Lobbista Janoušek nastoupil k výkonu trestu, je v brněnské věznici

  10:42aktualizováno  16:59
Lobbista Roman Janoušek v úterý nastoupil do vězení, přestože požádal soud o odklad trestu kvůli zdravotnímu stavu. Samotná žádost totiž nemá odkladný účinek. Soud žádost sice obdržel, nicméně zabývat se jí bude až ve středu. Janoušek je podle zdroje ČTK v brněnské věznici, kde je i nemocnice.

Roman Janoušek před jednáním u Vrchního soudu v Praze (16. září 2014). | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Odsouzený Roman Janoušek nastoupil do výkonu trestu,“ řekla iDNES.cz Hana Löffelmannová, mluvčí Generálního ředitelství vězeňské služby. Zdroje agentuře ČTK potvrdily, že Janoušek je ve vězení v Brně, kde je i specializované nemocniční zařízení.

V průběhu úterý nebylo jasné, do které věznice Janoušek nastoupí. Podle rozhodnutí soudu mělo jít o ruzyňskou, kde na jeho příjezd čekali novináři.

Spekulovalo se, že kvůli zdravotnímu stavu může nastoupit i do pankrácké věznice. „V České republice jsou dvě vězeňské nemocnice - na Pankráci a v Brně,“ řekla iDNES.cz mluvčí věznice na Pankráci Lucie Kováčová. „V obecné rovině je možné, že odsouzený kvůli zdravotním důvodům nastoupí k výkonu trestu do jiné věznice. Dnes jsme přijali pět vězňů a předpokládám, že všichni měli nastoupit k nám,“ upřesnila Kováčová.

V objektu brněnské věznice funguje vězeňská nemocnice s rehabilitačním, specializovaným a psychiatrickým pavilonem. Specializovaný pavilon se skládá z interního oddělení, infekčního oddělení, jednotky intermediální péče a oddělení následné lékařské péče. Podle webu Vězeňské služby je v nemocnici k dispozici celkem 175 lůžek.

Soud s Janouškem

Podle deníku Blesk, který byl u převzetí výzvy k nástupu do výkonu trestu, měl Roman Janoušek nastoupit do vězení právě v úterý 18. listopadu. „Mohu potvrdit, že jsme obdrželi doručenku, která potvrzuje, že odsouzený si převzal rozhodnutí o nástupu do výkonu trestu. Odsouzený má nastoupit do ruzyňské věznice 18. listopadu mezi osmou a šestnáctou hodinou,“ sdělila iDNES.cz mluvčí městského soudu Markéta Puci.

„Soudce zítra (ve středu) zváží další postup ohledně žádosti odsouzeného o odklad nástupu,“ řekla Puci. Neznamená to však, že soudce ve středu rozhodne.

Lobbistův advokát Vít Široký už dříve uváděl, že jeho klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku. Široký se k Janouškovu nástupu podle své kolegyně z advokátní kanceláře Markéty Hrubé nechce nijak vyjadřovat.

Podle trestního řádu odloží předseda soudního senátu výkon trestu odnětí svobody na potřebnou dobu, jestliže „z lékařské zprávy o hospitalizaci odsouzeného v lůžkovém zdravotnickém zařízení nebo z jiných skutečností vyplývá, že by výkon trestu ohrozil život nebo zdraví odsouzeného“.

Pokud však soud dospěje k závěru, že takovým důvodům nedošlo, vyzve odsouzeného, aby zprávu o svém zdravotním stavu předložil až příslušné věznici, a to nejpozději při nástupu výkonu trestu. Jestliže věznice zjistí, že zdravotní stav odsouzenému skutečně neumožňuje, aby se trestu podrobil, navrhne soudu buď odklad trestu, nebo přerušení jeho výkonu.

Věznice mají ohlašovací povinnost

„Obecně platí, že odsouzení dostanou výzvu k nástupu. Běžně mají nastoupit v pracovní den mezi osmou a šestnáctou hodinou,“ vysvětlila iDNES.cz mluvčí Löffelmannová běžný postup vězeňské služby.

Pokud odsouzený nenastoupí do výkonu trestu, věznice mají ohlašovací povinnost u soudu. Podle Puci věznice většinou soudy neinformují hned v tentýž den. „Soud zpravidla rozhodne, aby policie doprovodila odsouzeného,“ upřesnila Löffelmannová.

Opilý lobbista porazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil. Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku a že projevil snahu napravit následky činu, když ženě vyplatil odškodné ve výši 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Soud zpřísnil Janouškovi trest v půlce září:

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Za nenávistné výroky proti teplickým prvňáčkům padlo poslední obvinění

Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický deník, vyvolalo na Facebooku vlnu...

Kauza prvňáků ze základní školy Plynárenská v teplické části Prosetice se blíží ke konci. Policisté obvinili i...

Tramvaj vyřadila v Olomouci srážka s autem, jeho řidička měla dvě promile

Na křižovatce v centru Olomouce se srazila tramvaj s osobním autem. Následně se...

O jednu tramvaj méně má po středečním večeru dočasně k dispozici olomoucký dopravní podnik. Vůz se v centru srazil s...

Na neexistujícího nemocného chlapce vybraly podvodnice čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Mnoho desítek lidí uvěřilo tklivému příběhu o onkologicky nemocném chlapci Vojtíškovi. Na sbírkový účet určený na jeho...

Najdete na iDNES.cz