Janouškův znalec dostal podmínku. Posudek hrubě zkreslil, rozhodl soud

  11:00aktualizováno  11:44
Bývalý dopravní znalec Jiří Doleček dostal za zkreslení svého znaleckého posudku osmnáctiměsíční podmínku. V případu autonehody lobbisty Romana Janouška Doleček vypracoval znaleckou zprávu, která pomohla Janouškově obhajobě. Verdikt není pravomocný.

Obvodní soud pro Prahu 2 ve čtvrtek došel k závěru, že Dolečkův posudek byl úmyslně hrubě zkreslený. Porušil tak etiku i povinnosti znalce. „Neseznámil se s kompletním spisovým materiálem,“ řekl soudce Milan Rossi. Podle něj někdejší znalec ignoroval výpovědi některých svědků, rekonstrukci události či kamerový záznam. „Bez konzultace s odborníky činil závěry ze soudního lékařství,“ vytkl také Dolečkovi soudce.

Za křivou výpověď a podání nepravdivého posudku mu soud vyměřil 18 měsíců podmíněně se zkušební dobou na dva roky. Doleček musí zaplatit 7 800 korun, tedy částku, kterou za vypracování posudku dostal. Obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání. S verdiktem ale Doleček nesouhlasí. „Takhle vypadá česká justice. Lež dostala zelenou,“ bědoval.

Penzionovaný dopravní znalec za svým obviněním vidí spiknutí vyšší moci. „Já prohlašuju, že na policii a státním zastupitelství žádné vyšetřování mého činu neproběhlo,“ uvedl ve své závěrečné řeči. „Co slovo, to lež,“ komentoval obžalobu. Celý proces je podle něho vykonstruovaný stejně jako proces Romana Janouška. „Můj posudek je nevyvratitelný,“ trvá na svém.

Fotogalerie

Naopak státní zástupce Ondřej Šťastný označil některé jeho postupy až za „šarlatánství“. „Byl jsem zděšen z toho, kdo mohl být až do roku 2014 znalcem,“ konstatoval žalobce. Pro Dolečka navrhoval dvouletou podmínku a peněžitý trest 50 tisíc korun.

Dnes již 84letého důchodce povolala k vypracování posudku Janouškova obhajoba. Jeho posudek svým vyzněním pomohl verzi lobbisty. Janoušek se hájil tím, že ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem, tuto verzi potvrdil právě i Doleček. Jenže ji vyvrátil revizní posudek a odposlechy lobbistova telefonu.

Podnět k prověření znalce zadal soudce, který Janouškovu autonehodu řešil. Doleček se nakonec dočkal obžaloby, jež ho vinila, že své závěry v posudku záměrně zkreslil a ignoroval některé důkazy (více z obžaloby). To někdejší znalec po celou dobu líčení vytrvale odmítal.

Naopak zkritizoval všechny ostatní posudky jako mylné a trvá na tom, že pouze jeho posudek je jediný správný (více z minulého jednání zde). Připustil ale, že se neseznámil se všemi důkazy ze spisu - neviděl například záznam s vyšetřovacími pokusy z místa činu. Odsouzení Janouška během svého procesu Doleček označil za justiční omyl.

K případu se dostal náhodou, tvrdí

Podle svých slov se Doleček k případu dostal náhodou. Po svých 80. narozeninách se v roce 2013 vypravil odevzdat znalecké razítko pražskému městskému soudu. Úřednice však nezastihl. Místo toho potkal na chodbě svého známého z dob, kdy pracoval pro vojenskou prokuraturu. Muž, jehož nechtěl jmenovat, mu nabídl právě Janouškův případ (více zde). Za posudek prý dostal necelých osm tisíc korun.

Nehoda lobbisty se stala v březnu 2012 v pražské Michli, kde opilý Janoušek nejprve naboural do jiného vozu a ujel. Když s ním řidička poté chtěla situaci řešit, rozjel se proti ní a porazil ji. Žena strávila přes měsíc v nemocnici.

Janoušek byl odsouzen ke 4,5 letům vězení za to, že úmyslně srazil ženu autem. Původně byl stíhaný za pokus o vraždu, justice ho nakonec potrestala za trestný čin ublížení na zdraví. Trest má nyní přerušen ze zdravotních důvodů.

Doleček: Software netřeba. Stačí vstupní údaje a nehodu vidím před očima:

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Požár ve vojenském prostoru Libavá, hořelo na deseti hektarech

Hasiči v noci vyhlásili třetí stupeň poplachu kvůli rozsáhlému požáru ve...

Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci ze soboty na neděli postihl zhruba...

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Najdete na iDNES.cz