Já a černý odběr? ČEZ mne chtěl zastrašit, tvrdí kritik poměrů v Ústí

  8:09aktualizováno  8:09
Bývalý ústecký zastupitel Jaroslav Kubín nechal znovu prošetřit svůj případ, v němž byl donucen zaplatit přes 81 tisíc korun za údajný černý odběr elektřiny. Má totiž nové informace, které ho vedou k přesvědčení, že jde o mstu za to, jak kritizoval zadávání veřejných zakázek ve městě.
Jeden z lovců černých odběratelů elektřiny sleduje vytipovaný objekt. Ilustrační foto

Jeden z lovců černých odběratelů elektřiny sleduje vytipovaný objekt. Ilustrační foto | foto: ČEZ

"Podal jsem podnět na znovuotevření svého případu na vrchní státní zastupitelství a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu kvůli krádeži a navíc s podezřením na vydírání," řekl Kubín.

Obrátil se i na ministra vnitra Radka Johna, kterého požádal, aby jeho případ řešila jeho inspekce.

"Jsem přesvědčen, že jde v mém případě o učebnicový případ organizovaného mafiánského jednání s cílem zastrašování a kriminalizování mé osoby! Jako zastupitel města jsem poukazoval na možné korupční jednání a klientelismus při zadávání veřejných zakázek v Ústí," uvedl Kubín.

Kubínův případ

Kubínův případ začal 25. srpna 2009, kdy anonym zavolal na zákaznickou linku ČEZ z veřejného automatu v Lounech. Po tomto udání dorazilo k jeho domu šest pracovníků ČEZ Měření.

Kubín v tu chvíli doma nebyl a jeho manželka nechala na několik minut energetiky u elektroskříně samotné. Ti prý našli zastavené hodiny a určili neoprávněný odběr za necelých devět měsíců ve výši 130 089 korun. Podle Kubína se jeho roční platby za posledních deset let přitom pohybovaly mezi 25 až 30 tisíci.

Zaměstnanci ČEZ nechali Kubínovu rodinu se čtyřmi dětmi bez elektřiny celý měsíc. Aby mu ji opět zapojili, musel 24. září 2009 zaplatit, když jeden z pracovníků slevil na 73 232 a nakonec na 53 759 korun.

Jedním ze členů komanda ČEZ, kteří v Kubínově domě a bytě jeho tchýně byli, je Petr Katzer. Právě on přitom zakládal stavební firmu PPV Stavby, kterou Kubín několikrát zmiňoval, když upozorňoval na podezřelé zadávání zakázek ústeckého magistrátu.

Jako příklad zmínil podle jeho názoru předražené zakázky na úpravu a přístavbu jídelny u azylového domu v městské části Klíše, která vyšla na více než 12 milionů korun.

Spolu s Katzerem byl ve firmě také vlivný člen ODS Patrik Oulický.

"Bez jeho slova se v Ústí nic nepostaví," prohlásil o něm před časem Kubín. Katzer už ve firmě není, svůj podíl převedl na manželku.

Katzerovo vyjádření se nepodařilo získat. Redaktor se ho snažil dvakrát navštívit v jeho domě ve Valtířově na Ústecku, ani jednou ho však nezastihl. Na zanechaný vzkaz a kontakt Katzer nereagoval.

Kubína navedl anonym z ČEZ

Kubína přivedl na stopu anonymní zdroj přímo z energetické firmy, který mu loni 9. října vhodil do poštovní schránky lístek se slovy: "Podívejte se na lidi kolem PPV stavby v ČEZ. Poznáte, odkud jsou vaše problémy. Je mi líto, ale nemohu se podepsat. ČEZ"

Událost se stala v srpnu 2009. Pracovníci ČEZ přišli k domu Jaroslava Kubína, kde prohlédli elektroměr a sdělili mu, že odebírá načerno elektřinu. To Kubín striktně odmítl.

Policie zjišťovala, kdo neoprávněný odběr z roku 2009 zapříčinil. Na nic nepřišla a případ nakonec 21. října 2009 odložila. Nepomohla ani stížnost k ústeckému státnímu zastupitelství proti předčasnému odložení případu policií.

V září 2009, kdy Kubín jednal znovu o zapojení elektřiny, ho stihla další zpráva. Pracovníci ČEZ Měření mu sdělili, že byli také u panelákového bytu jeho šestaosmdesátileté tchýně, jejíž elektroměr je nahlášen rovněž na jeho jméno. A znovu tvrdili, že odhalili neoprávněný odběr.

Zvláštní podle něj je, že ho informovali až po měsíci od zjištění. Předtím totiž ČEZ tvrdil, že jde o běžnou výměnu elektroměru. Kam však měsíc jeho údajně poškozený elektroměr putoval a co s ním kdo prováděl, Kubín dodnes neví.

Elektroměr si nyní kontroluji denně, říká Kubín

Mluvčí ČEZ pro severní Čech Ota Schnepp reagoval, že energetická firma postupovala zcela podle zákonů.

"V této kauze jsme nezaznamenali žádné pochybení ze strany pracovníků ČEZ Měření. Podání žaloby při důvodném podezření je vlastně i jeho povinností," prohlásil Schnepp.

"Jenže, jak se mají občané bránit tomu, aby kdokoli mohl manipulovat s jejich elektroměry?" ptá se Kubín. S touto otázkou se obrátil na zákaznické centrum v Ústí, poslal ji i na web firmy. Marně.

Dotázal se proto přímo generálního ředitele ČEZ Martina Romana. Dostal prostou odpověď: "Podle energetického zákona je nutné, aby si zákazník elektroměr kontroloval."

Podobně odpověděl na dotaz MF DNES i mluvčí Schnepp.

"Kontroly teď dělám denně," konstatoval Kubín s tím, že odběrná místa nechal uzamknout a samotného už tam nepouští ani pracovníka ČEZ na odečet.

Kubín se navíc obrátil na ombudsmana Pavla Varvařovského, neboť chce změnit energetický zákon, který je podle něj v rozporu s Ústavou, konkrétně Listinou základních práv a svobod.

Po stopách vrahů

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Za pobodání šoféra kvůli couvání dostal agresor jedenáct let a musí platit

Až 18 let hrozí sedmadvacetiletému Miroslavu Koníčkovi, který je obžalovaný z...

Jedenáct let vězení dostal u plzeňského soudu sedmadvacetiletý Miroslav Koníček za to, že loni v prosinci zaútočil...

Nebezpečný manévr kamionu u Benešova ohrozil řidiče, hrozí mu pokuta

Otáčející se kamion Mirošovice - Benešov

Řidič osobního vozu natočil na silnici vedoucí z Mirošovic do Benešova nebezpečnou situaci, kterou způsobil řidič...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Propuštěná vražedkyně změnila příjmení. Kleslo tak riziko, že uteče mimo EU

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Odsouzená vražedkyně Petra Janáková, kterou nedávno pustili z vězení kvůli těhotenství, si změnila příjmení na Nová....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz