího hlavního líčení se hlasitě rozčiloval, dohlíželo tentokrát na hladký průběh soudního jednání několik justičních strážců. Na chodbě byli přítomni také republikoví policisté.

Soudkyně Daniela Reifová nakonec Bělu nepotrestala. Podle jejího názoru se jedná maximálně o přestupek, kterým se má nyní zabývat Městský úřad v Úvalech, kde Běla žije.

Pavel Šrytr u Krajského soudu v Praze (26.9.2017)

Pavel Šrytr u Krajského soudu v Praze (26. 9. 2017)

„Aby mohl být obžalovaný uznán vinným, musíme mít jednoznačné důkazy, které nade vší pochybnost svědčí o tom, že k nebezpečnému vyhrožování došlo tak, jak ho popisují poškození (Chlebeček a Šrytr). Problém je v tom, že telefonát není nahraný. Máme pouze záznam, že k hovoru došlo,“ vysvětlila soudkyně.

Výpovědi obou aktérů, kterým mělo být vyhrožováno, se podle ní „poměrně liší“. Zmínila, že mezi Bělou a Šrytrem panuje silná nevraživost.

„Je poněkud podivné, že on (Šrytr) jako bývalý policista si neuchoval hovor, který měl s panem Chlebečkem, a vymazal ho. Nemáme důkaz, že mu pan Chlebeček volal, z jakého důvodu a kdy,“ dodala.

Za Bělu se postavili jeho známí

Ve prospěch Běly svědčilo několik jeho známých, kteří byli údajně u toho, když Chlebečkovi volal. Bělova matka uvedla, že telefonát proběhl u nich doma v obývacím pokoji.

„Pan Chlebeček byl náš velký kamarád. Pak se odstěhoval. Měli jsme dobré vztahy. U soudu (s obžalovaným Šrytrem) ale nemluvil k věci, syn se mu v telefonu smál. Není pravda, že mu vyhrožoval. My nelikvidujeme lidi,“ vypověděla Marie Bělová.

Dodala, že ví, že Šrytr je vrahem jejího muže. Na dotaz státního zástupce, jaký má nyní ke Šrytrovi vztah, odpověděla, že žádný.

„Jsou to svědci, vypovídali po řádném poučení, a ani jeden z nich, ač byli účastni toho telefonického hovoru, neslyšeli, že by došlo k nějakému vypjatému rozhovoru či výhrůžkám, o kterých mluvil pan Chlebeček nebo pan Šrytr,“ shrnula pak ve svém odůvodnění soudkyně.

Podle ní nelze vycházet z toho, že obžalovaný Běla, byť byl několikrát odsouzen, je ve srovnání s oběma poškozenými méně věrohodný. Uvedla, že zcela čistý trestní rejstřík nemají ani Chlebeček se Šrytrem.

„Soud se podle zásady ‚v pochybnostech ve prospěch‘ přiklání k verzi obžalovaného, že řekl ‚modli se, ať se začnu fetovat‘. Tato výhrůžka je velice vágní a neurčitá. Není takové intenzity, aby mohla vzbudit oprávněnou obavu o život či zdraví poškozených,“ uzavřela soudkyně s tím, že věc posílá do přestupkového řízení.

Žalobce podal proti jejímu rozhodnutí stížnost. Spis tak zamíří ještě k Městskému soudu v Praze. „Pan státní zástupce si trošku trhnul ostudu. Paní předsedkyně to zhodnotila objektivně. S rozhodnutím jsem spokojený,“ pochvaloval si Běla výsledek soudu.

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Nárazy do stromu. Na Plzeňsku zemřel řidič, na Tachovsku dva zranění

U dvou vážných nehod, kdy auto narazilo do stromu, zasahovali v neděli záchranáři v kraji. Vrtulník vzlétl v noci k...

Řidička po srážce s daňkem nadýchala alkohol a přišla o řidičský průkaz

Daněk zkřížil cestu řidičce na Královéhradecku. Ze srážky vyvázla s poškozeným autem, navíc ale přišla i o řidičský...

Policisté zadrželi dvojnásobného vraha z Německa, zabíjel před 24 lety

Několik mezinárodně hledaných zločinců zadrželi v posledních týdnech policisté z Národní jednotky cíleného pátrání....

Řidič dodávky v pěší zóně porazil hydrant, kamufláž mu nevyšla

Smůlu měli dva zásobovači rychlého občerstvení v Pardubicích, kterým se na třídě Míru ve čtvrtek vymstily hned dva...

Najdete na iDNES.cz